Jeden procent – co to znaczy?

1 kwietnia 2016

Każdego roku coraz więcej Polaków decyduje się na przekazanie wybranej organizacji pożytku publicznego 1-procentowej części swojego podatku. Chociaż z punktu widzenia pojedynczego podatnika kwota ta nie jest duża, to dla osób potrzebujących pomocy stanowi duże wsparcie. Warto więc pamiętać o tym podczas składania deklaracji podatkowej, tym bardziej że cały proces przekazania 1% ogranicza się wyłącznie do wypełnia określonych rubryk w formularzu.

W 2016 roku 1% swojego podatku oddało na rzecz wybranej organizacji 49% podatników – to dane pochodzące z Ministerstwa Finansów. Choć wynik ten jest lepszy niż w latach poprzednich, wskazuje także, że ponad połowa osób składających zeznanie podatkowe nie wykorzystuje możliwości samodzielnego decydowania o tym, na co zostanie przeznaczona część jego podatku.

1% na rzecz OPP – jak go przekazać?

Możliwość przekazywania 1% podatku organizacjom pożytku publicznego istnieje od początku 2004 roku. Idea polega na tym, że podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą sami rozdysponować 1% podatku należnego Skarbowi Państwa. Nie wiąże się to z żadną stratą dla samego podatnika – rozdysponowuje on jedynie część pieniędzy, które w innym wypadku i tak w całości trafiłyby na konto budżetu państwa.

Jak wygląda procedura przekazania 1%? Wystarczy poświęcić chwilę, aby wypełnić w zeznaniu rocznym dodatkowe rubryki, w których podamy nazwę i numer KRS wybranej przez nas OPP. Odliczona kwota podatku musi być zaokrąglona w dół do pełnych dziesiątek groszy, co oznacza, że w obu przykładowych sytuacjach – gdy 1% wynosi 41,23 zł i 41,29 zł – należy przekazać 41,20 zł. Wyliczona suma zostanie przekazana wybranej fundacji przez urząd skarbowy – dzięki temu podatnik nie musi podawać nr konta organizacji, ani samodzielnie dokonywać przelewu.

Komu przekazać 1%?

O otrzymanie 1% od podatników mogą ubiegać się wyłącznie fundacje posiadające status OPP, czyli organizacji pożytku publicznego. Co więcej, muszą one spełniać szereg rygorystycznych zasad związanych z ich funkcjonowaniem – dotyczy to nie tylko nowo zakładanych fundacji, ale również tych posiadających status OPP od dłuższego czasu.

Oficjalna lista organizacji pożytku publicznego tworzona jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jednak nasze możliwości nie ograniczają się jedynie do wskazania w zeznaniu podatkowym jednej z nich. Możemy samodzielnie wybrać także konkretny cel, na który chcemy przekazać pieniądze – aby to zrobić, należy wypełnić w formularzu rubrykę oznaczoną jako „Informacje uzupełniające”. Dzięki temu część naszego podatku trafia do wybranej fundacji wraz z informacją, na co powinna ona przeznaczyć otrzymane środki.

Należy przy tym pamiętać, że na jednej deklaracji podatkowej możemy wskazać wyłącznie jedną organizację pożytku publicznego, na rzecz której przekazujemy 1%. W innej sytuacji są podatnicy składający więcej formularzy podatkowych – osoby te mogą na każdym z nich wskazać dane innej fundacji.

 

 

 

Pozostałe wpisy

24 stycznia 2020

Kiedy można płacić niski podatek od wynajmowania mieszkania? Co daje PIT-28?

Najpopularniejszą formą rozliczanie zysków z najmu jest ryczałt. Jednak fiskus coraz częściej twierdzi, że nie każdy może z niej skorzystać. Czym różni się najem prywaty od prowadzenia działalności gospodarczej? Sprawdź, jaka jest twoja sytuacja, jak się rozliczyć ryczałtem, ile zapłacisz oraz czy możesz komuś pomóc przekazując 1% podatku. Z ryczałtu podatnicy korzystają chętnie, bowiem podstawowa … Continued

15 stycznia 2020

Zastanawiasz się jaki druk PIT wybrać? Sprawdź!

Skrót PIT, z angielskiego Personal Income Tax, oznacza powszechnie stosowany na świecie podatek od dochodów. PIT jest rozliczeniem podatkowym za dany rok, które trzeba dostarczyć do odpowiedniego urzędu skarbowego. Podatek dochodowy może przyjmować różne formy. Najczęściej stosowane druki PIT to te, które służą do złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Są to: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i … Continued

7 stycznia 2020

Ulgi podatkowe w 2020. Sposoby na niższe podatki za rok 2019

Z jakich ulg można jeszcze skorzystać i pod jakimi warunkami? Co mogą pracownicy etatowi, a co osoby prowadzące działalność gospodarczą? Możliwości obniżania podatków od kilku lat nie jest już wiele, ale jednak dla niektórych fiskus pozostawił jeszcze kilka furtek. Rozliczenie wspólnie z małżonkiem To bardzo popularny sposób obniżenia obciążeń podatkowych szczególnie w rodzinach, gdzie są … Continued