Skip to content

Program Grantowy – pięć kroków w przyszłość

Program Grantowy, którego inauguracja miała miejsce 15 lutego – w Światowym Dniu Świadomości Chorób Nowotworowych Dzieci i Młodzieży – to element naszej strategii, który zmierza do spełnienia naszej wizji, czyli świata, w którym nowotwory są chorobami w 100% wyleczalnymi, a ozdrowieńcy mają realne szanse na długie i zdrowe życie.

experiment-biotechnology-with-chemistry-science-768x432

 

Wraz z Polskim Towarzystwem Onkologii i Hematologii Dziecięcej zainaugurowaliśmy Program Grantowy, skupiony wokół trzech filarów: stypendiów doktorskich dla lekarzy, którzy chcą uzyskać stopień doktora nauk medycznych w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, finansowania badań naukowych, których rezultaty bezpośrednio przekładają się na poprawę jakości leczenia dzieci z chorobami nowotworowymi, oraz utworzenia przy klinikach onkologii i hematologii dziecięcej w każdym województwie stanowisk Administratorów Danych. Łącznie na dofinansowanie każdego z tych filarów w latach 2023-2030 przeznaczyliśmy 8 mln 400 tys. złotych.

 

Badania i ich cel: poprawa jakości leczenia

Wnioski na II filar Programu Grantowego, czyli wsparcie projektów badawczych, złożyli przedstawiciele 8 klinik i oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej z całej Polski. Tegoroczny Program Grantowy zakończył się wyłonieniem 5 projektów, które mają na celu usprawnienie i przyspieszenie diagnostyki chorób nowotworowych u dzieci i młodzieży, a także poprawę efektywności ich leczenia. Na ich finansowanie przeznaczamy niemal 1 mln 400 tys. złotych.

Poniżej przedstawiamy skrócone opisy projektów badawczych, które zdobyły w tym roku dofinansowanie z naszego Programu Grantowego.

 

Grant 1 – 300 000 zł

Aby uniknąć działań niepożądanych, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu najmłodszych pacjentów onkologicznych, leki, które stosuje się w procesie terapii, muszą być stale kontrolowane. Ich niewłaściwe stężenie może powodować groźne skutki uboczne, dlatego zespół pod kierownictwem prof. dra hab. n. med. Krzysztofa Kałwaka planuje opracować pionierski system, który umożliwi lekarzom monitorowanie stężenia jednego z tych leków – busulfanu, stosowanego głównie w leczeniu ostrej białaczki szpikowej. To zapewni dodatkowy poziom ochrony dzieci leczonych onkologicznie i pozwoli na indywidualne dopasowywanie dawkowania leku na bieżąco. Tym samym zmaksymalizuje to jego skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.

Badania naukowe pt. “Indywidualizacja dawkowania busulfanu na podstawie oznaczenia stężenia leku w osoczu w protokołach kondycjonowania przed przeszczepieniem hematopoetycznych komórek krwiotwórczych u dzieci”

Zespół badawczy pod kierownictwem prof. dra hab. n. med. Krzysztofa Kałwaka,

Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej “Przylądek Nadziei”,

Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu

Grant 2 – 500 000 zł

Ostra białaczka limfoblastyczna jest jedną z cięższych i trudniejszych chorób nowotworowych, jakie dotykają dzieci. Jej leczenie jest skomplikowane, szczególnie, jeśli zaangażowani w nie lekarze i eksperci nie mają dostępu do pełnych danych. Ten projekt zakłada stworzenie i wdrożenie nowego standardu leczenia najmłodszych pacjentów z ostrą białaczką limfoblastyczną, szczególnie tych, u których wystąpił jej nawrót. Dzięki niemu lekarze będą mieć pełny dostęp do cennych danych, które posłużą optymalizacji terapii i umożliwią indywidualny dobór leków, tym samym przyspieszając proces leczenia i podnosząc jego bezpieczeństwo.

Badania naukowe pt. „Optymalizacja postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nawrocie ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci, w szczególności postaci opornej na konwencjonalne leczenie.”Zespół badawczy pod kierownictwem dr hab. n. med. Moniki Mielcarek-Siedziuk
Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej “Przylądek Nadziei”
Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu

Grant 3 w wysokości 443 100 zł

W leczeniu nowotworów dziecięcych niezwykle ważne jest tempo. Szybkie podjęcie działań, w tym wdrożenie efektywnej terapii, daje znacznie wyższe szanse na wyleczenie najmłodszych pacjentów. Ten projekt zakłada wdrożenie diagnostyki genetycznej – na podstawie wykonanej analizy i identyfikacji zmian w komórkach dzieci, które chorują na chłoniaki nieziarnicze, lekarze z Polski i Europy będą mogli w szybszy niż dotychczas sposób uzyskać wiedzę na temat ryzyka progresji nowotworu lub jego wznowy. To zaś pozwoli na wdrożenie indywidualnych terapii i niezwłoczne otoczenie chorych niezbędną opieką.

Badania naukowe pt. „Diagnostyka genetyczna chłoniaków nieziarniczych u dzieci w Polsce: poprawa skuteczności leczenia poprzez nowoczesne techniki genetyczne”
Zespół badawczy pod kierownictwem dr hab. n. med. Elżbiety Latos-Grażyńskiej
Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej “Przylądek Nadziei”
Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu

Grant 4 w wysokości 49 000 zł

Nie da się przecenić roli zespołów pielęgniarskich w codziennej opiece nad najmłodszymi pacjentami onkologicznymi. Aby ułatwić i ustandaryzować proces dbania o dzieci, zespół pod kierownictwem dra hab. n. med. Krzysztofa Czyżewskiego planuje zidentyfikować potencjalne obszary na jego poprawę lub unowocześnienie. Na tej podstawie następnie wypracowane będą programy szkoleniowe i edukacyjne, które pomogą stworzyć jednolity standard opieki dzieci leczonych onkologicznie w Polsce.

Badania naukowe pt. “Ocena doświadczeń i satysfakcji z opieki pielęgniarskiej, wśród opiekunów oraz dzieci leczonych w ośrodkach onkologii i hematologii dziecięcej w Polsce”
Zespół badawczy pod kierownictwem dra hab. n. med. Krzysztofa Czyżewskiego
Wydział Lekarski, katedra Pediatrii, Hematologii i Onkologii
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum w Bydgoszczy

Grant 5 w wysokości 85 050 zł

Dzieci leczone onkologicznie muszą czasem borykać się ze szkodliwymi efektami ubocznymi leków na ich oczy. Zaburzenia widzenia, wychwycone wystarczająco wcześnie, mogą ulec odwróceniu, jednak w niektórych przypadkach – choćby najmłodszych dzieci, które jeszcze nie mówią – diagnoza takich problemów może być trudna. Zespół badawczy dra hab. n. med. Radosława Chabra planuje wdrożyć zaawansowane, a do tej pory niewykorzystane w tym celu, metody diagnostyki. Nowoczesne sposoby analizy pozwolą na uniwersalne i szybsze wdrożenie działań zaradczych, które mogą zapobiec potencjalnej utracie lub uszkodzeniu wzroku.

Badania naukowe pt. „Kompleksowa ocena narządu wzroku dzieci z rozpoznaną chorobą nowotworową poddawanych chemioterapii z wykorzystaniem innowacyjnych metod diagnostycznych”
Zespół badawczy pod kierownictwem dra hab. n. med. Radosława Chabra
Katedra Pediatrii Instytutu Nauk Medycznych Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego
Klinika Onkohematologii Dziecięcej, Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie

Pierwsze pięć kroków ku poprawie

Kapituła Programu Grantowego stała w tym roku przed niezwykle trudnym zadaniem: analizy i opiniowania wielu projektów o nieopisanej wadze dla przyszłości dzieci z nowotworami. Wierzymy, że te, które uzyskały wsparcie, wprost przełożą się na nową jakość diagnostyki, leczenia i opieki.

Program Grantowy na rok 2023 został zamknięty, ale w przyszłym roku znów zbierane będą zgłoszenia. Wspólnie możemy dążyć do urzeczywistnienia naszej wizji. Chcesz wesprzeć Program Grantowy Fundacji? Napisz do nas: granty@naratunek.org

Skontaktuj się z nami

Kontakt
dla rodziców

Chcesz zapisać dziecko do Fundacji? Zadzwoń lub napisz.

Sprawdź

Kontakt
dla biznesu

Zostań Partnerem Fundacji i wspieraj dzieci z chorobą nowotworową.

Sprawdź

Kontakt
dla wolontariuszy

Zobacz, jak działa wolontariat i skontaktuj się z nami.

Sprawdź

Kontakt
dla mediów

Masz inne pytania związane z fundacją i jej działalnością?

Sprawdź