Pragniemy poinformować, iż centrum konsultacyjne OnkoMocni nie jest regularnie funkcjonującą jednostką jak oddziały hematologii czy szpital dzienny. Nie ma osobno dedykowanego personelu medycznego do konsultowania pacjentów, wszelkie porady wykonywane są poza standardowym czasem pracy. Staramy się na bieżąco zbierać zgłoszenia i zapraszać ozdrowieńców do naszego centrum jak jest to tylko możliwe. W ciągu następnych 2- 3 tygodni możecie się Państwo spodziewać odpowiedzi mailowej z informacją o przewidywanym terminie oczekiwania.
Dziękujemy bardzo za zgłoszenie do OnkoMocnych!
W momencie, gdy dziecko zakończyło 5-letni okres obserwacji, w większości przypadków kontrole będą się odbywały raz na 2 do 5 lat. W tym czasie obowiązuje pozostawanie pod opieką lekarza rodzinnego który zna dziecko oraz realizacja szczepień ochronnych zgodnie z obowiązującym kalendarzem, w tym uzupełnienie szczepień zaległych i dodatkowych (np. co roku szczepienie przeciwko grypie czy szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 zgodnie z obowiązującymi wytycznymi).
Pacjent, który ma podejrzenie wznowy choroby nie może czekać na wizytę w centrum OnkoMocnych. Zalecamy jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem POZ lub specjalistą onkologiem dziecięcym!
Samo przygotowanie do wizyty z lekarskiego punktu widzenia jest czasochłonne, gdyż podsumowywane jest całkowite leczenie otrzymane przez dziecko (analizowana jest każda karta wypisowa wydana w trakcie terapii), przygotowywana jest karta zaleceń, co do dalszej obserwacji w zależności od dawek kumulacyjnych otrzymanych leków oraz zastosowanych innych metod terapeutycznych (radioterapia, zabieg chirurgiczny).
Wizyta w centrum jest bezpłatna. Na kontrolę należy zabrać aktualny adres korespondencyjnym do lekarza rodzinnego zajmującego się dzieckiem (imię i nazwisko, nazwa placówki oraz adres z kodem pocztowym), gdyż po wizycie wysyłany jest list ze wskazówkami co do dalszej kontroli w rejonie. Prosimy również o zabranie wyników badań wykonywanych poza Przylądkiem po zakończeniu leczenia oraz kart informacyjnych z hospitalizacji, które odbyły się poza naszą kliniką.
W przypadku pacjentów pełnoletnich nie ma obecnie możliwości wykonywania badań dodatkowych, natomiast odbywa się najważniejsza część wizyty- rozmowa informacyjna co do przebytej terapii i informowanie co do monitorowania stanu zdrowia z nakierowaniem na potencjalne odległe skutki przebytej terapii. Przekazujemy również informacje co do możliwości kontroli w placówkach dla dorosłych.
Dzieci przed ukończeniem 18 roku życia mają wykonywane podczas wizyty badania niezbędne do monitorowania odległych następstw leczenia. Czasem konieczne być może dodatkowe przygotowanie do wizyty, o czym poinformuje telefonicznie lub mailowo lekarz lub psycholog. Dodatkowym ograniczeniem w terminie samej wizyty może być dostępność np. kardiologa.
W związku ze zmianą sposobu rejestracji, nie będą już przyjmowane zgłoszenia telefoniczne. Prosimy o wysyłanie maila na adres: onkomocni@naratunek.org oraz o śledzenie aktualnych wskazówek dalszych ozdrowieńców na stronie internetowej fundacji, w zakładce onkomocni – https://naratunek.org/onkomocni/
Prosimy o przekazanie mailowo następujących danych:
1) Imię i nazwisko dziecka
2) Data urodzenia, PESEL
3) Rozpoznanie
4) Data rozpoczęcia leczenia i jego zakończenia (data ostatniej chemioterapii lub radioterapii lub zabiegu usunięcia masy resztkowej, a NIE data ostatniej kontroli w szpitalu dziennym). Warunkiem niezbędnym do wizyty w centrum konsultacyjnym OnkoMocni jest zakończenie 5-letniego okresu obserwacji od zakończenia leczenia i pozostawanie w remisji choroby nowotworowej.
Dziękujemy za wyrozumiałość i pozdrawiamy.
Zespół Centrum Konsultacyjnego „OnkoMocni”