Poruszające wywiady z Ozdrowieńcami, wystąpienia wybitnych ekspertów w dziedzinie onkologii i psychoonkologii dziecięcej, występy artystyczne. To wszystko czekało dla niemal 700 gości podczas XV Spotkaniach Pacjentów Wyleczonych z Choroby Nowotworowej.
W Polsce na nowotwory zapada około 1200 dzieci rocznie. 80% można wyleczyć, ale status Ozdrowieńca zyskuje się dopiero po 5 latach od zakończenia leczenia. 3 grudnia w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia we Wrocławiu Ozdrowieńcy i ich bliscy spotkali się, by celebrować wygraną z rakiem. Organizatorami Gali Zwycięzców już po raz 15-sty byli Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” i „Przylądek Nadziei” – Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej.
Gala Zwycięzców to wyjątkowa okazja do spotkania się osób wyleczonych z choroby nowotworowej i ich rodzin, czasami po wielu latach. Ozdrowieńcy, którzy leczyli się we wrocławskiej Klinice, mieli szansę porozmawiać z lekarzami prowadzącymi, pielęgniarkami, personelem medycznym, członkami Fundacji i wszystkimi osobami, które spotkały w szpitalu w okresie trwania choroby. Pobyt w szpitalu i wspólne przeżywanie choroby dziecka pozwoliło się zaprzyjaźnić na lata rodzinom Ozdrowieńców – Gala przyniosła więc wiele wspomnień, wzruszeń i radości.
– Gala Zwycięzców to wydarzenie dedykowane OnkoMocnym – tak w naszej Fundacji nazywamy osoby, które wygrały walkę z nowotworem – mówiła Anna Apel, Prezes Zarządu Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, Ozdrowieniec, członek Zarządu PanCare pracującej na rzecz Ozdrowieńców. – Chceliśmy świętować z nimi i ich bliskimi pokonanie choroby, utrzymać te ważne dla nas relacje, by móc zaoferować im wsparcie po zakończeniu leczenia. Praca na rzecz długofalowej opieki ozdrowieńczej to jeden z filarów strategii naszej Fundacji.
Uroczystego otwarcia Gali dokonały prof. dr. hab. n.med Alicja Chybicka oraz Anna Apel – Prezes Zarządu Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. Gości powitał również prof. dr. hab. n.med Krzysztof Kałwak – kierownik Kliniki „Przylądek Nadziei”. W trakcie Gali wysłuchaliśmy historii Ozdrowieńców oraz występów wybitnych ekspertów z dziedziny hematologii i onkologii dziecięcej. Wśród zaproszonych gości byli prof. dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz, doświadczona psycholożka kliniczna i psychoonkolożka, która opowiedziała o tym, jak należycie zadbać o zdrowie psychiczne po przebytej chorobie. Natomiast wystąpienie prof. dr hab. n. med. Bernarda Kazanowska, przybliżyło działania, jakie powinni podejmować Ozdrowieńcy, aby dbać o profilaktykę zdrowia w kontekście długofalowych skutków leczenia nowotworów w dzieciństwie.
Nie zabrakło również rozmów na temat leczenia białaczek i roli przekazywania szpiku kostnego pomiędzy biorcą i dawcą w obrębie rodziny, jak i dawców niespokrewnionych. O tym, dlaczego ważne jest zostanie dawcą szpiku dowiedzieliśmy się z rozmowy z Ewą Nawrot – z Fundacji DKMS.
Galę uświetnił pokaz artystyczny grupy Everest, która zaprezentowała innowacyjny pokaz gimnastyczny połączony z efektami świetlnymi. Z bajkowym repertuarem, przy akompaniamencie Neon String Quartet, wystąpiła Natalia Szczypuła – finalistka The Voice of Poland.
Galę poprowadził Paweł Gołębski – znany konferansjer, prezenter i dziennikarz od lat wspierający Fundację.
Fot. Wojciech Krysiak