Skip to content

Czy urząd sam rozliczy mój PIT? Czy to dla mnie korzystne?

Rządowy serwis Twój e-PIT pomoże nam w rozliczeniu podatków za 2022 rok, a nawet sam je za nas rozliczy, jeśli o tym obowiązku zapomnimy. Jednak zdecydowanie nie warto w pełni zdać się na automat. Po pierwsze, nie uwzględni on żadnej ulgi, która nam przysługuje, a także nie odpiszemy od podatku 1,5 proc. na Organizację Pożytku Publicznego.

Urząd rozliczy PIT za każdego z nas pod warunkiem, że nie prowadzimy firmy. Automat radzi sobie z PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38. Nawet jeśli nie zamierzamy niczego odliczać, warto zajrzeć na stronę podatki.gov.pl i spojrzeć na swoje rozliczenie. Jeśli uznamy, że wszystko jest w porządku, możemy zatwierdzić rozliczenie – wtedy ewentualny zwrot podatku otrzymamy wcześniej. Nic nie robiąc, automat samoczynnie zatwierdzi naszą deklarację 2 maja i od tego momentu zacznie się liczyć czas na zwrot – 45 dni.

 

Czy US rozliczy sie za mnie

 

Czas na składanie zeznań

Czas na składanie zeznań mamy od 15 lutego do 2 maja. Doświadczenie pokazuje, że nie warto się spieszyć. Prawdopodobnie w pierwszych dniach od uruchomienia system jest jeszcze szlifowany i ponoć nie zawsze działa bezproblemowo. Tym bardziej może tak być w tym roku, bowiem Polski Ład dokonał rewolucji, którą nie wiadomo jak dobrze ogarnęli informatycy przekładający nowe zasady na kody.

Nie trzeba jednak czekać na ostatnią chwilę. W marcu spokojnie możemy zasiąść do corocznego rytuału. Wchodząc na Twój e-PIT w serwisie podatki.gov.pl, zobaczymy wstępnie rozliczony formularz. Logujemy się za pomocą nowego dowodu osobistego, za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej, aplikacji mObywatel albo używając PESEL-u lub NIP-u oraz kwoty osiągniętego przychodu z roku 2021.


Nie zmarnuj swojego 1,5% podatku!

 

Pamiętajmy, że nawet nie mając żadnych zastrzeżeń do rozliczenia, nie korzystając z ulg, możemy wyznaczyć Organizację Pożytku Publicznego, której przekażemy 1,5 procent podatku. W tym roku bowiem nie jest to 1%, a właśnie 1,5%. O zmianie więcej przeczytasz tutaj.

Przekazując OPP 1,5 proc., nic nie tracimy. Te pieniądze zamiast trafić do wspólnego budżetowego worka, pójdą na konkretne wskazane przez nas cele. Jeśli chcemy pomóc dzieciom, które starają się wygrać walkę z nowotworami, wesprzyjmy je odsetkiem od naszego podatku. Wystarczy wpisać nr KRS – 00000 86 210, a pieniądze trafią do Fundacji “Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. Nie jest przy tym ważne, czy będzie to 7 zł, 77 czy 777 – każda kwota jest ważna, bo dzięki licznym nawet niewielkim odpisom, mogą się uzbierać setki tysięcy złotych.


Pamiętaj o ulgach

Gdy już zapewnimy wybranej OPP swoje 1,5% podatku, sprawdźmy, jakie ulgi nam przysługują. Rozliczając PIT w 2023 roku możemy zmniejszyć w PIT 2022 obciążenia podatkowe, korzystając również z nowych ulg. Ulga dla rodzin wielodzietnych, ulga dla emerytów czy ulga na powrót – to nowinki wynikające z Polskiego Ładu, o których możesz przeczytać tutaj. Pozostają również „stare” przywileje: ulga dla młodych, ulga prorodzinna czy wspólne rozliczanie z małżonkiem.

 

 

Pomóż dzieciom chorym na raka

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową

Przekaż 1,5% podatku – KRS 0000086210

Przejdź do Twój e-PIT

Skontaktuj się z nami

Kontakt
dla rodziców

Chcesz zapisać dziecko do Fundacji? Zadzwoń lub napisz.

Sprawdź

Kontakt
dla biznesu

Zostań Partnerem Fundacji i wspieraj dzieci z chorobą nowotworową.

Sprawdź

Kontakt
dla wolontariuszy

Zobacz, jak działa wolontariat i skontaktuj się z nami.

Sprawdź

Kontakt
dla mediów

Masz inne pytania związane z fundacją i jej działalnością?

Sprawdź