Pomagam i wpłacam

Krotochwile onkologii. Muzyczny projekt terapeutyczny w Przylądku Nadziei

Od początku istnienia kliniki Przylądek Nadziei uważamy, że dbanie o psychikę małego pacjenta jest równie ważne jak leczenie medyczne, dlatego staramy się stworzyć dla niego jak najdogodniejsze warunki podczas jego pobytu w szpitalu.

Od sierpnia 2020 roku pacjenci mają możliwość brania udziału w innowacyjnym projekcie terapeutycznym „Krotochwile onkologii”. Naszym celem jest danie dziecku przestrzeni do opowiedzenia własnej historii choroby onkologicznej.

Krotochwile Onkologii Bartek i SzymekDzięki temu pomagamy mu regulować emocje i staramy się zrozumieć jego uczucia, poznajemy jego przemyślenia dotyczące zdrowienia. Tym samym swoją postawą pokazujemy, że tekst, który został przez niego napisany jest dla nas ważny.

Pacjent bez ingerencji dorosłych może zawrzeć w słowach utworu absolutnie wszystko, co jest zgodne z jego przeżywaniem choroby. Tak, aby czuł akceptację i autonomię. Dziecko spędza z ekipą realizacyjną kilka dni. Na początku zajmujemy się dźwiękiem: wspólnie wybieramy muzykę, a nasz podopieczny z pomocą specjalistów stara się zarapować i wyśpiewać swój tekst. Gdy utwór jest już gotowy, to przygotowujemy koncepcję teledysku, a do treści utworu dostosowujemy lokalizacje i rekwizyty.

Krotochwile Onkologii JasiekKolejnym etapem jest już nagrywanie samego klipu. Ten proces bywa nużący nawet dla doświadczonych aktorów, ponieważ trwa wiele godzin i polega głównie na powtórzeniach. Dlatego próbujemy zrealizować wszystko przez zabawę i wygłupy.

Pierwszą osobą, która widzi efekt końcowy jest dziecko. To z nim omawiamy wszelkie możliwe zmiany i nanosimy poprawki. W momencie, gdy uzyskamy akceptację bohatera, klip jest publikowany w mediach.
Dzięki tym produkcjom społeczeństwo ma możliwość zobaczyć świat onkologii z perspektywy dziecka i jego opiekuna, a to niewątpliwie jest pomocnym narzędziem w obszarze edukacji i oswajania tematu choroby nowotworowej.

Krotochwile Onkologii MichaśJest to również istotne dla innych pacjentów leczących się w całej Polsce. Pokazujemy że nie tylko oni zmagają się z chorobą i stwarzamy unikalną możliwość dzielenia się doświadczeniami na temat zdrowienia. Chętnych do opowiedzenia swojej historii cały czas jest coraz więcej.

Projekt ma bardzo duży rozgłos. Klipy mają ponad 8 milionów odsłon, a statystki cały czas idą w górę. Nasi podopieczni byli gośćmi w:

  • “Dzień Dobry TVN”,
  • “Onet Rano”,
  • “Pytanie na śniadanie”,
  • w wielu radiowych i telewizyjnych programach informacyjnych
  • oraz w prasie takiej jak “Gazeta Wyborcza” czy “Wysokie Obcasy”.

Osoby odpowiedzialne za koncepcję i realizację:
Mateusz Łebek, Anna Szymańska, Grzegorz Kapelczak

 

8-letni Jasiek śpiewa o tym, że pomimo choroby „wszystko da się”

13-letnia Marta opowiada o tym, że nawet jeżeli nie ma włosów to nadal jest dziewczyną

9-letni Bartek i 13-letni Szymon mówią, że na onkologii też można się zaprzyjaźnić

8-letni Michał śpiewa o tym, jak sobie radzi podczas radioterapii

Pomaganie jest tak proste!

Masz realny wpływ na życie naszych Podopiecznych!
Przylądek Nadziei wpłaty

50zł

Wpłacam

100zł

Wpłacam

Wpłata od serca

Wpłacam

Wspieraj systematycznie

Wpłacam

Dzięki Tobie możemy działać!

Pomagam i wpłacam