Pomagam i wpłacam

Urząd pomoże nam rozliczyć PIT

10 lutego 2017

Ministerstwo Finansów wyciąga pomocną dłoń do 13 mln podatników. Dzięki zmianom w ustawie o podatku dochodowym, nie muszą sami wypełniać deklaracji podatkowych.

15 marca w życie weszła nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dzięki niej podatnicy mogą skorzystać ze znacznych ułatwień w rozliczeniu z fiskusem już w tegorocznej akcji składania PIT.

Chcemy jak najbardziej usprawnić podatnikom rozliczenie elektroniczne. Teraz zajmie ono zaledwie kilka minut. Wprowadzamy także ułatwienia dla emerytów i rencistów, którzy chcą przekazać 1 proc. podatku na rzez organizacji pożytku publicznego – zapowiedział Marian Banaś, wiceminister finansów.

Szybko i sprawnie

Zmiany w rozliczeniu podatku dochodowego to znaczące uproszczenie dla podatników, którzy unikną konieczności dokonywania skomplikowanych wyliczeń. Wcześniej prawidłowe wypełnienie deklaracji podatkowej najbardziej wprawnym podatnikom zajmowało około godziny. Jeśli ktoś nie miał doświadczenia w tej materii, mógł nad dokumentami spędzić nawet i kilka godzin. Ułatwiały to oczywiście specjalistyczne programy do wypełniania PIT, które za podatnika dokonują wszystkich obliczeń. Program taki można znaleźć na przykład na stronie: Program PIT.

Dzięki ułatwieniom zaproponowanym przez resort finansów, wypełnienie i przesłanie elektronicznego wniosku zajmuje podatnikowi nie więcej niż 5 minut.

– Zmieniamy filozofię. Teraz to my sporządzimy zeznanie za podatnika, a on będzie mógł je skontrolować – zapowiada Tomasz Strąk, dyrektor Departamentu Administracji Podatkowej w resorcie finansów.

Wystarczy wniosek

Od 15 marca do 18 kwietnia 2017 roku każdy podatnik, który osiąga dochody z tytułu umowy o pracę, umowy o dzieło i zlecenie lub praw autorskich może złożyć do urzędu skarbowego wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego. Z ułatwień będą mogli skorzystać także ci podatnicy, którzy w zeszłym roku pracowali w kilku miejscach oraz emeryci i renciści. Druk PIT- WZ jest bardzo przejrzysty – większość danych dotyczy danych identyfikacyjnych i personalnych podatnika.

Wnioski będzie trzeba złożyć w formie elektronicznej, czyli po prostu wysłać przez internet albo za pośrednictwem banku. Wniosek o sporządzenie zeznania można składać wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Portalu Podatkowego lub systemu e-Deklaracje. Do programu przystąpili również partnerzy zewnętrzni. Dzięki temu PIT-WZ można wysłać również za pośrednictwem bankowości elektronicznej PKO BP, BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Polbank. W ciągu kolejnych 5 dni roboczych urząd skarbowy e-mailowo poinformuje nas o sporządzeniu zeznania. W wiadomości będzie link odsyłający do strony, na której będzie można sprawdzić wypełnioną deklarację podatkową. PIT trzeba będzie zaakceptować lub odrzucić. Brak reakcji będzie oznaczał automatyczną akceptację przygotowanego przez urząd zeznania wraz z upływem terminu na jego złożenie. Wszyscy, którzy zdecydują się na elektroniczną formę rozliczenia ze skarbówką, mogą liczyć na przyśpieszony zwrot ewentualnej nadpłaty podatku.

Propozycja jest skierowana również do tych podatników, którzy rozliczają się z małżonkiem, jak i do tych, którzy korzystają z ulg: na dzieci oraz rehabilitacyjnej. Niestety, w tym roku ci, którzy chcą rozliczyć ulgę za darowizny, internet, oddaną krew, odsetkowa czy na oszczędzanie na emeryturę w IKZE, będą musieli samodzielnie wypełnić PIT.

1% dla OP

W wypełnionym przez podatników formularzu PIT-WZ można wskazać również organizację pożytku publicznego, której fiskus powinien przekazać 1% wyliczonego podatku. Na przykład wystarczy wpisać KRS 0000086210, żeby przekazać 1% swojego podatku dzieciom chorym na raka i opiekującej się nimi Fundacji “Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”.

Dotyczy to również emerytów i rencistów, bo propozycja ministerstwa wychodzi też naprzeciw ich potrzebom. Wielu z nich nie musi składać zeznania podatkowego, bo robi to za nich ZUS. Do tego roku, gdy chcieli przekazać 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, musieli sami wypełnić cały formularz PIT-37. Po zmianach trzeba będzie jedynie złożyć formularz PIT-OP. Będzie to krótkie oświadczenie, jakiej organizacji pożytku publicznego chcą przekazać pieniądze. Urząd skarbowy sam wyliczy 1% i przekaże na konto właściwej fundacji. Ten wniosek można złożyć elektronicznie, ale i na papierze, zanosząc do urzędu skarbowego lub wysyłając pocztą.