Duże zmiany w rozliczaniu PIT. Zwróć uwagę na 1% dla OPP

9 stycznia 2019

Od tego roku zaczną wchodzić w życie nowe zasady rozliczania rocznego podatku PIT. To urzędnicy przygotują rozliczenie za podatników. Najpierw zmiany obejmą osoby pracujące na etacie i umowach cywilnoprawnych oraz grające na giełdzie. Za rok – również przedsiębiorców.

Prezydent podpisał na początku listopada ubiegłego roku nowelizację Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, którą Sejm przegłosował 4 października 2018 roku. A to oznacza, że już podczas najbliższej kampanii PIT pojawi się nowy sposób rozliczania rocznych podatków. Bez konieczności składania wniosku do urzędu skarbowego.

To urzędnicy z Krajowej Administracji Skarbowej wypełnią za podatników zeznania PIT i udostępnią je w Portalu Podatnika. Zeznania zostaną wypełnione na podstawie:

  • informacji od płatników, czyli firm i instytucji, dla których podatnik pracował w ciągu roku,
  • danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok poprzedni (ulga na dzieci, numer KRS OPP, której rok wcześniej podatnik przekazał 1% podatku),
  • danych w rejestrach Krajowej Administracji Skarbowej (np. kwota zaliczek na podatek dochodowy wpłacona w trakcie roku podatkowego)
    danych w rejestrach państwowych, np. ZUS i PESEL.

Wypełnione przez KAS zeznania dostępne będą na Portalu Podatnika od 15 lutego do 30 kwietnia. W tym czasie każdy podatnik będzie mógł zalogować się na swoje konto i:

  • zaakceptować rozliczenie bez zmian,
  • uzupełnić dane na temat formy opodatkowania, przysługujących ulg czy organizacji OPP, której podatnik przekazuje 1%,
  • odrzucić przygotowane zeznanie i rozliczyć się samodzielnie.

Jeśli do północy 30 kwietnia podatnik nie zmodyfikuje przygotowanego przez KAS zeznania, zostanie ono przesłane automatycznie w formie przygotowanej prze urzędników.

Dlaczego warto zajrzeć do zeznania PIT?

Powodów jest kilka. Po pierwsze, warto upewnić się czy wszystkie przysługujące ulgo zostały w nim uwzględnione. Po drugie – czy ujęta została właściwa organizacja OPP, której przekazujemy 1%. Po trzecie – fiskus obiecuje, że zwrot podatku dla osób, które rozliczą się przez internet w przyszłym roku potrwa jedynie 45 dni. Warto więc rozliczyć się i odebrać przelew na konto wcześniej.

Po czwarte wreszcie, trzeba pamiętać, że nowe zasady nie od razu dotyczyć będą wszystkich. W roku 2019 Krajowa Administracja Skarbowa rozliczy jedynie osoby pracujące na etacie i umowach cywilnoprawnych oraz grające na giełdzie, czyli składające PIT-37 i PIT-38. Osoby fizyczne, prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które składają zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36, PIT-36L lub PIT-28 będą musiały poczekać rok dłużej.

Pozostałe wpisy

20 marca 2019

KRS – co to jest i po co on jest?

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) pełni kluczową rolę w funkcjonującym systemie OPP – Organizacji Pożytku Publicznego – i corocznej akcji 1 procent. Bez niego sytuacja przypominałaby wolną amerykankę. To właśnie sąd weryfikuje, kogo wpisać na listę organizacji, które mogą ubiegać się o nasz procent podatku. Może również z listy wykreślić instytucję, która przestaje realizować cele określane … Continued

27 lutego 2019

Jak długo trzeba czekać na zwrot podatku? Zależy, jak się rozliczasz

Czekasz na pieniądze z urzędu skarbowego? Zasada jest prosta – im szybciej złożysz PIT, tym szybciej otrzymasz zwrot nadpłaconego podatku. Kolejna sprawa: jeśli złożysz zeznanie na papierowym formularzu, czekać będziesz dwa razy dłużej. Obowiązują dwa terminy zwrotu podatku: 45 dni od dnia rozliczenia w przypadku e-deklaracji, 3 miesiące od dnia rozliczenia, gdy składamy papierową deklarację. … Continued

6 lutego 2019

PIT-37 wypełniony przez urząd skarbowy. Czego nie zrobi za ciebie fiskus?

W tym roku po raz pierwszy fiskus rozliczy podatników automatycznie. Od 15 lutego na rządowym portalu czekać będzie gotowy PIT-37. Wypełniony od A do Z. Takiego komfortu nie było nigdy. Czy jednak wszystko będzie w nim ujęte? Sprawdź, czy na pewno nie musisz nic zrobić! Stanem swoich PIT-ów wypełnionych przez automat aparatu skarbowego przede wszystkim … Continued

Przekaż 1% podatku