Od 2017 roku urzędy skarbowe mogą przygotować zeznania podatkowe za ciebie. Oznacza to w praktyce, że jeśli złożysz drogą elektroniczną PIT-WZ, urzędnicy wypełnią za ciebie PIT-37. PIT-WZ to wniosek, w którym wpisujesz swoje dane. Wyliczenia pozostawiasz fiskusowi.
Nie wszyscy mogą jednak wnioskować o taką pomoc. Jest ona oferowana podatnikom podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), którzy uzyskują dochody od płatników (w tym organów rentowych, czyli ZUS, KRUS i pozostałe). Nie ma przy tym znaczenia, czy rozliczasz się sam, czy wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci. W praktyce oznacza to, że PIT-WZ przysługuje tym, którzy podlegają wykazaniu w informacjach: PIT-11, PIT-R, PIT-8C, PIT-40A/PIT-11A.
Korzystanie z PIT-WZ polega na wypełnieniu odpowiednich rubryk za pośrednictwem Portalu Podatkowego lub systemu e-Deklaracje albo bankowości elektronicznej -wybranego banku krajowego lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. PIT-WZ wymaga też poświadczenia jego autentyczności. Jeśli jednak nie dysponujesz podpisem elektronicznym, to jest jeszcze jedno, znacznie prostsze rozwiązanie. Wystarczy w końcowej fazie wypełniania formularzy podać kwotę przychodu za 2016 rok, która znajduje się w starym PIT-37.
Jeśli zamierzamy składać wniosek za pośrednictwem Portalu Podatkowego można też podpisać go Profilem Zaufanym.. Założenie takiego profilu umożliwiają niektóre banki. Są to między innymi: PKO Bank Polski (wraz z Inteligo), Bank Pekao, Bank Millennium i ING Bank Śląski przez system Moje ING. Przy składaniu PIT-WZ przez stronę banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, można skorzystać też z loginu i hasła, których używamy na co dzień.
A jakie dane trzeba podać w PIT-WZ? Oto zestaw wszystkich informacji, których zażąda od ciebie system.
Wniosek PIT-WZ można składać do 16 kwietnia 2018 r., więc trzeba to zrobić wcześniej niż w przypadku zwyczajnego PIT-37. Dodatkowo można go złożyć tylko drogą elektroniczną. Tego dokumentu nie składa się osobiście.
Na twój wniosek PIT-WZ urząd odpowie maksymalnie w ciągu pięciu dni. Na podany przez ciebie adres e-mailowy wyśle link do przygotowanego zeznania podatkowego za rok 2017. To właśnie pod nim będziesz miał dostęp do swoich danych. Tak przygotowany dokument można przyjąć albo odrzucić. Jest na to czas do 30 kwietnia 2018 r. – czyli do ostatecznego terminu składania PIT-37. Jeśli nie odrzucimy przygotowanego zeznania, fiskus uzna je automatycznie za zaakceptowane.
Korzyści wynikających ze złożenia PIT-WZ jest kilka. Urzędnicy przekonują, że w ten sposób oszczędzimy czas i unikniemy błędów, które mogłyby się pojawić w PIT-37. A często wynikają z błędów w przepisywaniu danych z PIT-11 do PIT-37. Niekiedy są to też pomyłki rachunkowe. Rozliczenie się drogą elektroniczną – poprzez PIT-WZ – ma zająć nie więcej niż kilka minut.
Na przykład, by skorzystać z ulgi na dzieci, wystarczy wskazać we wniosku następujące dane: liczbę dzieci, ich dane – imię, nazwisko, datę urodzenia albo numer PESEL, okres za jaki przysługuje ulga i kwotę przysługującego odliczenia na dziecko (formularz podpowiada jej wysokość).
Ale są też wady tego rozwiązania. Tak ja te już wspomniane – PIT-WZ ogranicza nas jedynie do drogi elektronicznej, zawęża liczbę podatników uprawnionych do tego rozwiązania, a także skraca czas, w którym możemy się rozliczyć z fiskusem. Dodatkowo nie uwzględnia darowizn na cele pożytku publicznego lub cele kultu religijnego, ulgi z tytułu użytkowania internetu, odliczenia na emeryturę – IKZE, czy ulgi na badania i rozwój.
No i jeszcze jedno. Trzeba będzie się uzbroić w cierpliwość w oczekiwaniu na zwrot nadpłaconego podatku. W przypadku zeznań sporządzonych poprzez wniosek PIT-WZ, na pieniądze od urzędu skarbowego czeka się dłużej niż w przypadku tradycyjnego rozliczenia.
Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową
Przekaż 1,5% podatku – KRS 0000086210