Poradnik podatnika

Czy mogę przekazać 1,5% gdy mam firmę?

Autor: Admin | Jan 16, 2024 12:45:00 PM

1,5% na OPP przekazać może niemal każdy, kto ma do uiszczenia podatek. Również przedsiębiorcy, niezależnie od tego, jak się rozliczają. Muszą spełnić jeden warunek – mieć dochód. Jeśli z rocznego rozliczenia PIT 2023 wynika, że mają do uiszczenia podatek, to mogą jego 1,5 procent przekazać organizacji pożytku publicznego. 1,5 proc. nie przekazują osoby prawne, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne.

Nie oznacza to, że 1,5% nie mogą przekazać właściciele czy współwłaściciele takich spółek. Mogą, ale z dochodu uzyskiwanego w pracy w swojej spółce, jeśli pobierają za nie wynagrodzenie. Również mają możliwość wsparcia potrzebujących, jeśli rozliczają PIT-38, czyli zyski od dochodów kapitałowych.

Podsumowując: przekazać 1,5% mogą ludzie z krwi i kości, w języku prawnym nazywani osobami fizycznymi, ale już nie osoby prawne, czyli m.in. wymienione spółki. Jednak za każdą osoba prawną stoją ludzie, osoby fizyczne i one – jeśli mają z tego korzyści finansowe – mogą się dzielić.

Nie budzi wątpliwości to, czy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą rozliczające się na zasadach ogólnych, mogą przekazywać 1,5 proc. Zasady ogólne, czyli takie, jakie są stosowane wobec osób na etatach. Progresywna skala podatkowa – 12 lub 32 proc. podatku – daje możliwość korzystania z odliczeń oraz ulg itp., a więc w pakiecie jest również możliwość przekazania 1,5 procent.

Chodzi tu o JDG – jednoosobowe działalności gospodarcze, tzw. samozatrudnionych oraz niekiedy nawet całkiem duże firmy, zatrudniające po kilkanaście czy kilkadziesiąt osób, ale prowadzone przez osobę fizyczną.

Podatnicy, którzy pracują na etacie i jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą, odliczają 1,5% od sumy swoich dochodów.

Niektórzy właściciele firm – szczególnie tacy, którzy osiągają dochody istotnie przekraczające 120 tys. zł – wybierają podatek liniowy. Unikają w ten sposób płacenia 32 proc. podatku od kwoty ponad 120 tys. zł.

Korzystają z formularza PIT‑36L i płacą 19‑proc. podatek niezależnie od wysokości dochodów. Nie korzystają z wielu ulg, ale mimo to mają prawo do przekazania OPP 1,5% podatku.

Zasady są dwie. Pierwsza taka, że musi wystąpić konieczność zapłacenia podatku. Jeśli przedsiębiorca poniósł stratę, nie płaci podatku wcale, i z tego powodu nie ma od czego przekazać 1,5 proc.

Druga sprawa: jeśli firma wykazała zysk, jest należny podatek do zapłacenia, musi ta należność zostać uregulowana w terminie. Jeśli po rocznym rozliczeniu należy się urzędowi skarbowemu dopłata, nie można się z nią spóźnić.

1,5% można jak najbardziej przekazać w sytuacji, kiedy po rozliczeniu PIT-36, PIT-36L, PIT-37 czy PIT-38 należy się zwrot z urzędu skarbowego. Tzn. kiedy suma wpłaconych w ciągu roku zaliczek jest wyższa niż należny podatek. 1,5% obliczane jest z rzeczywistej kwoty należnego podatku. Jak wyżej: gdy zwrot z US jest równy sumie wpłaconych zaliczek, to nie ma z czego odpisać 1,5%.

1,5 procent mogą przekazać również wypełniający PIT‑28 – to osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i rozliczają się ryczałtem, a także te uzyskujące dochód z wynajmowania nieruchomości. Zasada jest taka sama – wystarczy wskazać OPP, czyli wpisać jej numer KRS, na przykład 0000086210 – czyli numer KRS Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

Wesprzeć OPP mogą ci podatnicy, którzy składają formularz PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-CFC.

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową

Przekaż 1,5% podatku – KRS 0000086210

Przejdź do Twój e-PIT