Korowód pełen nadziei


Korowód pełen nadziei

1 września, zgodnie z zapowiedziami, odbył się uroczysty ,,Korowód Nadziei”, który na kilka godzin zmienił oblicze miasta i pozostawił po sobie trwały ślad w samym środku wrocławskiego Rynku: na Placu Gołębim stanęła bowiem jedyna w swoim rodzaju skarbona, przeznaczona do zbiórki funduszy na budowę nowej kliniki onkologicznej dla dzieci – ,,Przylądka Nadziei”.

              Barwna parada, zorganizowana przez fundację ,,Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” przy współpracy ze Strażą Miejską Wrocławia przemaszerowała ulicami Wrocławia. Wzięło w niej udział kilkuset uczestników, m.in. członkowie Patrolu Konnego Straży Miejskiej, ułani i jeźdźcy wojskowi w paradnych strojach, wieloosobowa Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych, kolorowy dziecięcy zespół ,,Zgraja”, tancerki z grupy ,,Al-mara”, szczudlarze z "Teatru Parada”, dorożki, wiozące reprezentantów fundacji, małych podopiecznych, a także zdrowe dzieci, którym udało się pokonać nowotwór oraz wielu Przyjaciół Kliniki i fundacji. Około 16.30 korowód w asyście wozów policyjnych i ku zainteresowaniu przechodniów dotarł na Rynek, gdzie zebrani goście mogli podziwiać popis muzycznych umiejętności blisko czterdziestoosobowej orkiestry.

            Po wstępnej części artystycznej nadszedł czas na część honorową: na scenie głos zabrali: Agnieszka Aleksandrowicz, Prezes Zarządu Fundacji ,,Na ratunek dzieciom z chorobą Nowotworową”, kierująca Kliniką Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej AM prof. Alicja Chybicka oraz Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych – Jacek Sutryk. Wszyscy mówili o naglącej potrzebie budowy nowej siedziby kliniki onkologicznej oraz zapraszali do wspólnej zabawy. Zanim jednak goście podziwiać mogli występy artystyczne, przyszedł czas na gwóźdź programu: uroczyste odsłonięcie skarbony, której zadaniem jest pomóc w zbiórce funduszy na budowę ,,Przylądka Nadziei”. Przy pomocy skrzata – Kuby nastąpiło przecięcie wstęgi i oczom wrocławian ukazała się imponujących rozmiarów skarbona, zwieńczona na szczycie miniaturą przyszłej kliniki. Całość podtrzymują cztery krasnale, wykonane przez artystkę, autorkę wielu innych wrocławskich skrzatów – Beatę Zwolańską – Hołod, natomiast autorem samej skarbony jest Marcin Michalak, na co dzień wykładający na wrocławskiej ASP. Teraz każdy, przechodząc Placem Gołębim może choćby jedną złotówką, wspomóc chore dzieci, czekające na nowy szpital, który pozwoli im wracać do zdrowia w godnych i komfortowych warunkach.

Wierzymy, że skarbona na stałe wpisze się w architekturę i krajobraz miasta Wrocławia, gdyż poza swoim celem charytatywno -użytkowym, swoją estetyką i wykorzystaniem postaci skrzatów, nawiązuje do charakteru samego Rynku – przyznaje Agnieszka Aleksandrowicz, Prezes fundacji.

Zaraz po uroczystym odsłonięciu, na scenie pojawił się kolorowy zespół ,,Zgraja”, który zaprezentował kilka swoich popisowych numerów, a po nim publiczność podziwiać mogła urocze artystki, wykonujące taniec orientalny. W trakcie trwania imprezy wolontariusze fundacji zbierali datki do puszek, a szczudlarze z "Teatru Parada” rozdawali ulotki. Około godziny 18.00 orszak opuścił wrocławski Rynek. 

Pozostała na Placu Gołębim skarbona przypominać będzie o potrzebie budowy, a potem wyposażenia nowej kliniki onkologicznej, która rocznie leczyć będzie ponad dwa tysiące dzieci z całej Polski.

Tak powstawała skarbona:

Skarbona%20proces%20tworzenia Korowód pełen nadziei

Ostatnie przygotowania przed wymarszem …

Korow%C3%B3d%2014 Korowód pełen nadziei

 

Korow%C3%B3d%208 Korowód pełen nadziei

… i wyruszyliśmy!

Korow%C3%B3d%203 Korowód pełen nadziei

MINI nd 20120901 051 Korowód pełen nadziei

Korow%C3%B3d%2013 Korowód pełen nadziei

Korow%C3%B3d%209 Korowód pełen nadziei

Korow%C3%B3d%2015 Korowód pełen nadziei

Runda honorowa na wrocławskim Rynku – na czele Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych.

Korow%C3%B3d%204 Korowód pełen nadziei

Zgromadzonych na Rynku gości powitała prezes Agnieszka Aleksandrowicz, a towarzyszył jej skrzat Kubuś:)

Korow%C3%B3d%2010 Korowód pełen nadziei

A oto nasza skarbona:

Korow%C3%B3d%206 Korowód pełen nadziei

Skarbona ! Korowód pełen nadziei

Po uroczystym odsłonięciu skarbony podziwialismy występy zespołu "Zgraja" oraz "Al-Mara":

Korow%C3%B3d%2011 Korowód pełen nadziei

Korow%C3%B3d%2017 Korowód pełen nadziei

Za zdjęcia dziękujemy: N.Dobryszyckiej. P.Hawałejowi, K.Nowackiej.