Jan Wysakowski
Nasz Mały Strażak Sam Jaś ma teraz 5,5 roku i przed chorobą chodził do przedszkola - powinien...
Na jednej deklaracji podatkowej możesz wskazać wyłącznie jedną organizację pożytku publicznego, na rzecz której przekażesz 1,5%. W innej sytuacji są podatnicy składający więcej formularzy podatkowych – osoby te mogą na każdym z nich wskazać dane innej fundacji, którą znajdą na liście 1,5% podatku.
KRS
Od 15 lutego Ministerstwo Finansów w Portalu Podatkowym pod adresem www.podatki.gov.pl udostępni wstępnie wypełnione formularze PIT wszystkim podatnikom. Jeśli do 2 maja 2022 nic z tak przygotowanym PIT-em nie zrobimy, zostanie złożony automatycznie. Ten sposób rozliczania PIT dostępny jest od kilku lat i co roku Ministerswo Finansów dokłada do usługi kolejne rodzaje dostępnych deklaracji. Obecnie są to PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38.
Na stronie Portalu Podatkowego wchodzimy w „Twój e-PIT” i logujemy się, a ściślej przechodzimy weryfikację. Należy podać PESEL (lub NIP oraz datę urodzenia), kwotę przychodu za 2021 rok, jedną z informacji dotyczącej przychodu, która znajduje się na PIT-11, którego otrzymaliśmy od pracodawcy. Prościej można zweryfikować się e-dowodem osobistym, przez bankowość elektroniczną czy profil zaufany. Istnieje również możliwość posłużenia się aplikacją mObywatel.
1. Możemy odrzucić nasze zeznanie i rozliczyć się tak, jak lubimy najbardziej. Nie jest to nawet konieczne, jeśli bowiem złożymy zeznanie przed 2 maja, to te naszego autorstwa będzie wiążące, a przygotowane przez automat fiskusa wygaśnie.
2. Gdy stwierdzimy, że wszystko jest OK i nie chcemy nic zmieniać, wystarczy kliknąć, że akceptujemy zeznanie.
3. Wybrać drogę edycji (jak pisaliśmy, wybrać np. wspólne rozliczenie z małżonkiem, wpisać ulgę, czy zmienić OPP).
4. Jeśli nie zrobimy zupełnie nic, nawet nie musimy się logować, z dniem 2 maja przygotowane przez urząd zeznanie zostanie uznane za złożone.
Pomijając sytuację z punktu 4., wysyłamy zeznanie i odbieramy UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Nie ważne, którą drogą pójdziemy, jaki model rozliczania wybierzemy, pamiętajmy, że podopieczni OPP czekają na nasze wsparcie, które przecież nic nas nie kosztuje. No, może poza kilkudziesięcioma sekundami poświęconymi na parę kliknięć.
Poniższy filmik ułatwi Wam przejście tego procesu:
Żeby przekazać 1,5% podatku, można skorzystać też z darmowego programu do rozliczania PIT-ów lub mechanizmu rozliczeń online oferowanych przez Fundację „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” i podążać za wskazówkami. Dzięki temu możesz w łatwy i szybki sposób nie tylko wypełnić PIT, ale i przekazać jeden procent podatku dzieciom chorym na raka. Nie musisz szukać KRS organizacji, ponieważ program wpisze to automatycznie.
Innym sposobem na przekazanie 1,5% podatku jest samodzielne wpisanie nazwy organizacji pożytku publicznego (OPP) w rubryce „Informacje uzupełniające” w zeznaniu podatkowym.
Trzeba oczywiście w każdym przypadku wpisać aktualne numery KRS fundacji. Pamiętaj zatem, żeby listę numerów KRS sprawdzić na stronie Narodowego Instytutu Wolności: www.niw.gov.pl. Wykaz KRS jest co roku aktualizowany, więc zawiera najświeższe informacje dotyczące organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
OPP to organizacje pozarządowe, które działają w zakresie, m.in.: pomocy społecznej na rzecz chorych, potrzebujących i niepełnosprawnych, ochrony i promocji zdrowia, aktywizacji zawodowej, równości płci, ekologii, ochrony zwierząt, ochrony dóbr kultury, sztuki i tradycji, sportu, przeciwdziałania patologiom społecznym, ochrony praw konsumentów, promocji wolontariatu czy rozwoju społeczności lokalnych.
Jeśli chcesz przekazać 1,5% naszej Fundacji, wpisz w swoim zeznaniu podatkowym nazwę „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” i numer KRS 00000 86 210. Możesz także dopisać cel szczegółowy – dzięki temu 1,5% podatku trafi do wybranej organizacji pożytku publicznego wraz z informacją, na co powinna ona przeznaczyć otrzymane środki. Pomoc może trafić wówczas do konkretnego podopiecznego – na przykład dziecka chorego na raka, które potrzebuje pieniędzy na leczenie. W przypadku Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” żeby tak się stało, trzeba podać w celu szczegółowym imię i nazwisko naszego podopiecznego.
Wyliczona suma zostanie przekazana wybranej fundacji przez administrację skarbową – dzięki temu podatnik nie musi podawać numeru konta organizacji, ani samodzielnie dokonywać przelewu.
Nasz Mały Strażak Sam Jaś ma teraz 5,5 roku i przed chorobą chodził do przedszkola - powinien...
Jadzia od zawsze była pełna energii, żywa i ciekawa świata. Już jako maluch zaczynała zadziwiać nas...
Mateusz uwielbia książki, kolorowanki i zabawę z rodzeństwem, jest także zafascynowany układaniem...