,,Najważniejsze to stanąć do walki”


,,Najważniejsze to stanąć do walki”

      W sobotę, 8 czerwca Stadion Olimpijski Akademii Wychowania Fizycznego opanowali młodzi amatorzy sportu z Polski i Czech, którzy z wielkim zapałem rywalizowali w licznych dyscyplinach. Nie były to jednak zwykłe zawody. Wszyscy mali sportowcy doświadczeni zostali przez schorzenia onkologiczne.

1przemarsz z flaga olimpijska ,,Najważniejsze to stanąć do walki”

      Dolnośląskie Onkoigrzyska Dzieci i Młodzieży to cykliczna impreza sportowa, organizowana przez AWF we współpracy z fundacją ,,Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” oraz Kliniką Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu, nie tylko dla zapewnienia rozrywki najmłodszym, ale także w celu zniesienia stereotypowego przekonania o szkodliwości wysiłku fizycznego w leczeniu chorób nowotworowych. Takie zawody dają dzieciom możliwość sprawdzenia siebie w sportowej, koleżeńskiej rywalizacji oraz pokazują, że życie pacjentów doświadczonych chorobą nowotworową nie musi znacząco różnić się od aktywności ich zdrowych rówieśników.

2Otylia jedrzejczak znicz ,,Najważniejsze to stanąć do walki”

            Tradycyjnie Onkoigrzyska uświetniają swoją obecnością znani sportowcy. W tym roku przy uroczystym wciągnięciu flagi na maszt towarzyszył dzieciom Paweł Randa – kajakarz, wicemistrz olimpijski z Pekinu, natomiast przy zapaleniu znicza olimpijskiego asystowała Otylia Jędrzejczak – wybitna polska pływaczka, mistrzyni olimpijska, mistrzyni świata i Europy. 

3rozgrzewka z siatkarkami impel wroclaw ,,Najważniejsze to stanąć do walki”

           Aby żaden z małych sportowców nie ucierpiał z powodu kontuzji, przed przystąpieniem do zawodów siatkarki Impel Wrocław przeprowadziły z zawodnikami  profesjonalną rozgrzewkę.

4do biegu   gotowi    ,,Najważniejsze to stanąć do walki”

     Po oficjalnym otwarciu Onkoigrzysk przez profesora Marka Woźniewskiego z Katedry Fizjoterapii AWF w towarzystwie Agnieszki Aleksandrowicz – Prezes Zarządu Fundacji ,,Na ratunek Dzieciom z chorobą nowotworową” oraz profesora Krzysztofa Kałwaka z wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, nadszedł czas na sportową rywalizację. Blisko setka małych pacjentów zmagała się w kilku kategoriach wiekowych, uczestnicząc w licznych dyscyplinach lekkoatletycznych oraz grach zespołowych, takich jak m.in. biegi, skoki w dal, badminton, pływanie i in.

5start ,,Najważniejsze to stanąć do walki”

        Onkoigrzyska zakończyła uroczysta dekoracja zwycięzców. Medale wręczali Emilia Maćkowiak – Mistrzyni Świata w Ju-Jitsu oraz Dariusz Sztylka z WKS Wrocław, którzy podkreślali, że zarówno w sporcie, jak i w życiu nie wynik jest najważniejszy, lecz gotowość stanięcia do walki.  

7uczestnicy onkoigrzysk ,,Najważniejsze to stanąć do walki”