1 procent podatku od rolników? To możliwe i proste!

13 lutego 2020

Wspierać organizacje pożytku publicznego mogą tylko te osoby, które składają deklaracje PIT. Rolnicy, którzy zajmują się tylko i wyłącznie produkcją rolną, są wyłączeni z możliwości przekazania 1%. Są jednak wyjątki. Przede wszystkim pomagać w ten sposób mogą byli rolnicy – emeryci i renciści.

Otrzymując tylko i wyłącznie świadczenia z KRUS-u – Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – i nie korzystając z ulg, eksrolnik nie musi się rozliczać z fiskusem. Zaliczki na podatek pobiera KRUS i wystawia do końca lutego PIT-40A, ale nie ma potrzeby nic dalej z nim robić.

Mały wysiłek, wielka pomoc

Skorzystanie z możliwości przekazania 1% jest jednak banalnie proste. Nie trzeba wypełniać całego PIT-a, wystarczy tylko złożyć formularz PIT-0P, umieścić na nim numer KRS organizacji pożytku publicznego (OPP), ewentualnie dopisać cel szczegółowy i złożyć w urzędzie skarbowym – online, osobiście lub wysłać Pocztą.

Bez wątpienia warto to zrobić, bowiem jest wiele osób, które czekają na wsparcie. Nie należy się zniechęcać, że w przypadku niskich emerytur i rent z KRUS-u, nominalna kwota 1% będzie niewielka. Potęga 1% nie tkwi w pojedynczej dużej kwocie, ale w tysiącach małych datków, które w sumie stanowią olbrzymie wsparcie, np. dla dzieci chorych na raka, których leczenie jest wyjątkowo drogie i rzadko kiedy finansuje je NFZ.

Niektórym emerytom i rencistom może jednak opłacać się rozliczenie roczne na formularzu PIT-37. Ma to sens, jeśli przysługują im ulgi. W takiej sytuacji otrzymają zwrot części podatku, a przy okazji mogą wskazać wybraną OPP.

Niektórzy rolnicy płacą PIT

Rolnicy, co do zasady, płacą podatek rolny (chyba że zajmują się działami specjalnymi produkcji rolnej). Jednak niektórzy z nich muszą i tak złożyć PIT. Następuje to wtedy, gdy osiągają również przychody z pozarolniczej działalności, np. umów zlecenie bądź o dzieło. Muszą także rozliczyć się z dzierżawy gruntów rolniczych bądź maszyn. Jeśli na sprzedaży przetworzonych przez siebie własnych produktów sprzedawanych w gospodarstwie i na targu zarobili ponad 20 tys. zł w ciągu roku, również muszą to wykazać fiskusowi.

Co ciekawe, podatku nie trzeba płacić w związku z działalnością agroturystyczną (w przypadku gdy do dyspozycji gości nie jest więcej niż pięć pokoi), ale pod warunkiem, że rolnik nie wynajmuje sprzętu turystycznego, sali na imprezy integracyjne i nie organizuje szkół językowych. Jeśli tym się zajmuje, musi to wykazać fiskusowi.
Każda działalność związana z koniecznością składania PIT-a, daje możliwość ofiarowania 1% potrzebującym wsparcia. Trzeba z niej skorzystać!

Pozostałe wpisy

20 lutego 2020

1% podatku i nie tylko. Jak pomagać nie mając dużo pieniędzy?

1 procent to bezapelacyjnie najprostszy sposób na wsparcie potrzebujących. Przede wszystkim dlatego, że darczyńcy nic to nie kosztuje. Jednak jest więcej sposobów, aby pomagać, które wcale nie wymagają posiadania bajońskich kwot. Liczy się to, jak wiele osób udziela wsparcia.

6 lutego 2020

Niższy PIT i wyższe koszty uzyskania przychodu. Ile zyskamy rozliczając PIT za 2019 rok?

Kilkaset złotych rocznie zyskają podatnicy nie tylko na obniżeniu podatku dochodowego, ale również na zwiększeniu kosztów uzyskania przychodu. Nie pozostaje nic innego, jak tylko się cieszyć, choć takie zmiany w trakcie roku powodują nieco komplikacji. Zaczęły bowiem obowiązywać od 1 października 2019 roku. Tak więc teoretycznie za trzy kwartały rozliczamy się po staremu, a za … Continued

24 stycznia 2020

Kiedy można płacić niski podatek od wynajmowania mieszkania? Co daje PIT-28?

Najpopularniejszą formą rozliczanie zysków z najmu jest ryczałt. Jednak fiskus coraz częściej twierdzi, że nie każdy może z niej skorzystać. Czym różni się najem prywaty od prowadzenia działalności gospodarczej? Sprawdź, jaka jest twoja sytuacja, jak się rozliczyć ryczałtem, ile zapłacisz oraz czy możesz komuś pomóc przekazując 1% podatku. Z ryczałtu podatnicy korzystają chętnie, bowiem podstawowa … Continued