Zbiórka pieniędzy to potężne narzędzie, które pozwala na sfinansowanie leczenia, rehabilitacji i opieki potrzebnej w trakcie choroby i po niej. Dowiedz się, jak krok po kroku utworzyć wyjątkową zbiórkę dla Twojego dziecka.
Zanim założysz zbiórkę, Twoje dziecko musi zostać podopiecznym fundacji. Możesz w tym celu założyć konto w aplikacji fundacji lub pobrać i wysłać listownie wniosek. Zanim to zrobisz, zapoznaj się regulaminem.
Przejdź do aplikacjiPo pozytywnej weryfikacji wniosku przez pracownika fundacji, skontaktujemy się z Tobą i przekażemy Ci dane do logowania w aplikacji lub indywidualny numer konta do wpłat.
Po otrzymaniu loginu i hasła do aplikacji Fundacji możesz sprawdzić status zbiórki i inne informacje na jej temat.
Na adres e-mail otrzymasz unikalny link do indywidualnej zbiórki. Tylko ty jesteś odpowiedzialny za jego dystrybucję, nie jest on widoczny na żadnej ze stron Fundacji.
Twoją zbiórkę zobaczą tylko osoby, które mają link.
Po co mi fundacja? Dlaczego warto zapisać dziecko do fundacji?
Pomagamy naszym podopiecznym i ich rodzicom w bieżących sprawach związanych z leczeniem oraz w sytuacjach kryzysowych. Pomagamy przy zakupie leków, gdy NFZ nie refunduje danej terapii. Zakładamy imienne subkonta naszym podopiecznym, na które rodzice mogą zbierać darowizny na leczenie i opiekę nad dzieckiem oraz pozyskiwać 1,5% podatku PIT. Udostępniamy narzędzia i procedury, które wspierają pozyskiwanie środków na pomoc dla dziecka, w tym m.in. generator ulotek i przestrzeń na założenie zbiórki indywidualnej. Organizujemy terapię zajęciową dla dzieci i wspieramy ich rozwój. Oferujemy wsparcie wolontariuszy oraz zespołu psychospołecznego. Jeśli jest taka potrzeba, udzielamy pomocy socjalnej dzieciom i ich rodzinom. Finansujemy badania naukowe związane z rozwojem onkologii dziecięcej. Finansujemy projekty oraz programy mające na celu wspieranie procesu leczenia i dochodzenia do zdrowia dzieci chorych onkologicznie.
Jak zapisać się do fundacji?
Zapisać dziecko do fundacji można na dwa sposoby. Możecie napisać do nas wiadomość e-mail. W odpowiedzi otrzymacie zaproszenie do aplikacji wraz z instrukcją. Możecie także pobrać, wypełnić i przesłać do fundacji odpowiedni wniosek znajdujący się na naszej stronie.
Dlaczego warto mieć konto imienne?
Konto imienne pozwala na gromadzenie środków na rozliczenie kosztów leczenia dziecka, w tym:
Jak można wesprzeć podopiecznych?
Niebawem powstanie strona, na której znajdą się informacje o sposobach wsparcia naszych podopiecznych.
Co należy wpisać, aby mieć pewność, że wpłata wpłynie na subkonto podopiecznego?
By mieć pewność, że środki trafią tam, gdzie powinny, należy wpisać w tytule przelewu imię i nazwisko dziecka. To samo dotyczy rozliczenia podatkowego. Wówczas przy wpisywaniu KRS należy dopisać cel szczegółowy: imię i nazwisko.
W jaki sposób zorganizować zbiórkę?
Na stronie fundacji stworzyliśmy specjalną zakładkę, w której znajdują się szczegółowe informacje. Każdy lek, sprzęt, terapia czy urządzenie wymaga indywidualnego rozpatrzenia. Z tego powodu na pytanie, czy dana rzecz jest refundowana, możemy odpowiedzieć po zbadaniu konkretnej sprawy. Ważne przy tym będzie uzasadnienie, dlaczego dana rzecz jest potrzebna.
Czy wnioski można wysłać pocztą?
Tak. Oprócz tego istnieje możliwość przesyłania wniosków drogą elektroniczną poprzez e-mail oraz aplikację. Do wniosków składanych mailowo lub wysyłanych pocztą należy dołączyć Wniosek o zwrot poniesionych kosztów leczenia.
Do kiedy można złożyć wnioski za obecny rok?
Faktury za bieżący rok można rozliczać do 31 marca następnego roku.
Jak długo czeka się na rozliczenie wniosku?
Wnioski rozliczane są w ciągu 14 dni.
Jak rozliczyć fakturę i kartę drogową?
Koszty związane z leczeniem dziecka można rozliczyć w aplikacji wchodząc w zakładkę "Wnioski". W przypadku faktur należy wpisać numer, kwotę i datę wystawienia. Na koniec załączyć skan (zdjęcie). W przypadku karty drogowej należy wpisać liczbę kilometrów, cel i datę przejazdu oraz załączyć skan dokumentu potwierdzającego przejazd (np. wypis ze szpitala, wynik badań czy fakturę za wizytę). Zobacz instrukcję, żeby dowiedzieć się więcej.
Jak wygenerować ulotkę?
Jakie akcje fundacja organizuje w tej chwili?
Zestawy Broviac – dofinansowanie wkłuć centralnych dla dzieci chorych onkologicznie. Program leczenia ran – skierowany na leczenie przewlekłych ran.
Czy mogę zorganizować zbiórkę stacjonarną?
Tak. Żeby ją uruchomić potrzebujemy tych trzech dokumentów i prześlesz je na fundacja@naratunek.org. Porozumienie podpisujesz wspólnie z nami, wniosek wypełniasz sam, a oświadczenie o zgodzie na zbiórkę podpisuje organizator wydarzenia, na którym będzie organizowana zbiórka stacjonarna.
Poprawnie wypełnione i podpisane dokumenty należy przesłać lub złożyć w siedzibie Fundacji: ul. Ślężna 114s/1, 53 -111 Wrocław lub wysłać na adres e-mail: fundacja@naratunek.org.
Na podstawie tych dokumentów Fundacja wydaje rodzicom puszki kwestarskie lub skarbony stacjonarne, do których jest prowadzona zbiórka.
Przekazanie puszek i skarbon jest potwierdzone podpisaniem protokołu.
W przypadku puszek, każda osoba kwestująca musi mieć wydany identyfikator, który przygotowuje Fundacja. W tym celu należy do Fundacji przesłać listę osób kwestujących, kserokopie ich dowodów osobistych lub legitymacji szkolnych oraz zdjęcia portretowe (na adres e-mail: fundacja@naratunek.org).
Po zakończeniu zbiórki publicznej rodzice zobowiązani są zwrócić do siedziby Fundacji (ul. Ślężna 114s/1, Wrocław) otrzymane puszki kwestarskie i skarbony stacjonarne.
Otwarcie puszek i skarbon i przeliczanie zebranych datków odbywa się w biurze Fundacji w obecności co najmniej dwóch osób upoważnionych przez Fundację. Wobec tego kilka dni przed przyjazdem do Fundacji należy zgłosić chęć złożenia puszek.
W przeliczeniu zgromadzonych środków uczestniczą rodzice lub opiekunowie prawni.