Skip to content
image decor image decor

Życie po nowotworze

Ozdrowieńcem z nowotworu wieku dziecięcego (do 18 r.ż.) jest każda osoba, która zakończyła proces leczenia i przez pięć lat nie zachorowała powtórnie.

Do czasu uzyskania statusu ozdrowieńca, dzieci i nastolatkowie podlegają okresowym kontrolom stanu zdrowia. To ważne, aby zachować tę regularność w życiu dorosłym. Profilaktyka wtórna jest niezbędna, aby zidentyfikować potencjalne ryzyko wystąpienia późnych powikłań (ang. late effects), które są następstwem leczenia przeciwnowotworowego. 

W Europie doświadcza ich od 60 do 70% ozdrowieńców, którzy ukończyli 35 rok życia. Styl życia, dbałość o zdrowie, regularne kontrole medyczne mogą przeciwdziałać lub zmniejszać w życiu dorosłym ryzyko wystąpienia negatywnych konsekwencji przyjętych w trakcie choroby leków.

Dbałość o zdrowie ozdrowieńców w wymiarze psychospołecznym jest równie istotna, co w medycznym. Długotrwałe hospitalizacje, izolacja społeczna w trakcie choroby oraz fizyczne oznaki przebytych operacji mogą wpływać na jakość życia ozdrowieńców, ich relacje romantyczne, ale też ogólny stan psychiczny, czy zdolność do nauki.

Na co zwrócić uwagę

Profilaktyka

  • Zapytaj onkologa pediatrycznego, jakie wizyty powinieneś odbywać cyklicznie - kardiologiczne, nefrologiczne, neurologiczne, pulmonologiczne, endokrynologiczne, okulistyczne...
    Częstość i rodzaj tych wizyt zależy od typu pierwotnego nowotworu, rodzaju leczenia i indywidualnego stanu Twojego zdrowia.

  • Prowadź zdrowy styl życia, obejmujący zrównoważoną dietę, regularną aktywność fizyczną i unikanie niezdrowych nawyków, takich jak palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu. Po leczeniu nowotworu, zdrowy styl życia jest kluczowy dla utrzymania dobrej kondycji fizycznej i zapobiegania
    problemom zdrowotnym, takim jak otyłość, choroby serca i cukrzyca, które mogą wystąpić z większym prawdopodobieństwem po niektórych typach leczenia nowotworowego.

Wsparcie psychospołeczne

  • Warto zadbać o konsultację psychologiczną o zakończeniu choroby.

  • Ważny jest trening funkcji poznawczych & konsultacja z pedagogiem oraz terapeutą.

  • Doradztwo zawodowe może pomóc w planowaniu przyszłej kariery i przezwyciężaniu ewentualnych przeszkód związanych z zatrudnieniem.

  • Grupy wsparcia dla Ozdrowieńców nowotworu mogą oferować bezcenne wsparcie
    emocjonalne, a także praktyczne porady i informacje. Kontakt z innymi, którzy przechodzili przez podobne doświadczenia, może pomóc czuć się mniej samotnym.

Piknik OnkoMocnych 2023

image decor
Ignacy z pilka

17 czerwca 2023 roku odbył się wyjątkowy Piknik OnkoMocnych, dedykowany Ozdrowieńcom z choroby nowotworowej. Głównym punktem wydarzenia było budowanie społeczności Ozdrowieńców poprzez rozmowy, spędzanie czasu na świeżym powietrzu, wspólne robienie zdjęć.

 

Podczas pikniku odbyły się warsztaty prowadzone przez ekspertów, na scenie przemawiali Ozdrowieńcy, a uczestnicy mieli okazję wziąć udział w małym treningu jogi. Jednym z najbardziej widowiskowych momentów było stworzenie przez Ozdrowieńców wspólnego 6-metrowego obrazu, znanego jako "Drzewo Życia".

 

Dla najmłodszych została przygotowana specjalna strefa animacji i dmuchańce.

Na zakończenie odbył się koncert Medicover Band, muzyka pełna radości i pozytywnej energii, dodatkowo podkreślała atmosferę optymizmu i wzmacniała więzi między wszystkimi obecnymi.

 

Organizując to wydarzenie, chcemy budować społeczność Ozdrowieńców, przez tworzenie relacji z nimi. Uważamy, że spotkania twarzą w twarz mają największą wartość, to dzięki nim możemy zauważać realne potrzeby, rozmawiać o rozwiązaniach i po prostu zapewniać ich o naszym wsparciu.

 

Zwiększanie świadomości o życiu po leczeniu nowotworowym pomoże wypracować standardy długofalowej opieki ozdrowieńczej. Aby to się stało, chcemy dotrzeć z naszym przekazem do największej liczby osób, dlatego tworzymy spoty z Ozdrowieńcami- pokazują one prawdziwych ludzi z ich historiami i doświadczeniami.

Co to znaczy być Ozdrowieńcem

codesandboxHQ

Status Ozdrowieńca

Status Ozdrowieńca nowotworu wieku dziecięcego odnosi się do osób, które przeszły leczenie onkologiczne jako dzieci lub młodzież i nie mają obecnie oznak choroby. Chociaż nie ma jednolitej definicji, zazwyczaj status Ozdrowieńca przyznaje się po upływie określonego czasu od zakończenia leczenia i nie wystąpienia nawrotu choroby (najczęściej jest to 5 lat).

codesandboxHQ

Długotrwałe skutki

Leczenie nowotworu, choć ratuje życie, może mieć długotrwałe skutki -medyczne i psychiczne. Styl życia, dbałość o zdrowie, regularne kontrole medyczne mogą przeciwdziałać lub zmniejszać w życiu dorosłym ryzyko wystąpienia negatywnych konsekwencji przyjętych w trakcie choroby leków.

codesandboxHQ

Wyzwania i wsparcie

Ozdrowieńcy mogą napotkać trudności w różnych dziedzinach życia, takich jak edukacja, kariera, relacje i zdrowie psychiczne. Wobec tego nieocenione okazuje się wsparcie ze strony różnych specjalistów: lekarzy, psychologów, doradców zawodowych, a także społeczności.

Jak wspierać Ozdrowieńców

codesandbox

Edukacja

Zrozumienie doświadczeń Ozdrowieńców to pierwszy krok. Przeczytaj o problemach, z którymi mogą się oni spotkać i podziel się tą wiedzą z innymi.

codesandbox

Wsparcie

Bądź obecny dla Ozdrowieńców w swoim życiu. Słuchaj, bądź empatyczny i oferuj wsparcie, kiedy tego potrzebują.

codesandbox

Zaangażowanie

Kontaktuj się z lokalnymi organizacjami zdrowia i społecznością, aby dowiedzieć się, jak możesz pomóc i zaangażować się we wsparcie Ozdrowieńcom nowotworu dziecięcego w Twoim otoczeniu.

Najnowsze artykuły

Skontaktuj się z nami

Kontakt
dla rodziców

Chcesz zapisać dziecko do Fundacji? Zadzwoń lub napisz.

Sprawdź

Kontakt
dla biznesu

Zostań Partnerem Fundacji i wspieraj dzieci z chorobą nowotworową.

Sprawdź

Kontakt
dla wolontariuszy

Zobacz, jak działa wolontariat i skontaktuj się z nami.

Sprawdź

Kontakt
dla mediów

Masz inne pytania związane z fundacją i jej działalnością?

Sprawdź