Pomagam i wpłacam

Onkologia Dziecięca na Poligonie – jak pielęgnować nadzieję? Seminarium dla psychologów, lekarzy i pielęgniarek pracujących z uchodźcami

8 marca 2022

Walka z nowotworem dla małych i nastoletnich uchodźców z Ukrainy to podwójne wyzwanie. Mierzą się z chorobą, a też  traumami związanymi m.in. z wojną, obcą kulturą, barierą językową. Fundacja “Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” we współpracy z prof. dr hab. n. med. Marzeną Samardakiewicz przygotowały cykl seminariów dla lekarzy, psychologów i pielęgniarek, aby mogli otoczyć swoich pacjentów kompleksową opieką. 

Pierwsze seminarium w ramach cyklu “Onkologia Dziecięca na Poligonie – jak pielęgnować nadzieję?” odbyło się w piątek 4 marca. W spotkaniu online wzięło udział 37 uczestników z ośrodków onkologicznych dla dzieci w całym kraju. Ich celem było zgłębienie wiedzy o tym, jak otoczyć opieką i wsparciem ukraińskie dzieci, które zmagając się z chorobą musiały uciekać przed wojną.

Gośćmi specjalnymi spotkania były ekspertki:

Katarzyna Podleska, psycholożka, psychotraumatolożka, interwentka kryzysowa,
Małgorzata Wosińska, antropolożka ludobójstwa, psychotraumatolożka, wykładowczyni na UW,
Marta Piegat-Kaczmarczyk, psycholożka międzykulturowa, członkini zarządu Polskiego Forum Migracyjnego.

Uczestnicy seminarium dowiedzieli się na co zwrócić uwagę przy przyjęciu dzieci i młodzieży przybyłych z Ukrainy. Jak dać im poczucie bezpieczeństwa, okazać empatię i nawiązać kontakt – mimo bariery językowej. usłyszeli jak dawać nadzieję, jednocześnie nie okłamywać swoich pacjentów oraz jak wspierać dzieci przez kreatywność, zabawę, dotyk, obecność, uwagę, szacunek i zaangażowanie. Usłyszeli jak dawać nadzieję, jednocześnie nie okłamywać swoich pacjentów oraz jak wspierać dzieci przez kreatywność, zabawę, dotyk, obecność, uwagę, szacunek i zaangażowanie.

Katarzyna Podlewska opowiedziała o wielu barierach adaptacyjnych, z którymi mierzą się dzieci i młodzież: są wrzucone w nową kulturę, zdezorientowane, sfrustrowane, pod wpływem stresu i lęku, zaliczają spadek efektywności radzenia sobie ze stresem, muszą odnaleźć się w nowej roli (bez pełnej rodziny, w nowym kraju), bez znanej sieci wsparcia społecznego. Zachęcała, by dać im okazję zakolegować się z polskimi pacjentami, ale jednocześnie przestrzegła przed “osaczaniem” pomocą. Specjalistka mówiła także szczegółowo, jak objawiają się traumy u dzieci i że w skrajnych przypadkach mogą przerodzić się w zespół stresu pourazowego (PTSD).

Druga prelegentka – Małgorzata Wosińska – podzieliła się doświadczeniami swojej pracy jako pracownik terenowy instytucji prewencyjnych w Afryce Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza w Rwandzie, gdzie doszło do ludobójstwa i wojny domowej. Zaczęła od sformułowania, że bez względu na skalę przeżytych cierpień możliwa jest retraumatyzacja, czyli przepracowanie doświadczenia traumatycznego. Podkreśliła też ogromną rolę kontaktu fizycznego w przepracowywaniu traum. Przytulanie, głaskanie, masowanie oraz szerzej – aktywność ciała. Ekspertka zachęcała do proponowania pacjentom robótek ręcznych, wykonywania prac plastycznych, tańca, muzykowania (terapia przez sztukę) – aby jak najbardziej skupić na byciu tu i teraz, zająć ręce i głowę. Jak przekonywała, działania te prowadzą do uniknięcia dysocjacji, czyli mechanizmu obronnego wywołanego skrajnym przeżyciem, które objawia się stłumieniem, afazją, zobojętnieniem, odcięciem się od rzeczywistości.

Ostatnia z ekspertek – Marta Piegat-Kaczmaryczyk – zwróciła uwagę, że praca ze straumatyzowanymi dziećmi polega na wspierającym kontakcie, obecności, uwadze, szacunku, zaangażowaniu i kreatywności. Ważna jest praca nad stabilizacją wewnętrzną pacjentów i ich rodzin w oparciu o odbudowywanie zasobów. Piegat-Kaczmarczyk sugerowała, aby szukać tego, co mają w sobie, odwoływać się do choćby najmniejszych pozytywów (np. ocaliliśmy z wojny naszego psa). Mali pacjenci i ich opiekunowie powinni zobaczyć, czym dysponują (zasoby psychiczne, emocjonalne, duchowe), co się zdarzyło dobrego, co ocalili – żeby zbudowali pomost między tym, co stracili, a co mają/co dzieje się teraz.

Ekspertka podkreśliła też jak ważne jest nauczenie dzieci przełączenia się z trybu przetrwania na tryb rozwoju. Przydają się aktywności regulujące napięcie, jak maszerowanie, mocowanie się, łaskotanie, bujanie w hamaku, wykonywanie rytmicznych, powtarzalnych czynności (np. w zabawie). A także wszelkie formy arteterapii.

Podczas seminarium uczestnicy mogli podzielić się dobrymi praktykami i swoimi doświadczeniami, które pomagają im w codziennej pracy.

Kolejne spotkanie z cyklu “Onkologia Dziecięca na Poligonie – jak pielęgnować nadzieję?” odbędzie się w ten piątek, 11 marca.

 

 

Pozostałe aktualności

1 kwietnia 2024

Rekordowe wsparcie dla naszych Podopiecznych

107 biegaczy pobiegło dla nas w tegorocznym Półmaratonie Warszawskim i Biegu na Piątkę. To nie tylko rekord, jeśli chodzi o liczbę biegaczy, lecz również rekordowa kwota wspacia, która wyniosła ponad 83 tysiące złotych!

17 lutego 2024

Wielkie otwarcie Sali Doświadczania Świata w Białymstoku

15 lutego, w Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa, w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku została otwarta Sala Doświadczania Świata. To niezwykłe narzędzie do wielozmysłowej terapii dzieci – nowoczesne pomieszczenie, wypełnione dźwiękami, kolorami i technologią, pozwala na pełne zaangażowanie, ale także na relaks i eksplorację, zgodnie z wytycznymi terapii Snoezelen.   … Continued

10 stycznia 2024

Moje życie, Twoje 1,5%

Od 15 lutego do 30 kwietnia w Polsce trwa akcja rozliczeń PIT za rok 2023. Jeśli chcesz przekazać 1,5% naszej Fundacji, wpisz w swoim zeznaniu podatkowym nasz numer KRS 00000 86 210.

Pomaganie jest tak proste!

Masz realny wpływ na życie naszych podopiecznych!
Przylądek Nadziei wpłaty

50zł

Wpłacam

100zł

Wpłacam

Wpłata od serca

Wpłacam

Dzięki Tobie możemy działać!