Wydarzenia

Ruszyła Złota Wstążka 2024 - Bądźmy Onkoczujni!

Autor: Rafal | Sep 2, 2024 2:49:37 PM

Onkoczujność – czyli wyczulenie na niepokojące objawy – może uratować życie. Wczesne wykrycie nowotworu daje większe szanse na skuteczne leczenie, dlatego warto reagować na każdy, nawet najmniejszy, sygnał ze strony zdrowia dziecka. Podczas rozpoczętej właśnie Kampanii Złotej Wstążki będziemy przypominać : lepiej zbadać dziecko o dziesięć razy za dużo, niż o raz za mało...

Co roku diagnozę nowotworu u dziecka słyszy 1200 rodzin. Są to zatem choroby rzadkie, trudne w leczeniu, a przy tym bardzo często wykrywane późno, w trzecim i czwartym stadium.

Późne wykrycie nowotworu u dzieci wynika z tego, że pierwsze objawy choroby są nieswoiste, łatwe do zbagatelizowania, do przypisania innym przyczynom lub chorobom. Należą do nich ospałość, brak apetytu, krwotoki, siniaki, niewyjaśnione bóle brzucha, głowy czy stawów, ogólne osłabienie, zmiana nastroju, przedłużające się infekcje, na które nie pomagają antybiotyki. Inne z kolei mogą się pojawić znienacka, zaskakując wszystkich - wówczas szybkie postawienie diagnozy jest kluczowe.

Historie dzieci chorych na nowotwory czasem dzielą diagnozy, moment rozpoznania, pierwsze objawy. Ale łączy je to, że kluczową rolę zawsze odgrywał czas i upór rodziców i lekarzy. Dlatego w tym roku ponownie kładziemy w kampanii nacisk na ONKOCZUJNOŚĆ - chcemy, aby rodzice, opiekunowie, a także lekarze pediatrzy i pierwszego kontaktu byli wyczuleni na nietypowe objawy, jakie mogą wystąpić u dzieci. Przyświeca nam hasło: Lepiej zbadać dziecko o dziesięć razy za dużo, niż o raz za mało.

Główna kampania będzie skierowana do dwóch grup docelowych: rodziców i opiekunów dzieci, a także lekarzy pediatrów i pierwszego kontaktu. Wezmą w niej udział onkorodzice - ci, których dzieci są lub były leczone onkologicznie. Chcemy poprosić ich, żeby opowiedzieli historię początków choroby dziecka, jakie były jej pierwsze objawy, co skłoniło ich do poszerzenia diagnostyki i jak ona przebiegała. Wykorzystane zostaną media społecznościowe i tradycyjne (radio, telewizja). Przekaz informacyjny będzie uczulający, ale jego celem nie jest wywołanie paniki i stresu.

Kampania skierowana do lekarzy będzie skupiała się na tym, aby i oni nie wahali się zlecić dodatkowych badań, szczególnie, kiedy przychodzi do nich zaniepokojony zmianami rodzic. Wykorzystamy do tego media tradycyjne i cykl specjalnych podcastów i webinarów, w których eksperci opowiedzą ekspertom o tematyce onkologii pediatrycznej.

W tym roku już piąty raz kampanii towarzyszyć będzie RakReaton - ogólnopolskie wyzwanie sportowe, organizowane przy pomocy Activy, partnera technologicznego akcji. Uczestnicy mają za zadanie przejść, przebiec i przejechać rowerem określoną liczbę kilometrów przez cały miesiąc, aby osiągnąć cel. W tym roku będą to 2 miliony kilometrów, które wspólnie musimy osiągnąć do 30 września.

Kolejne wydarzenie towarzyszące to Odważ Się Pomagać - wydarzenie dla prezesów i prezesek firm, które odbędzie się 15 września na warszawskim Torze Wyścigów Konnych Służewiec. Zadaniem uczestników jest wykonanie szeregu nietypowych wyzwań, które testują wytrzymałość i odwagę, takich jak byk rodeo, wyzwanie smaku czy spotkania z wężami, robakami i pająkami. Poddając się tym nietypowym próbom uczestnicy symbolicznie pokazują swoje wsparcie i solidarność z dziećmi chorymi na nowotwory. 

Kampania Złotej Wstążki jest jednym z najważniejszych punktów w kalendarzach wielu organizacji. Nic w tym dziwnego - niesie za sobą rozliczne działania i akcje, których nadrzędnym celem jest to, żebyśmy wszyscy byli Onkoczujni.