Pomagam i wpłacam

Czapka daje siłę do walki z chorobą, czyli jak pomóc od serca i na szydełku

22 listopada 2022

Każdego roku w Polsce diagnozuje się nowotwór u około 1200 dzieci. Rozpoznanie choroby zmienia całe dotychczasowe życie małego pacjenta, a także członków jego rodziny. W związku z pobytami w szpitalu i w trosce o system odpornościowy dziecka rezygnuje się z nauki w szkole, zabaw na podwórku, z życia towarzyskiego. Często najbliższe otoczenie nie wie, jak zachować się wobec choroby nowotworowej dziecka. Właśnie z myślą o najmłodszych pacjentach oddziałów onkologicznych i hematologicznych oraz ich rodzicach powstał projekt „Czapka od serca”.

Już 24 listopada o godz. 12:00 w klinice „Przylądek Nadziei” we Wrocławiu odbędzie się coroczne przekazanie „Czapek od serca” dla dzieci z chorobą nowotworową i ich bliskich przez Fundację Ronalda McDonalda.

„Czapka od serca” to projekt, którym zwracamy uwagę na dzieci chore onkologicznie i hematologicznie oraz ich rodziców. W dniu 24 listopada, który Fundacja ustanowiła Dniem Czapki od serca, na oddziały onkologiczne i hematologiczne 10 szpitali w Polsce: w Białymstoku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Szczecinie, Warszawie (3 ośrodki), Wrocławiu, Gdańsku oraz do szpitala we Lwowie, przekażemy aż 600 magicznych pakietów, w których są dwie takie same kolorystycznie czapki od serca – dla dziecka i rodzica oraz odręcznie napisany list od Wolontariusza. Czapki są niezwykle kolorowe, radosne i ręcznie dziergane przez wolontariuszki i wolontariuszy Fundacji Ronalda McDonalda. Wielu z nich specjalnie nauczyło się szydełkować, by je zrobić.

– Projektem „Czapka od serca” chcemy zwrócić oczy w kierunku tych, którzy przez chorobę często znikają nam z pola widzenia. Dzieci chore nie chodzą do szkoły, do przedszkola. Rodzice, których życie wraz z chorobą dziecka przenosi się na szpitalny oddział, często nie mogą kontynuować aktywności zawodowej. Choroba nowotworowa wyrywa całą rodzinę z normalnego życia. Czapka od serca jest symbolicznym powiedzeniem „Widzimy Was!”. Projektem „Czapka od serca” chcemy również zwrócić uwagę na to, że bliskość rodziny jest bardzo ważna w procesie leczenia. To, że czapki przekazywane są w zestawach, jest wyrazem misji Fundacji „Aby rodzina mogła być razem” – podkreśla Katarzyna Rodziewicz, Prezes i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

W podobnym słowach wypowiada się również Krzysztof Baranowski, tata Igora, walczącego przez długie miesiące z białaczką:

– Czapka od serca sprawia, że czujesz się zauważony, dostrzeżony, że jesteś dla kogoś ważny. Taka czapka to pozornie drobny gest, a dla nas, rodziców ciężko chorych dzieci jest wyrazem tego, że ktoś o naszych dzieciach i o nas pamięta i tę trudną rzeczywistość, z którą mierzymy się co dnia, chce uczynić bardziej radosną.

Przez ostatnie miesiące setki osób zaangażowało się w tę akcję. Jedni wybierali kolorowe włóczki i dziergali na szydełku, inni pisali listy i pakowali wszystko w piękne zestawy. Same listy też zasługują na uwagę – napisanie każdego z nich wymaga mnóstwa empatii, wczucia się w sytuację chorego dziecka i jego rodzica, a także zastanowienia się, jaką historię osobistą opowiedzieć, by zaciekawić.

W pisanie takich listów zaangażowali się Wolontariusze Fundacji Ronalda McDonalda i grupy Wolontariuszy z Wawra, Czarnego Dunajca oraz osadzone z Aresztu Śledczego Warszawa Grochów. W sumie wykonanie takich pakietów zajęło im ponad 3500 godzin.

Ważną rolę w przygotowaniu Czapek od serca po raz kolejny odegrała Służba Więzienna, która łączy ideę pomagania z resocjalizacją. Ponad 130 tysięcy metrów włóczki, o łącznej wadze 120 kilogramów, podopieczne Aresztów Śledczych w Warszawie-Grochowie, Gdańsku i Białymstoku oraz Zakładu Karnego w Goleniowie zamieniły w 1200 pięknych czapek. Dzierganie czapek daje im możliwość sprawdzenia się, poczucie, że jest się potrzebnym oraz wzmacnia poczucie własnej wartości. Przygotowanie niespodzianki dla dziecka, które leczy się onkologicznie, to zwrócenie uwagi na potrzeby innego człowieka, czas na refleksję.

– Współpraca Fundacji Ronalda McDonalda i służb penitencjarnych to relacja, która pięknie przysłuży się nie tylko dzieciom w szpitalach – podkreśla Krzysztof Daniluk, koordynator projektu „Czapka od serca”. – Panie, które zaangażowały się w projekt, wiedzą, że pomagamy na co dzień dzieciom, które mierzą się z potężnym wyzwaniem. Dla nas w Fundacji nastrój dzieci, ich emocje i emocje ich najbliższych są w centrum uwagi. Chcemy, aby bliskość rodziny dawała dziecku siłę do walki z chorobą, a można powiedzieć „jesteś super i życzę Ci zdrowia” także podarowując piękną czapkę. Są niespodzianki z przesłaniem – i takie są Czapki od serca.

Z roku na rok przybywa partnerów biznesowych. W tym roku do akcji dołączyły firmy McDonald’s Polska, HAVI i Danlab, a z pakietami „Czapek od serca” na oddziały onkologiczne i hematologiczne trafią również mikrofalówki oraz czajniki elektryczne.

100 pakietów zostanie również przekazanych osobom indywidualnym, których dziecko choruje na chorobę onkologiczną lub hematologiczną i które zgłoszą się do Fundacji.

Każdy może pomóc w realizacji misji „Aby rodzina mogła być razem”, kupując czapkę od serca na Allegro Charytatywni – link do aukcji.

Rekomendacji dla projektu „Czapka od serca” udzielili prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański – rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Instytutu dr hab. n. med. Bożenna Dembowska-Bagińska – Klinika Onkologii IP-CZD, prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński – konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, prof. dr hab. n. med. Michał Matysiak, b. konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej dla woj. mazowieckiego.

Nad technicznym i artystycznym wyglądem czapek czuwa Paulina Grabarczyk z Tamtosiamto, dyplomowana arteterapeutka. To ona jest autorką filmu instruktażowego, dzięki któremu wszyscy wolontariusze Fundacji rozpoczynają swoją przygodę z dzierganiem. Paulina pokazała, że szydełko nie jest takie straszne i ten, kto umie go używać ma dodatkową moc – moc pomagania.

O Fundacji Ronalda McDonalda

„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powołanej w Polsce w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda. Jest częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną w 65 krajach na świecie. W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem w szpitalu. Skala tych działań obejmuje cały kraj, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze.

Najważniejsze programy Fundacji to Domy Ronalda McDonalda – komfortowe, bezpłatne miejsca dla rodzin długo leczonych dzieci oraz Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach pediatrycznych, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnej przestrzeni socjalnej: kuchni, salonów rodzinnych, pralni i łazienek. Działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu dopełnia projekt „Łóżko dla Rodzica”. Wyglądem przypominające fotel, pełni funkcję siedzenia i wygodnego, rozkładanego spania. Od łóżka często zaczyna się długa lista zmian w szpitalu, na oddziale, które służą dzieciom i rodzinom.

Kolejnym kluczowym obszarem działań Fundacji jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG o nazwie „NIE nowotworom u dzieci”, realizowany na pokładzie mobilnych ambulansów medycznych. Powstał jako odpowiedź na potrzebę wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych wieku dziecięcego, łącząc wiedzę i doświadczenie wybitnych ekspertów w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej oraz radiologii, którzy czuwają nad najwyższą jakością programu. Partnerami programu są ALAB laboratoria, MAN Polska i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerem medycznym programu w latach 2005-2021 był TOP Medical, a od 2022 r. jest nim Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań Fundacji w obszarze wczesnej diagnostyki zmian onkologicznych u najmłodszych.

Fundacja wybudowała i prowadzi w Polsce 2 Domy Ronalda McDonalda. W Krakowie, przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, Dom z dwudziestoma pokojami dla rodzin działa od października 2015 roku. Drugi, nieco większy, przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie, został oddany do użytku w czerwcu 2021 roku i jednocześnie może gościć 25 rodzin. Domy wspierają rodziny hospitalizowanych dzieci nie tylko poprzez bezpłatny pobyt w czasie leczenia dziecka w szpitalu, ale przede wszystkim zapewniając stałą bliskość rodziców i rodzeństwa w tym trudnym czasie. Jak w każdym domu, oprócz komfortowych sypialni z łazienkami, jest tu duża wspólna kuchnia, jadalnia, miejsce spotkań, ogród i obszerna biblioteka. Wspólne dbanie o dom to dla rodzin namiastka normalności. Warszawski Dom, w pierwszym roku swojej działalności, przyjął ponad 140 rodzin, niektóre z nich wielokrotnie, natomiast najdłuższy pobyt rodziny w Domu w Krakowie trwał 382 dni. Atmosfera tych miejsc sprawia, że po kilku dniach wszyscy czują się domownikami.

Zapraszamy na naszą stronę www, oraz na nasze profile na LinkedInie, Facebooku, Instagramie i Youtubie.

Kontakt dla mediów:
Marcin Węc | Manager ds. Rozwoju
+48 501 027 527 | marcin.wec@frm.org.pl

POBIERZ INFORMACJĘ PRASOWĄ – WERSJA DOC.

Pozostałe aktualności

10 stycznia 2024

Moje życie, Twoje 1,5%

Od 15 lutego do 30 kwietnia w Polsce trwa akcja rozliczeń PIT za rok 2023. Jeśli chcesz przekazać 1,5% naszej Fundacji, wpisz w swoim zeznaniu podatkowym nasz numer KRS 00000 86 210.

24 grudnia 2023

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2024 władze Fundacji, pracownicy, wolontariusze i wszyscy ludzie, którym leży na sercu dobro chorych dzieci, pragną życzyć Państwu zdrowia, spokoju, radości i niekończących się pokładów pozytywnej energii!

14 listopada 2023

Ruszyła akcja Podaruj Prezent na Święta”

Dzieci, które zmagają się z chorobą nowotworową, często nie mają możliwości spędzenia Bożego Narodzenia w domu. Wiele z nich pozostaje w tym czasie w klinice, w której przechodzą leczenie. Aby i one miały okazję poczuć magię świąt i choć na chwilę zapomnieć o diagnozie, już po raz siódmy startujemy z ogólnopolską akcją „Podaruj Prezent”.

Pomaganie jest tak proste!

Masz realny wpływ na życie naszych podopiecznych!
Przylądek Nadziei wpłaty

50zł

Wpłacam

100zł

Wpłacam

Wpłata od serca

Wpłacam

Dzięki Tobie możemy działać!