Rozliczenie PIT-37 i PIT-36 – Ulgi podatkowe, czyli 5 sposobów na niższe podatki?

9 stycznia 2018

 

Z jakich ulg można jeszcze skorzystać i pod jakimi warunkami? Co mogą pracownicy etatowi, a co osoby prowadzące działalność gospodarczą? Możliwości obniżania podatków od kilku lat nie jest już wiele, ale jednak dla niektórych fiskus pozostawił jeszcze kilka furtek.

  1. Rozliczenie wspólnie z małżonkiem

To bardzo popularny sposób obniżenia obciążeń podatkowych szczególnie w rodzinach, gdzie są spore różnice w zarobkach małżonków. Najwięcej zyska para, w której dochody jednego ze współmałżonków objęte są już drugim progiem podatkowym i pojawia się konieczność zapłacenia 32-proc. podatku od kwoty powyżej 85 528 zł.

***

PRZYKŁAD:

Osoby dobrze zarabiające, których dochód do opodatkowania wyniósł 100 tys. zł, od kwoty 14 472 zł płacą 32-proc. podatek. Jednak jeśli współmałżonek nie pracuje, przy wspólnym rozliczaniu wypada po 50 tys. zł dochodu na osobę, a więc nie dochodzi do przekroczenia progu podatkowego i zarobki opodatkowane są stawką 18 proc. Liczone jest to w ten sposób, że małżeństwo płaci podwójny podatek od połowy wspólnych przychodów.

Podobnie w przypadku, gdy dochód do opodatkowania jednego ze współmałżonków wynosi 100 tys. zł rocznie, a drugiego 50 tys. zł. Łącznie dochody wynoszą 150 tys. zł, co daje 75 tys. na osobę, a więc również nie zachodzi konieczność odprowadzania 32-proc. podatku.

***

Warto o tym pamiętać wybierając rodzaj opodatkowania w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli wspomniane 100 tys. zł pochodzi właśnie z działalności, a 50 tys. zł z etatu współmałżonka, wtedy nie opłaca się wybierać podatku liniowego (formularz PIT-36L). Korzystniej jest wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych. Różnica polega na tym, że wybierając liniową stawkę 19-proc., pozbawiamy się możliwości wspólnego rozliczenia i dochody osoby na etacie objęte są 18-proc. stawką (plus ewentualnie 32-proc.), a z działalności – 19-proc.

Wyboru formy opodatkowania należy dokonać do 20 stycznia roku, którego będzie dotyczyć. Czyli sposobu opodatkowania dochodów z 2017 roku przedsiębiorcy dokonywali do 20 stycznia 2017 roku, a decyzję, jak będą się rozliczać w 2018 roku, podejmowali do 20 stycznia 2018 roku. Wyboru dokonuje się „z góry”, a więc wysokość dochodów należy antycypować. Jeśli jest prawdopodobne, że będą na tyle wysokie (i wysokie są również dochody współmałżonka), że nawet wspólne rozliczenie nie przyniesie korzyści, lepiej wybrać podatek liniowy.

Ważna informacja dla nowożeńców: jeśli ślub wzięliście w trakcie 2017 roku, nie możecie się rozliczyć wspólnie. Z tego przywileju skorzystacie dopiero rozliczając dochody z 2018 roku.

Podobnie sytuacja wygląda przy rozwiązaniu wspólnoty majątkowej w trakcie roku podatkowego. Wtedy za cały rok małżonkowie muszą się rozliczyć osobno.

  1. Ulga na dzieci

Każdy rodzic może odliczyć 1 112,04 zł za pierwsze i tyle samo za drugie dziecko, jeśli przez cały rok były one pod opieka podatnika (jeśli nie, to 92,67 zł proporcjonalnie za każdy miesiąc sprawowania opieki). Za trzecie dziecko ulga wynosi 2 000,04 zł rocznie, a za czwarte i kolejne 2 700 zł.

Wyliczenie ulgi ułatwia rozliczenie PIT-37 online. W programie e-deklaracje wpisujemy, czy sprawowaliśmy opiekę nad dzieckiem cały rok, czy tylko w poszczególnych miesiącach, liczbę dzieci i program sam wylicza ulgę.

Tu ważne zastrzeżenie dla przedsiębiorców – aby skorzystać z tych preferencji podatkowych, należy wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych (PIT-36). Podatek liniowy (PIT-36L) wyklucza zastosowanie ulgi.

  1. Dla samotnych rodziców

Matka czy ojciec samotnie wychowujący dziecko rozlicza swoje dochody dzieląc je na siebie i potomstwo. Podobnie jak przy wspólnym rozliczaniu z małżonkiem, płacony jest podwójny podatek od połowy wspólnych dochodów. Do tego dochodzi wyżej omówiona ulga za każde dziecko i należności wobec państwa spadają radykalnie. Skorzystać z tego mogą osoby rozliczające się na zasadach ogólnych (formularz PIT-37 i PIT-36). Wyklucza to podatek liniowy (PIT-36L).

  1. Ulga rehabilitacyjna

Podatnicy, którzy:

– są chorzy,

– niepełnosprawni,

– lub utrzymują takie osoby

mogą odliczać od podatku wszystko, co potrzebne jest im do funkcjonowania w złym stanie zdrowia: koszty leczenia i rehabilitacji, sprzęt medyczny i wyposażenie (razem z naprawą) oraz koszty materiałów szkoleniowych.

Ograniczeniem jest kwota wydatków. Można je odliczać do 2 280 zł rocznie. Za rok 2017 odliczyć można już nie tylko psa przewodnika, ale także psa sygnalizującego i asystującego. Dodatkowo wydatki związane z samochodem odliczą wszyscy niepełnosprawni, niezależnie od grupy inwalidzkiej.

  1. Ulga internetowa

Przed laty niezwykle popularna z dwóch powodów: dostęp do internetu był dość drogi i rachunek za łącze stanowił dość istotny element domowego budżetu; poza tym, skorzystać z niej mógł każdy. Obecnie to niszowa propozycja tylko dla nowych internautów (w 2013 roku – wg CBOS – skorzystało z niej cztery miliony podatników, a w 2016 jedynie 400 tys.).

To coś w rodzaju zachęty do podłączenia się do globalnej sieci. W niektórych krajach brak dostępu do internetu klasyfikowany jest jako wykluczenie społeczne. W Polsce jeszcze nie. Jednak istnieje taka ulga przez pierwsze dwa lata opłacania rachunków za internet. Można odzyskać maksymalnie 760 zł za wszystkie usługi związane z internetem niezależnie od tego, w jaki sposób i gdzie podatnik z niego korzystał.

 

 

 

 

Pozostałe wpisy

20 marca 2019

KRS – co to jest i po co on jest?

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) pełni kluczową rolę w funkcjonującym systemie OPP – Organizacji Pożytku Publicznego – i corocznej akcji 1 procent. Bez niego sytuacja przypominałaby wolną amerykankę. To właśnie sąd weryfikuje, kogo wpisać na listę organizacji, które mogą ubiegać się o nasz procent podatku. Może również z listy wykreślić instytucję, która przestaje realizować cele określane … Continued

27 lutego 2019

Jak długo trzeba czekać na zwrot podatku? Zależy, jak się rozliczasz

Czekasz na pieniądze z urzędu skarbowego? Zasada jest prosta – im szybciej złożysz PIT, tym szybciej otrzymasz zwrot nadpłaconego podatku. Kolejna sprawa: jeśli złożysz zeznanie na papierowym formularzu, czekać będziesz dwa razy dłużej. Obowiązują dwa terminy zwrotu podatku: 45 dni od dnia rozliczenia w przypadku e-deklaracji, 3 miesiące od dnia rozliczenia, gdy składamy papierową deklarację. … Continued

6 lutego 2019

PIT-37 wypełniony przez urząd skarbowy. Czego nie zrobi za ciebie fiskus?

W tym roku po raz pierwszy fiskus rozliczy podatników automatycznie. Od 15 lutego na rządowym portalu czekać będzie gotowy PIT-37. Wypełniony od A do Z. Takiego komfortu nie było nigdy. Czy jednak wszystko będzie w nim ujęte? Sprawdź, czy na pewno nie musisz nic zrobić! Stanem swoich PIT-ów wypełnionych przez automat aparatu skarbowego przede wszystkim … Continued