Pomagam i wpłacam

1,5% podatku – ile to jest?

Na Organizacje Pożytku Publicznego – OPP – możemy przeznaczyć wyższy odsetek swojego podatku należnego za poprzedni rok podatkowy. Jeszcze do niedawna było to 1%, ale teraz przekazujemy 1,5%. Co zmienia to dla OPP?

Na Organizacje Pożytku Publicznego – OPP – możemy przeznaczyć wyższy niż kilka lat temu odsetek swojego podatku należnego za 2023 rok. To jednak nie oznacza, że dostaną one więcej pieniędzy. Ich sytuacja finansowa stoi pod tak dużym znakiem zapytania, że nie pozostaje nam nic innego, jak namawiać wszystkich swoich znajomych, aby przekazywali swoje 1,5 proc. Więcej może bowiem oznaczać mniej – to jeden z licznych paradoksów Polskiego Ładu.

Jedno – mimo Polskiego Ładu – pozostaje niezmienne: odpis na OPP jest dla nas neutralny. Nic nie tracimy, ale też nic nie zyskujemy (poza dobrym samopoczuciem, że pomogliśmy tym, którzy wsparcia potrzebują).

Zwiększenie datku o pół procent ma jednak znaczenie dla organizacji, którym przekażemy te pieniądze. Nie oznacza to jednak, że dostaną więcej. Wszystko za sprawą licznych zmian, m.in. obniżenia z 17 do 12 procent stawki podatku PIT. 0,5 procent więcej nie oznacza, że nominalnie OPP dostaną więcej pieniędzy.

Jeśli średnio zarabiająca osoba za 2021 rok musiała odprowadzić podatek od 48 tys. zł, to do zapłacenia miała około 8 tys. zł, a OPP przekazać mogła około 80 zł. Jeśli mimo wielu zmian podatkowych, ale też po otrzymaniu podwyżki, tak się złożyło, że za 2022 rok ma dochód podlegający opodatkowaniu na tym samym poziomie, to fiskusowi musi oddać 5,7 tys. zł. Za to OPP otrzyma zbliżoną kwotę, co rok wcześniej. Gdyby nie podwyższenie odpisu o pół punktu procentowego, to OPP byłyby stratne znacznie ponad 20 zł, czyli aż o ponad jedną czwartą. To jednak tylko rozważania teoretyczne.

Czy dzięki podwyższeniu odpisu do 1,5 proc. otrzymają od podatników tyle samo pieniędzy, co wcześniej?

To się okaże, ale przewidywania dla OPP nie są pomyślne. Wynika to z tego, że Polski Ład zwiększa liczbę podatników, którzy nie zapłacą PIT-u (a zatem nie będą mieli z czego odliczać 1,5%). Duża grupa będzie miała do uregulowania niższą kwotę, zatem mimo zwiększenia odpisu, nominalnie przekażą tyle samo, albo mniej.

Mamy nadzieję, że również i w tym roku zdecydujecie się przekazać 1,5% podatku na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. Jeśli chcecie wesprzeć naszą Fundację wpiszcie numer KRS Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową: KRS 0000086210

Materiały do pobrania

Zachęcamy do pobrania materiałów do komunikacji wewnętrznej i do social mediów:

Przekaż 1% naszej organizacji

PIT Online z PITax.pl dostępny jest dzięki współpracy z IWOP.

Pomaganie jest tak proste!

Masz realny wpływ na życie naszych podopiecznych!
Przylądek Nadziei wpłaty

50zł

Wpłacam

100zł

Wpłacam

Wpłata od serca

Wpłacam

Dzięki Tobie możemy działać!