Pomagam i wpłacam

1,5% podatku – ile to jest?

Przekazując 1,5% podatku w zeznaniu podatkowym PIT, podatnik nie traci ani złotówki – rozdysponowuje on jedynie kwotę, którą i tak musiałby oddać. Ma jednak wybór – może przekazać ją na rzecz Skarbu Państwa lub przekazać jednej z instytucji z listy organizacji pożytku publicznego.

Sama procedura jest obecnie wyjątkowo prosta – podatnik nie musi sam dokonywać wpłaty na rachunek wybranej OPP. Wystarczy, że w składanym zeznaniu rocznym wskaże po prostu organizację, którą chce wesprzeć – podaje jej nazwę i numer KRS. Wybranej Fundacji należną kwotę z 1,5% podatku przekaże już bezpośrednio administracja skarbowa

1,5% podatku – ile to pieniędzy?

Można ulec wrażeniu, że 1,5% podatku to niewielka kwota, która nie ma dużego znaczenia. Gdyby jednak 1000 podatników przekazałoby naszej Fundacji 1,5% swojego podatku w wysokości 10 zł, moglibyśmy wesprzeć chore na raka dzieci kwotą 10 tysięcy złotych! Tymczasem osoby, które rozliczają się przez PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT 38 i PIT 39 przekazują średnio ze swoich odpisów po około 55 zł. Może się wydawać, że to niewiele. Ale to właśnie te środki stanowią często podstawę budżetów całych organizacji. A o tym, jak ogromną siłę mają, najlepiej świadczy to, że najwięksi beneficjenci 1,5% z tytułu podatkowych odpisów zdobywają każdego roku kilka, kilkanaście, albo nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Dlatego – nie warto odpuszczać, bo liczy się każda złotówka.

Przekazanie 1,5 procent jest bardzo proste. Rozliczając się na przykład poprzez formularz PIT-37 i chcąc przekazać 1% podatku, należy wpisać w rubryce 136 numer KRS danej organizacji, a w rubryce numer 137 – kwotę wsparcia. Ile to jest 1,5% podatku? Liczy się to następująco:

  • trzeba pomnożyć podatek należny przez 1,5%,
  • wynik należy zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół,
  • przykładowo: jeśli 1,5% wynosi 50,23 zł, należy przekazać 50,20 zł.

Dla wielu fundacji i stowarzyszeń działających charytatywnie 1,5% przekazywany przez podatników jest podstawowym źródłem finansowania. Dzięki wpływom z 1,5 procent, organizacja mają środki na swoją działalność na cały następny rok. Nie zastanawiaj się, ile to jest 1,5% podatku, wpisz numer KRS wybranej OPP i pomóż potrzebującym nawet najmniejszą kwotą. Masz pełną dowolność, komu ją podarujesz – jeśli jesteś wrażliwy na potrzeby dzieci chorych na raka, wpisz KRS 00000 86210 i przekaż pieniądze na Fundację „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

Od 15 lutego możemy rozliczać się za pomocą usługi Twój e-PIT od Ministerstwa Finansów! Zobacz, jakie to proste i zajmuje tylko CHWILĘ!

 

Pobierz program do PIT
Wypełnij PIT on-line

Pomaganie jest tak proste!

Masz realny wpływ na życie naszych Podopiecznych!
Przylądek Nadziei wpłaty

50zł

Wpłacam

100zł

Wpłacam

Wpłata od serca

Wpłacam

Wspieraj systematycznie

Wpłacam

Dzięki Tobie możemy działać!

Pomagam i wpłacam