Parada Parowozów w Wolsztynie


Parada Parowozów w Wolsztynie

28 kwietnia br. już po raz 19 odbędzie się Parada Parowozów w Wolsztynie. Dla osób, które tego dnia, w drodze do Wolsztyna wybiorą kolej, PKP Intercity przygotowało wyjątkowy przejazd z Wrocławia pociągiem retro HEFAJSTOS/ ŚLĄSK.

Wolsztyn plakat Parada Parowozów w Wolsztynie

Parada Parowozów w Wolsztynie to cyklicznie organizowana przez PKP Cargo oraz Fundację Era Parowozów impreza, promująca historię lokomotyw parowych w Europie. W tym roku w Wolsztynie będzie można zobaczyć wspaniałe parowozy z Polski, Czech i Niemiec. 

Podobnie jak w roku ubiegłym, do Wolsztyna będzie można dojechać specjalnym składem HEFAJSTOS/ ŚLĄSK uruchomionym przez PKP Intercity. Tym razem Intercity przygotowało jeszcze jedną niespodziankę dla miłośników kolei. Z okazji obchodów 170 rocznicy pierwszego przejazdu pociągu na ziemiach polskich, na stacji Leszno skład HEFAJSTOS/ ŚLĄSK zostanie rozdzielony i do Wolsztyna dojadą już dwa pociągi – pierwszy, HEFAJSTOS, a 22 minuty po nim ŚLĄSK, prowadzony parowozem.   

W tegorocznej imprezie  udział weźmie 13 parowozów, w tym 6 pochodzących spoza Polski: 4 z Niemiec (serii 52 8177, 52 8079, 01 509, 35 1019-5) i 2 z Czech (serii 534.0432, 475.101). Gwiazdą parady będzie jak co roku parowóz Pm36-2, zwany „Piękną Heleną”, złoty medalista Wystawy Światowej w Paryżu z 1937 r. Po raz pierwszy w Wolsztynie zaprezentowane zostaną dwa polskie parowozy z serii TKh 05353 z Pyskowic oraz TKt48-18 z Jaworzyny Śląskiej. 

Paradzie będą towarzyszyć liczne konkursy i pokazy, m.in. mistrzów akrobatyki. Nie zabraknie także dobrej muzyki. Gwiazdami wieczoru będą  In-Grid, Stachursky i  Feel. Kulminacyjnym punktem imprezy będzie widowisko pt. „Światło, dźwięk, para”. Pełen atrakcji dzień  zakończy dyskoteka, którą do białego rana poprowadzi znany prezenter muzyczny Hirek Wrona.

Parowozowy piknik cieszy się dużą popularnością i co roku gromadzi dziesiątki tysięcy widzów nie tylko z kraju, ale także z wielu państw europejskich, a nawet miłośników kolei z Azji i Australii. Parada odbywa się w wolsztyńskiej parowozowni, która istnieje od ponad 100 lat i jako jedyna w Europie prowadzi planowy ruch pociągów przy wykorzystaniu lokomotywy parowej.

Zbiórka  09:00 obok samochodu Peugeot  z napisem INTERCITY na dworcu tymczasowym od strony ul. Suchej

WYJAZD  z Wrocławia 09:15

WYJAZD z Wolsztyna 17:45 

Przyjazd do Wrocławia 21:20

Prosimy o zabranie kanapek i napojów dla dzieci!