W deklaracji PIT za 2016 rok możemy skorzystać z kilku ważnych ulg odpisywanych od podatku. Powinni o nich pamiętać przede wszystkim podatnicy wychowujący dzieci, albo ci, którzy mają dochody z zagranicy.
Ulgi podatkowe to zwolnienia i odliczenia, których zastosowanie powoduje obniżenie wysokości podatku. Warto zapoznać się z najważniejszymi, które dla wielu podatników mogą oznaczać nie tylko obniżenie podatku, ale i zwrot gotówki do ręki albo pokaźny przelew na konto.
Ulga z tytułu składek odprowadzanych na ubezpieczenie zdrowotne
Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy jej ustalenia. Odliczeniu podlega jednak tylko 7,75% tej podstawy. Tym samym nie odlicza się pełnej wartości składki – 1,25% nie podlega odliczeniu. Warto mieć na uwadze, że PIT-11 będący podstawą wypełniania deklaracji rocznych ujmuje składki podlegające odliczeniu, a zatem 7,75% podstawy. Nie trzeba więc dokonywać przeliczenia – wystarczy jedynie przepisać kwotę do odliczenia. W przypadku, gdy podatnik sam opłaca składki, musi dokonać odpowiedniego obliczenia.
JAKI PIT: PIT-36, PIT-37, PIT-28, PIT-36L
WYMAGANE DOKUMENTY: RMUA lub inny dokument potwierdzający ich wartość
Ulga prorodzinna
Każdy podatnik, który wychowuje dzieci mają możliwość zmniejszenia swojego rocznego podatku dochodowego o ulgę prorodzinną. Udogodnienie to dotyczy nie tylko rodziców, którzy pełnią władzę rodzicielską, ale również osób, które sprawują funkcję opiekunów zastępczych, a także rodziny zastępczej.
Ulga prorodzinna nie jest ograniczona żadnym limitem, jeśli chodzi o ilość dzieci. Oznacza to, że kwota odliczenia lub zwrotu przysługuje na każde dziecko, którego status spełnia ustawowe wymogi:
Ulga ta nie bez przyczyny jest nazywana „prorodzinną”, bo rzeczywiście premiuje rodziny wielodzietne. I tak rodzinom przysługuje:
WYMAGANE DOKUMENTY: w zeznaniu rocznym podaje się liczbę dzieci i ich numery PESEL. Dopiero na żądanie urzędu skarbowego podatnik musi pokazać:
Ulga abolicyjna
Jest skierowana do podatników pracujących za granicą. Umożliwia ona zmniejszenie należności podatkowych o różnicę wynikającą z wysokości składek podatkowych w Polsce i zagranicą. Są dwie metody rozliczenia dochodów z zagranicy, dzięki którym podatnicy mogą unikać płacenia podwójnego podatku:
Podatnicy nie mogą swobodnie wybierać, którą metodę chcieliby wybrać. Jest to po prostu zależne od tego, w jakim państwie uzyskali dochody i jaką umowę ma ono podpisane z Polską. Natomiast z ulgi abolicyjnej mogą skorzystać ci podatnicy, którzy muszą zastosować metodę proporcjonalnego odliczenia. Sposób ten sprawia bowiem, że podatnicy mają wyliczany wyższy podatek do zapłacenia. Ulga abolicyjna wyrównuje wysokość podatku w obu sposobach rozliczania.
Ulga przysługuje podatnikom, którzy mieszkają w Polsce, ale mają dochody z zagranicy:
Dla podatników korzystających z ulgi przewidziano załącznik PIT/ZG. Ulga odliczana jest od podatku, zatem praktycznie może ona spowodować nawet wyzerowanie podatku do zapłaty. Niemniej kwota odliczenia będzie równa temu, co zaoszczędzilibyśmy, gdyby w miejsce opodatkowania dochodów zagranicznych w Polsce, zastosować metodę wyłączenia z progresją.
JAKI PIT: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37
WYMAGANE DOKUMENTY: dokument z zagranicy stwierdzający zapłacenie podatku za granicą (odpowiednik polskiego PIT-11 wydawanego przez pracodawcę). Nie trzeba dołączać ich do zeznania podatkowego, ale trzeba mieć przygotowane w razie kontroli ze strony urzędu skarbowego
Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową
Przekaż 1,5% podatku – KRS 0000086210