Pomagam i wpłacam

Poradnik dla Rodziców - Jak zbierać 1,5% podatku na konto imienne

Od 15 lutego do 2 maja w Polsce trwa akcja rozliczeń PIT za rok 2022.
Dowiedz się, jak skorzystać ze wsparcia od podatników i zebrać środki na leczenie swojego dziecka.

Od 15 lutego w Polsce trwa akcja rozliczania pitów

To jedyne takie 3 miesiące w roku, gdzie praktycznie bezkosztowo dla obu stron (darczyńcy i obdarowanego) można pozyskać sporą ilość środków finansowych na leczenie swojego dziecka. Podpowiadamy jak zbierać środki z 1,5% podatku bezpośrednio na konto imienne.

Jak zbierać środki z 1,5%?

Środki z 1,5% na konta imienne mogą zbierać rodzice i opiekunowie zapisani do naszej Fundacji. Jeśli nie posiadasz konta imiennego swojego dziecka – sprawdź jak je założyć tutaj: https://naratunek.org/dla-rodzicow/ 

Jeśli z kolei Twoje dziecko jest zapisane do naszej Fundacji i tym samym posiada konto imienne, możesz już samodzielnie zbierać 1,5% podatku od znajomych i darczyńców. 

Jak to zrobić najprościej? 

 • Przekaż przyjaciołom, znajomym i lokalnej społeczności, aby w swoim zeznaniu podatkowym w polu: Wniosek o przekazanie 1,5% podatku należnego na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP)
  wpisali nazwę naszej Fundacji: „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” i numer KRS: 00000 86 210.
 • Konieczne jest także wpisanie celu szczegółowego – w tym miejscu należy wpisać imię i nazwisko dziecka, na subkonto którego trafią środki z 1,5%.
 • Warto udostępniać nr KRS fundacji i swój cel szczegółowy przez cały czas trwania akcji rozliczania PIT. Dzięki temu zwiększasz szansę na dotarcie do większej liczby osób i tym samym pozyskanie większych środków.

Materiały do pobrania

Zachęcamy do pobrania materiałów do komunikacji wewnętrznej i do social mediów:

 • Informacja o Fundacji i kampanii 1,5% – POBIERZ

 • Plakaty informacyjne – POBIERZ

 • Grafiki do wykorzystania w mediach społecznościowych – POBIERZ

Moje życie, Twój 1,5%

Dlaczego warto zbierać z nami 1,5%?

Od 31 lat wspieramy dzieci i nastolatków chorych onkologicznie i hematologicznie. Zaufały nam tysiące – Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową jest w czołówce OPP pod względem zbiórki 1,5%.

Co roku za naszym pośrednictwem ponad 1 000 rodziców i opiekunów pozyskuje środki z 1,5% bezpośrednio na konta imienne swoich dzieci. Rodzice wiedzą, że to niewielki wysiłek ze strony podatników – realnie nie ponoszą oni żadnych kosztów, a zwrot może być ogromny.

Nasi rekordziści zgromadzili w ubiegłym roku ponad 100 000 zł na leczenie swojego dziecka tylko z kampanii 1,5%. 

Dbamy o to, aby ułatwić im to zadanie. Posiadając konto imienne w naszej Fundacji masz stały dostęp do swojego rachunku – w dowolnym momencie sprawdzisz saldo swojego konta i historię ostatnich operacji.

Faktury i wnioski możesz składać przez internet. Nie ma konieczności wychodzenia z domu. Oczywiście masz możliwość wykorzystania całości kwoty pozyskanej od darczyńców. Nie pobieramy żadnych opłat z tytułu prowadzenia rachunków imiennych dla naszych podopiecznych.

 

Jak dotrzeć do większej ilości osób? Podpowiadamy.

 • Wygeneruj bezpłatnie ulotkę ze zdjęciem swojego dziecka.

 • Ulotkę zostaw swoim miejscu pracy, rozdystrybuuj w miejscu zamieszkania np. za wycieraczkami samochodów lub w skrzynkach na listy.

 • Informacje o przekazaniu 1,5% możesz powiesić na wspólnej tablicy ogłoszeń lub zostawić w osiedlowym sklepie.

 • Zaangażuj w akcję społeczność lokalną np. osiedlową grupę na Facebooku, radę rodziców w żłobku / przedszkolu / szkole, nauczycieli i dyrekcję, czy wspólnotę religijną.

 • Poszukaj akcji i wydarzeń lokalnych, gdzie możesz opowiedzieć o swoim dziecku i kampanii 1,5%.

 • Zaangażuj swoje miejsce pracy – dział HR / kadr / administracji do aktywnej komunikacji wśród pracowników.

 • Powiadom lokalne media.

 • Działaj online. W dobie cyfryzacji znacznie szybciej dotrzesz do większej liczby osób.

 • Ustaw zdjęcie w tle na swoim profilu na Facebooku z informacją o zbiórce.

 • Systematycznie postuj w swoich social mediach o trwającej zbiórce. Poproś znajomych o udostępnienie informacji.

 

Generator ulotki

 • Przygotuj dobrej jakości zdjęcie dziecka. Najlepiej w układzie poziomym.

 • Napisz kilka zdań (do 450 znaków), które wyjaśnią: ile lat ma Twoje dziecko, na co choruje i na jaki cel zbierasz środki (podpowiedzi poniżej). 

 • Dodaj treści i zdjęcie do formularza poniżej i naciśnij przycisk “generuj ulotki”.

 • Poczekaj, aż wygenerują się ulotki. Może to potrwać nawet kilka minut.

 • Pod formularzem znajdziesz linki do gotowych ulotek.

 • Zapisz je i wydrukuj!

 

Do pobrania:

 • logo Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą NowotworowąPOBIERZ POZIOME
 • logo Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą NowotworowąPOBIERZ PIONOWE

 

Co wpisać w opisie ulotki?

Poniżej przygotowaliśmy 2 wersje tekstu (z perspektywy rodzica i dziecka), które można wykorzystać do umieszczenia w opisie ulotki.

Opis z perspektywy rodzica: 

Kochani!
Moja córka/ syn od roku choruje na nowotwór złośliwy. Od kilku miesięcy przebywa w szpitalu. Obecnie mamy za sobą operację wycięcia guza / intensywne leczenie sterydami i chemią. Przed nami jeszcze długa droga do zakończenia leczenia.

Zwracam się do Was z prośbą o przekazanie 1,5% podatku. To nic nie kosztuje. Zgromadzone środki przeznaczymy na wizyty lekarskie, rehabilitację i powrót do zdrowia naszego dziecka.

Pamiętaj o nas, rozliczając PIT! Przekaż 1,5% dobra i pomóż nam w walce z rakiem.

Opis z perspektywy dziecka:

Mam na imię Zosia. Mam 5 lat i psa Gucia. Lubię spędzać czas na placu zabaw i oglądać „Strażaka Sama”.  W grudniu usłyszałam okrutną diagnozę / zachorowałam na białaczkę. Proszę, podaruj mi 1,5% podatku i pomóż w walce z rakiem / powrocie do zdrowia! To nic nie kosztuje.

Jak może wyglądać przykładowa ulotka? Kliknij w zdjęcie poniżej i zobacz. 

Sprawdź najnowsze artykuły o rozliczeniu PIT

11 stycznia 2023

PIT 2022 i Polski Ład – 10 najważniejszych zmian

Rodziny wielodzietne, byli emigranci zarobkowi, pracujący emeryci – z wielkim prawdopodobieństwem można stwierdzić, że te grupy podatników zyskają na Polskim Ładzie. Pewności mieć nie można, bo wiele zależy od indywidualnej sytuacji każdego z nas, a także dlatego, że to pierwsze rozliczenie po rewolucyjnych zmianach, które w dodatku były modyfikowane w trakcie trwania roku podatkowego. Polski … Continued

9 stycznia 2023

Podatek do 26. roku życia. Czym jest zerowy PIT dla młodych?

Zerowy PIT to ulga podatkowa dla młodych pracowników, czyli dla osób do 26. roku życia. Weszła ona w życie na początku sierpnia 2019 r., a to oznacza, że 2020 r. był pierwszym pełnym rokiem podatkowym, w którym obowiązywał przepis. Nie wystarczy jednak mieć mniej niż 26 lat, żeby móc skorzystać z ulgi. Z tego tekstu … Continued

9 stycznia 2023

Nie zmarnuj 1,5% podatku!

Przekazanie 1,5% podatku Organizacji Pożytku Publicznego to jedyna okazja, aby samemu zdecydować, na co konkretnie ma zostać przeznaczona część naszej daniny. 98,5% trafia do budżetu państwa i nie mamy bezpośredniego wpływu, na co jest wydawane. Dlatego nie warto rezygnować z prawa do decyzji, nawet jeśli dotyczy ona tylko 1,5%. Dla jednych podatników 1,5% to np. … Continued

Pomaganie jest tak proste!

Masz realny wpływ na życie naszych Podopiecznych!
Przylądek Nadziei wpłaty

50zł

Wpłacam

100zł

Wpłacam

Wpłata od serca

Wpłacam

Wspieraj systematycznie

Wpłacam

Dzięki Tobie możemy działać!

Przekaż 1,5% podatku