Skip to content
Wojtek-Oszywa

Wojtek Oszywa

Wzdęcia? Nie. Przyczyną powiększonego brzuszka Wojtusia jest olbrzymi guz – neuroblastoma IV stopnia.

Wojtek-Oszywa

Dwumiesięczny Wojtuś to prawdziwy wojownik. Mimo wielu komplikacji, udało mu się przyjść na nasz świat. I kiedy wszyscy myśleli, że to koniec problemów, po kilku tygodniach okazało się, że maluszek ma w brzuszku ogromnego guza złośliwego – neuroblastomę IV stopnia. Teraz chłopczyk walczy
o zdrowie i o życie. A robi to wyjątkowo dzielnie.

Wojtuś Oszywa urodził się 8 kwietnia 2020 roku w Nysie. Jest bardzo wyczekiwanym dzieckiem. Pani Alicja – mama maluszka,
w trakcie ciąży zrobiła szereg badań: m.in. genetycznych, aby mieć pewność, że jej synek będzie zdrowy. Wyniki nie budziły zastrzeżeń. Wojtuś nie mógł przyjść na świat samodzielnie, ponieważ jego rączki i nóżki oplecione były pępowiną. Lekarze wykonali cesarskie cięcie i wydawać się mogło, że to koniec strachu o życie o noworodka.

Jak każdy noworodek, po kilku tygodniach powinien przejść standardową kontrolę. Jednakże z uwagi na pandemię, wszystkie kontrole zostały wstrzymane.

 

Duży brzuszek – duży problem

Wojtuś Oszywa w szpitalu

Do 3 tygodnia życia Wojtusia wszystko przebiegało dobrze. Jednak zaniepokoił mamę powiększony brzuszek synka.

– Zmartwił mnie stan Wojtka, więc skontaktowałam się z naszym pediatrą w celu przeprowadzenia porady. Z uwagi na pandemię wizyty
w oddziale nie wchodziły w grę – opowiada pani Alicja. – Wysłałam więc lekarzowi zdjęcie brzuszka synka i powiedziałam, że powiększył się zaledwie w dwa dni i jest bardzo twardy. Pediatra powiedział, że nie widzi potrzeby, aby go obejrzeć i zalecił poczekać jakieś dwa tygodnie, uspokajając nas, że czasami tak bywa, kiedy dziecko przyjmuje mleko modyfikowane i że układ trawienny musi się przyzwyczaić.

Widząc, że brzuszek maluszka się powiększa i pojawiły się na nim żyłki, rodzice stwierdzili, że nie będą czekać do szczepień i po dwóch tygodniach postanowili udać się na prywatną wizytę do pediatry.

– Lekarz na szczęście nas przyjął. Zobaczył Wojtusia, jego brzuszek
i stwierdził, że trzeba poczekać – opowiada mama maluszka. – Miałam złe przeczucie, więc zaproponowałam pediatrze, aby wypisał nam skierowanie na badania USG. Lekarz wziął mnie za przewrażliwioną mamę i powiedział, że żadne badania nie są jeszcze wskazane. Aby nas uspokoić, dał nam numer telefonu do osoby, która wykonuje USG.

Rodzice wykonali wiele badań, w tym badanie moczu i kiedy w końcu udało się przyjąć Wojtusia na wizytę do swojego pediatry, ten od razu skierował go na USG jamy brzusznej. Okazało się, że wątroba oraz wiele organów jest bardzo powiększona i jest podejrzenie guza.

– Pediatra od razu skierował nas na oddział i jak tylko Pani ordynator zobaczyła powiększony brzuszek synka, momentalnie uruchomiła wszystkie procedury – wspomina pani Alicja. Skontaktowała się również
z profesor Kazanowską, żeby jak najszybciej skierować nas do Przylądka Nadziei.

Olbrzymi guz w nadnerczu

Wojtuś Oszywa zawinięty w kocyk

Wojtuś trafił do Przylądka Nadziei 13 maja, gdzie od razu przeszedł tomografię komputerową. Okazało się, że w jamie brzusznej, na wysokości nadnercza znajduje się olbrzymi guz o wymiarach 9 × 10 cm. Diagnoza była jedna: neuroblastoma IV stopnia.

– Synek jest w poważnym stanie. Guz jest rozsiany po całym brzuszku, jego organy są mocno powiększone i przesunięte – mówi mama Wojtusia. – Do tego miał silną anemię, ale na szczęście po 5 przetoczeniach krwi, morfologia się poprawiła.

Chłopiec miał mieć pobrany wycinek guza, aby specjaliści mogli go dokładnie zbadać, jednak niestety nie doszło do zabiegu.

– Kiedy Wojtuś był szykowany do operacji, przyszedł pan profesor wraz
z anastazjologiem, którzy powiedzieli, że nie mogą pobrać wycinka, ponieważ stan synka jest bardzo ciężki – wspomina pani Alicja. – Jeżeli doszłoby do zabiegu, mój maluszek skończyłby na respiratorze, albo
w najgorszym przypadku, nie przeżyłby operacji.

Walka o życie

Wojtek ma za sobą dwie chemioterapie. Za kilka dni czeka go trzeci cykl, a niebawem ma mieć przeprowadzane badania (w tym tomografię komputerową), które pokażą, czy terapia przyniosła oczekiwany efekt. Jeżeli guzki się zmniejszą, chłopca czeka radioterapia, autoprzeszczep i immunoterapia.

Wojtuś Oszywa

Maluszek jest bardzo energiczny, wesoły i kontaktowy. Uwielbia towarzystwo i dużo się śmieje. Dzielnie znosi chemioterapię i całe leczenie.

– Zmniejszył mu się troszkę apetyt i jest bardziej senny – mówi mama chłopczyka. – Widać, że boli go brzuszek, a do tego zaczęły się kolki, więc momentami troszkę płacze.

Od kilku tygodni maluszek przebywa w Przylądku Nadziei. Z uwagi na pandemię i wysokie zagrożenie zarażenia się koronawirusem, wszyscy pacjenci, w tym Wojtuś, nie mogą opuszczać sal.

– Cały czas siedzimy w swojej sali. Bardzo tęsknimy na naszą rodzinką, szczególnie za Anią, trzyletnią córeczką, która bardzo przeżywa rozłąkę
– opowiada pani Alicja. – Na szczęście nie jesteśmy sami. Wspaniali wolontariusze robią nam zakupy spożywcze.

Rodzice wzięli sprawę w swoje ręce i uruchomili zbiórkę na leczenie Wojtusia za pośrednictwem siepomaga.pl. Każdy grosz jest na wagę złota, a prawdopodobnie za jakiś czas będzie ich potrzeba naprawdę dużo.

Mocno trzymamy kciuki za Wojtusia. Mamy nadzieję, że szybko upora się z chorobą. Bo czeka go piękne życie!

 

Pomóż dzieciom chorym na raka


Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” Ślężna 114s/1, 53-111 Wrocław

Wojtuś jest podopiecznym Fundacji na Ratunek

30lat doświadczenia
w pomaganiu

Wiesz na jaki cel trafią
Twoje pieniądze

Bezpieczeństwo
transakcji

Skontaktuj się z nami

Kontakt
dla rodziców

Chcesz zapisać dziecko do Fundacji? Zadzwoń lub napisz.

Sprawdź

Kontakt
dla biznesu

Zostań Partnerem Fundacji i wspieraj dzieci z chorobą nowotworową.

Sprawdź

Kontakt
dla wolontariuszy

Zobacz, jak działa wolontariat i skontaktuj się z nami.

Sprawdź

Kontakt
dla mediów

Masz inne pytania związane z fundacją i jej działalnością?

Sprawdź