15.02.2023 r. w Światowym Dniu Świadomości Chorób Nowotworowych Dzieci i Młodzieży ruszył Ogólnopolskiego Programu Grantowy skierowany do Klinik Onkologiii Hematologii Dziecięcej w Polsce, którego Partnerem Merytorycznym jest Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Celem Ogólnopolskiego Programu Grantowego jest zwiększenie efektywności diagnozowania i leczenia chorób nowotworowych u dzieci i nastolatków oraz poprawa zdrowia i jakości życia ozdrowieńców w Polsce poprzez finansowanie aktywności naukowych i badawczych. Program jest realizowany do marca 2030 r., jego łączny budżet wyniesie 8 mln 400 tys. zł. w ramach finansowania poszczególnych rocznych edycji.
Pozyskanie specjalistów do pracy w Klinikach Onkologii Hematologii Dziecięcej oraz zwiększenie zainteresowania obszarem onkologii i hematologii dziecięcej wśród lekarzy, którzy chcą uzyskać stopień doktora nauk medycznych.
Efektem przyznawanych stypendiów będzie zwiększenie wykwalifikowanej kadry medycznej w Klinikach Onkologii i Hematologii Dziecięcej, co przełoży się na poprawę opieki nad dziećmi w chorobie nowotworowej,
Dofinansowanie projektów badawczych w obszarze onkologi i hematologii dziecięcej, które mają bezpośredni wpływ na poprawę diagnostyki i efektywności leczenia dzieci oraz zapewnienie jakości ich życia po leczeniu.
Oprócz zwiększenia efektywności leczenia przeciwnowotworowego dzieci w Polsce, zainwestowanie w obszar badań naukowych przyniesie również efekty w postaci publikacji naukowych, współuczestniczenia polskich lekarzy w międzynarodowych grupach badawczych czy wymianie wiedzy podczas konferencji naukowych.
Przyznanie każdej Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Polsce dofinansowania etatu Administratora Danych w celu zapewnienia kompleksowego i profesjonalnego wsparcia dla Klinik w obszarze prowadzenia, zarządzania i rozwoju baz danych medycznych oraz wsparcia Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej w tworzeniu ogólnopolskiej bazy nowotworów dziecięcych.
Ogólnopolska baza danych nowotworów dziecięcych pod nazwą Hope for children, będzie wykorzystywana do celów naukowych, badawczych i statystycznych. Jej powstanie przyczyni się do wzrostu skuteczności terapii, rozwoju wiedzy naukowej i zwiększy potencjał badawczy polskich naukowców, dając szansę na wymianę doświadczeń z przebiegu terapii pacjentów pediatrycznych.
Każdego roku w Polsce u około 1200 dzieci diagnozuje się nowotwór. Są to głównie białaczki, a także chłoniaki, mięsaki, guzy mózgu i inne rzadko występujące nowotwory. W leczeniu nowotworów dziecięcych stosuje się międzynarodowe standardy, które przekładają się na wyleczalność sięgającą obecnie ponad 80 procent. Przed onkologią dziecięcą stoi jednak nadal wiele wyzwań.
Program Grantowy jest realizowany poprzez konkursy i nabory wniosków organizowane w ramach corocznych edycji.
Pierwsza edycja Programu Grantowego, zainaugurowana 15 lutego 2023 r., obejmuje trzy filary: stypendia doktorskie (nabór wniosków od X.2023 r.), badania naukowe (nabór wniosków III - V.2023 r.) oraz zarządzanie danymi (nabór wniosków III-IV.2023 r.).
Kolejne edycje programu będą ogłaszane na początku każdego roku, i będą obejmowały stypendia doktorskie oraz te pozostałe filary, których realizacja zakończyła się w roku poprzednim.
Realizacja Programu Grantowego jest możliwa dzięki zaangażowaniu społecznemu biznesu i jego wsparciu finansowemu. Głównym Partnerem Fundacji w tym obszarze jest firma HEADFOUND. Współpraca z HEADFOUND umożliwia realizację m.in. ogólnopolskich projektów i programów w obszarze badań i innowacji, zgodnie ze wspólnym posłannictwem i misją, aby zapewniać wszechstronne, nieprzerwane wsparcie dzieciom i nastolatkom z chorobą nowotworową oraz ich rodzinom - w trakcie leczenia i po jego zakończeniu.
Więcej informacji o Ogólnopolskim Programie Grantowym na stronie http://granty.naratunek.org/.