Pomagam i wpłacam

1,5% może nie trafić do OPP. Przez jeden Twój błąd

Brak PESEL-u lub NIP-u, nieaktualny formularz czy niewłaściwie zaokrąglone kwoty – to najczęstsze błędy występujące przy ręcznym rozliczaniu PIT-u.

Brak PESEL-u lub NIP-u, nieaktualny formularz czy niewłaściwie zaokrąglone kwoty – to najczęstsze błędy występujące przy ręcznym rozliczaniu PIT-u. Konsekwencje pomyłek nie zawsze są dotkliwe, jednak często oznaczają wezwanie do urzędu skarbowego w celu wyjaśnienia. Jednak nasz błąd może również wiązać się z tym, że OPP, którą wspieramy, otrzyma od nas mniej pieniędzy lub wcale.

Ręczne wypełnianie druku i składanie papierowego rozliczenia odchodzi do lamusa. Do rozliczeń online zachęca sam fiskus, bowiem urzędnicy dane z papierowych formularzy i tak muszą wprowadzić do systemu komputerowego.

Argumenty za elektronicznym rozliczaniem są dwa: znacznie trudniej popełnić błąd, bowiem wiele składników wylicza sam program, a puste pola czy te źle wypełnione, blokują wysłanie PIT-u. Od razu wiemy, co uzupełnić bądź poprawić.

Drugi argument jest istotny dla tych podatników, którzy oczekują zwrotu nadpłaconego podatku. Rozliczający się elektronicznie poczekają do 45 dni od daty złożenia deklaracji, a ci, którzy postawili na papier, poczekają do trzech miesięcy.

Unikaj tych błędów!

Jedna z pułapek podczas ręcznego wyliczania podatku to zaokrąglanie kwot. Przez taką drobnostkę możemy popełnić błąd. Zaokrąglenia dotyczą końcówek liczonych w groszach. Do 0,50 zł zaokrąglamy w dół, a powyżej – w górę. Np. kwotę 3,33 zł zaokrąglamy do 3 zł, a 7,77 zł do 8 zł.

Natomiast wyliczając 1,5 proc. dla OPP, zaokrąglamy kwotę do pełnych dziesiątek groszy. Bazując na powyższych przykładach, będzie to 3,30 zł lub 7,70 zł. I tu bardzo ważna sprawa: jeśli wyliczymy niższą kwotę niż faktycznie należy się OPP, to taką urząd skarbowy przekaże. Natomiast jeśli wyliczymy wyższą, OPP nic nie dostanie.

Rozliczenie online

Dlatego, jeśli zależy nam na tym, aby pomagać, musimy przyłożyć się do poprawnych wyliczeń, a najprościej wypełnić PIT przez stronę WWW (wystarczy kliknąć tutaj) lub pobrać sprawdzony program do rozliczeń. Nie dość, że program nie pozwoli na błędne wyliczenie 1,5 proc., to ułatwi nam przekazanie tej kwoty Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową opiekującej się dziećmi, które tego wsparcia bardzo potrzebują.

 

Przekaż 1% naszej organizacji

PIT Online z PITax.pl dostępny jest dzięki współpracy z IWOP.

Pomaganie jest tak proste!

Masz realny wpływ na życie naszych podopiecznych!
Przylądek Nadziei wpłaty

50zł

Wpłacam

100zł

Wpłacam

Wpłata od serca

Wpłacam

Dzięki Tobie możemy działać!