Z życia fundacji

Udowodnili, że choroba nie musi być przeszkodą - Na Ratunek

Autor: Admin | Jun 6, 2023 10:00:00 AM

To było nie tylko wspaniałe święto sportu, lecz również wydarzenie rodzinne. Już po raz XVI dzieci z chorobą nowotworową, ich bliscy, ozdrowieńcy, a także wszyscy ci, którym pomaganie nie jest obce, spotkali się, aby udowodnić, że nowotwór wcale nie oznacza zaniechania aktywności fizycznej, porzucenia pasji i zainteresowań.

 

XVI Dolnośląskie Onkoigrzyska Dzieci i Młodzieży miały miejsce 3 czerwca na terenie rekreacyjnym P5 Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu. Organizatorami wydarzenia byli: Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. Partnerami natomiast: Fundacja Santander, Volvo oraz Staropolanka.

Pomysłodawczynią zawodów jest prof. Alicja Chybicka, której, tak jak w poprzednim roku, nie mogło zabraknąć na uroczystym otwarciu Onkoigrzysk. Swoją obecnością na uroczystym otwarciu zaszczycili nas również: prof. dr hab. Andrzej Rokita – rektor AWF-u we Wrocławiu, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Kałwak – kierownik Kliniki „Przylądek Nadziei”, prof. Petr Sedláček z Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Pradze, Agnieszka Perczyk – Ambasador Fundacji Santander i Sylwia Kronenberg – Santander Bank Polska S.A. oraz Anna Apel – Prezes Zarządu Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

Ambasadorem tegorocznych Onkoigrzysk był Hubert Hurkacz, jeden z najlepszych polskich tenisistów, inicjatywę wsparły również była wybitna aktorka teatralna i telewizyjna – Kinga Preis oraz Magdalena Stępień – polska modelka uczestniczka V edycji programu Top Model.

 

 

 

Uroczystemu otwarciu XVI Onkoigrzysk towarzyszyły: parada orkiestry Policji we Wrocławiu, zawieszenie flagi olimpijskiej, zapalenie znicza, pokaz tańca cheerleaderek, konkurs rzutów karnych kierowników klinik onkologii we Wrocławiu i w Pradze (wygrany 2:1 przez prof. Krzysztofa Kałwaka) i pokaz konnego patrolu Straży Miejskiej, ze strzelaniem z łuku do tarczy włącznie.

Tradycyjnie godną uwagi była liczna reprezentacja czeskich i ukraińskich dzieci z kliniki onkologicznej w Pradze pod przewodnictwem prof. Petra Sedláčka, które po raz kolejny wzięły udział w zmaganiach sportowych.

Na uczestników i uczestniczki czekał szereg konkurencji. Typowo sportowych, takich jak bieg na 60 metrów, skok w dal, tenis stołowy, badminton, rzut piłeczką palantową, jak również tych bardziej niecodziennych, na przykład: łowienie sztucznych rybek z dmuchanego basenu, czy konkurs plastyczny.

 

 

Sportowej rywalizacji towarzyszyły strefy relaksacyjne dla dzieci oraz dla rodziców, którzy mogli wziąć udział w zajęciach jogi, jak również poddać się relaksującym masażom. Ponadto dla dzieci czekała prawdziwa ciężarówka Kapitana Ameryki, bańki mydlane, czy wóz strażacki. Organizatorzy zapewnili także różnorodny poczęstunek: zdrowe soki, warzywa, owoce, a żołnierze – tradycyjną, wojskową grochówkę.

Zwieńczeniem zmagań był mecz piłki nożnej między polskimi i czeskimi dziećmi, którzy goście wygrali 2:0, dzięki czemu z rąk Organizatorów otrzymali wspaniały puchar.

Na wszystkich uczestników czekały pamiątkowe medale, a dla najlepszych – uroczysta dekoracja z prawdziwym podium i sesją zdjęciową.

 

 

To był wspaniały dzień dla wszystkich dzieci i ich bliskich. Po raz kolejny udało się pokazać, że wysiłek fizyczny wcale nie musi być czymś zbędnym i szkodliwym w procesie leczenia, rehabilitacji i rekreacji osób zmagających się ze schorzeniami nowotworowymi.

Do zobaczenia na kolejnych Onkoigrzyskach już za rok!