Pomagam i wpłacam

6 lutego 2021

Darowizna na Facebooku. Jak rozliczyć podatek?

Coraz więcej podmiotów daje podatnikom możliwość przekazania darowizny na wskazane cele. Jednym ze sposobów jest wsparcie zbiórki zorganizowanej na Facebooku. Sprawdź, jak w takim przypadku skorzystać z odliczenia darowizny i w efekcie zmniejszyć należny fiskusowi podatek.

4 lutego 2021

Rozliczenie PIT. Sprawdź, kiedy warto rozliczyć się ze współmałżonkiem

Wspólne rozliczenie podatku z żoną lub mężem najczęściej opłaca się w sytuacji, gdy jeden ze współmałżonków zarabia znacznie więcej niż drugi. Przy odpowiednim poziomie dochodów wspólne rozliczenie pozwala osobie lepiej zarabiającej uniknąć wyższego progu podatkowego. Aby jednak skorzystać z tej możliwości, małżonkowie muszą spełnić kilka warunków.

2 lutego 2021

Ulga na internet. O czym pamiętać przy rozliczeniu podatku?

Korzystanie z ulgi internetowej, w porównaniu z pierwotnymi założeniami, zostało w ostatnich latach mocno ograniczone. W rozliczeniu podatkowym za rok 2020 prawo to nadal przysługuje, ale nie wszyscy podatnicy mogą z niego skorzystać. Przeczytaj tekst i sprawdź, czy należy Ci się ulga na Internet.

30 stycznia 2021

Umowa o dzieło a podatek – jak i kiedy go rozliczyć?

Umowa o dzieło nazywana jest inaczej umową rezultatu, ponieważ jej przedmiotem jest ściśle określony efekt. Podpisując umowę o dzieło wykonawca zobowiązuje się, że dostarczy zamawiającemu konkretne dzieło w postaci np. artykułu, książki, piosenki, wiersza, raportu, ale też rzeźby, obrazu, strony internetowej czy programu komputerowego. Od umowy o dzieło odprowadza się podatek dochodowy od osób fizycznych … Continued

28 stycznia 2021

Podatek do 26. roku życia. Czym jest zerowy PIT dla młodych?

Zerowy PIT to ulga podatkowa dla młodych pracowników, czyli dla osób do 26. roku życia. Weszła ona w życie na początku sierpnia 2019 r., a to oznacza, że 2020 r. był pierwszym pełnym rokiem podatkowym, w którym obowiązywał przepis. Nie wystarczy jednak mieć mniej niż 26 lat, żeby móc skorzystać z ulgi. Z tego tekstu … Continued

26 stycznia 2021

Kwota wolna od podatku 2020. Ile wynosi i co to oznacza?

Kwota wolna od podatku to wysokość dochodu, od której nie trzeba odprowadzać podatku. W praktyce oznacza więc, jak dużo możesz zarobić w danym roku, żeby nie musieć płacić od tej sumy żadnego podatku. Pamiętaj jednak, że kwota wolna od podatku obowiązuje wyłącznie podatników rozliczających się wg skali podatkowej na drukach PIT-36 lub PIT-37.

24 stycznia 2021

Rozliczenie podatku 2020. Najczęstsze błędy w PIT-36 i PIT-37

W 2021 r rozliczenie podatku możesz wykonać samodzielnie lub pozostawić to urzędowi skarbowemu. Jeśli zdecydujesz się na pierwszy wariant pamiętaj, aby uważać na błędy, które mogą kosztować cię sporo czasu i nerwów w przypadku koniczności skorygowania zeznania podatkowego. Przedstawiamy listę najczęstszych problemów, z jakimi borykają się w tym zakresie podatnicy.

22 stycznia 2021

Progi podatkowe 2020/2021. Sprawdź, jaki zapłacisz podatek

Progi podatkowe to stawki podatku zależne bezpośrednio od wysokości dochodu uzyskanego w minionym roku. W zależności od tego, ile zarobiliśmy w 2020 r., rozliczając podatek w 2021 zapłacimy: 17% lub 32% (to tzw. pierwszy i drugi próg podatkowy). Sprawdź, jakie są limity dla poszczególnych stawek oraz jak obliczyć wysokość podatku.

20 stycznia 2021

1% podatku i nie tylko. Jak pomagać nie mając dużo pieniędzy?

1 procent to bezapelacyjnie najprostszy sposób na wsparcie potrzebujących. Przede wszystkim dlatego, że darczyńcy nic to nie kosztuje. Jednak jest więcej sposobów, aby pomagać, które wcale nie wymagają posiadania bajońskich kwot. Liczy się to, jak wiele osób udziela wsparcia.

Pomagam i wpłacam