Przekaż 1%

1% podatku lista organizacji 2017


Jak przekazać 1% podatku w 2017 roku ?

Pobierz darmowy program do PIT 2016 i wesprzyj naszą Organizację.


C button pit online Przekaż 1%B button pit pobierz program Przekaż 1%

 

 

 

 

 

 

 

Fundację „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” można też wesprzeć wpisując samodzielnie w swoją deklarację podatkową KRS 00000 86 210. Trzeba pamiętać, że wskazanie organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać część swojego podatku sprawia, że pieniądze te nie trafiają do budżetu państwa, ale na konto wybranej organizacji. Sama procedura jest obecnie wyjątkowo prosta – wystarczy, że w składanym zeznaniu rocznym wskażemy po prostu organizację, którą chcemy wesprzeć – podajemy jej nazwę i numer KRS, a 1% podatku Fundacji przekazuje naczelnik urzędu skarbowego.

 

Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się przekazać organizacjom pożytku publicznego 1% swojego podatku. Może się wydawać, że kilkanaście, czy kilkadziesiąt złotych niewiele zmieni, ale dla potrzebujących, którymi opiekują się fundacje to naprawdę ogromne wsparcie. 

Według danych Ministerstwa Finansów na podzielenie się 1% podatku za 2014 rok z organizacjami pożytku publicznego zdecydowało się 47 proc. podatników. To wynik lepszy niż w poprzednich latach, ale wciąż ponad połowa Polaków nie korzysta z przywileju decydowania, na co przeznaczone zostaną ich podatki. Tymczasem naprawdę warto poświęcić chwilkę, przekazać swój podatek wybranej przez siebie organizacji.

Dzięki takiemu wsparciu Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” może pomagać maluchom, którym przyszło stoczyć najcięższą walkę – walkę z rakiem. Za środki uzyskane z 1% kupuje drogie leki i nowoczesne protezy dla dzieci, które ich potrzebują oraz finansuje rehabilitację maluchów i wyjazdy do zagranicznych ośrodków. Może się wydawać, że kilkanaście, czy kilkadziesiąt złotych niewiele zmieni, ale dla chorych maluchów to naprawdę ogromne wsparcie.  Dlatego warto poświęcić chwilkę, aby wypełnić dodatkowe rubryki w zeznaniu podatkowym: wpisać KRS 00000 86 210 i skorzystać z przywileju decydowania, na co przeznaczone zostaną podatki.

Tak prosto można pomóc

To najprostszy i najszybszy sposób pomocy najbardziej potrzebującym. I co najważniejsze – zupełnie bezkosztowy. Od wysyłania smsa lub wrzucenia datków do puszki kwestarskiej różni się tym, że darczyńca nie musi fizycznie wyciągać pieniędzy z portfela, decyduje natomiast jaki cel charytatywny ma uzyskać wsparcie ze strony państwa.

Na czym to polega? Otóż podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą w zeznaniu rocznym pomniejszyć należny podatek o kwotę przekazaną na rzecz organizacji pożytku publicznego do wysokości 1% należnego podatku. Innymi słowy – wskazanie OPP, któremu chcemy przekazać część swojego podatku sprawia, że pieniądze te nie trafiają do budżetu państwa, ale na konto wybranej organizacji. Sama procedura jest obecnie wyjątkowo prosta – podatnik nie musi sam dokonywać wpłaty na rachunek wybranej opp. Wystarczy, że w składanym zeznaniu rocznym wskaże po prostu organizację, którą chce wesprzeć – podaje jej nazwę i numer KRS, a wybranej Fundacji 1% podatku przekazuje naczelnik urzędu skarbowego.

To oznacza, że przekazując 1% z własnego PIT, podatnik nie traci ani złotówki – rozdysponowuje on jedynie kwotę, którą i tak musiałby przekazać na rzecz Skarbu Państwa.

1 Procent, który czyni dobro

Aby fundacja mogła otrzymać 1% od podatników, musi posiadać status organizacji pożytku publicznego (OPP). Oficjalną listę OPP przygotowuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Warto jednak mieć świadomość, że uzyskanie statusu to nie jedyne wymaganie. Organizacje muszą spełnić szereg dodatkowych warunków – dotyczy to zarówno nowych, jak i fundacji posiadających ten status wiele lat. Sprawia to, że jeśli chodzi o przejrzystość działań, organizacje pożytku publicznego zobowiązane są do przestrzegania bardziej rygorystycznych zasad niż ogół organizacji pozarządowych.

Żeby wspomóc organizację pożytku publicznego wystarczy wpisać jej nazwę i numer KRS. Ale każdy z podatników może też samodzielnie wybrać, na czyją konkretnie rzecz zostanie przekazana kwota pochodząca z jego zeznania rocznego. Przeznaczona jest na to specjalna kratka „Informacje uzupełniające” (poz. 132-134 – PIT-28, poz. 308 – 310 – PIT-36, poz. 108 – 110 – PIT-36L, poz. 127 – 129 – PIT-37, poz. 61 – 63 – PIT-38). Wskazanie takiego celu szczegółowego powoduje, że OPP otrzymuje nie tylko określoną sumę pieniędzy, ale również informację, na co powinna przeznaczyć dane środki.

Pamiętać trzeba o jednym – na jednej deklaracji można wskazać tylko jedną organizację. Ci podatnicy, którzy składają wiele formularzy podatkowych, mogą w każdym z nich wybrać inną Fundację, której przekażą 1% podatku.

Program podatkowy prowadzi krok po kroku

1% swojego podatku można przekazać dzieciom walczącym z rakiem i opiekującej się nimi Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” dzięki programowi PIT FORMAT. Dzięki temu programowi w łatwy, wygodny, a przede wszystkim bezpieczny sposób można wypełnić PIT.Program można uruchomić on-line albo zainstalować na dysku komputera. Nie trzeba się martwić o bezpieczeństwo informacji. Dane osobowe zapisywane są i odczytywane tylko na komputerze użytkownika,  a transmisja danych jest szyfrowana i bezpieczna jak w banku.  Przed rozpoczęciem rozliczania każdy użytkownik może obejrzeć filmik z instrukcją, jak szybko i łatwo wypełnić PIT z programem PIT Format.
Program skutecznie i krok po kroku poprowadzi podatnika przez kolejne etapy wypełniania zeznania podatkowego. Czytelne podpowiedzi i przejrzyste rubryki pozwolą łatwo i przede wszystkim prawidłowo uzupełnić deklarację. Dla tych użytkowników, którzy chcą dokładniej poznać obowiązujące przepisy została przygotowana specjalna zakładka, w której znajdują się czytelnie sformułowane broszury poruszające najważniejsze dla podatników tematy.

Wykonawcą programu PIT Format jest Biuro Informatyki Stosowanej Format – www.programy-format.pl