Pomagam i wpłacam

PIT 2022 i Polski Ład – 10 najważniejszych zmian

11 stycznia 2023

Rodziny wielodzietne, byli emigranci zarobkowi, pracujący emeryci – z wielkim prawdopodobieństwem można stwierdzić, że te grupy podatników zyskają na Polskim Ładzie. Pewności mieć nie można, bo wiele zależy od indywidualnej sytuacji każdego z nas, a także dlatego, że to pierwsze rozliczenie po rewolucyjnych zmianach, które w dodatku były modyfikowane w trakcie trwania roku podatkowego.

Polski Ład – przedstawiamy 10 kluczowych zmian

1. PIT 2022 obniżony

Teoretycznie powinni zyskać wszyscy. Zapewnić to miało obniżenie stawki PIT z 17 do 12 procent w pierwszym progu podatkowym. Sytuacja jednak nie jest tak jednoznaczna, bowiem składka zdrowotna stała się nowym podatkiem.

2. Składka zdrowotna – nowy podatek

Dotychczas 7,75% składki zdrowotnej można było odliczyć od podatku. Wynosi ona 9% i de facto w całości stała się nowym podatkiem. Do 12% podatku dochodowego należy doliczyć 9% składki zdrowotnej, aby zyskać pełny obraz obciążenia naszych dochodów.

3. PIT 2022 – wyższy II próg podatkowy

Dotychczas osoby z wysokimi pensjami płaciły 32% podatek od zarobków powyżej 85 528 zł. W Polskim Ładzie 12% PIT płacić będą od zarobków do 120 tys. zł. Dopiero powyżej tej kwoty wejdą w II próg podatkowy.

4. Polski Ład – kwota wolna

3 600 zł – to kwota zmniejszająca podatek za 2022 r., ale tylko od zarobków do 120 000 zł. Co to oznacza? Kwota zmniejszająca podatek pozwala (po złożeniu PIT-2) zmniejszyć co miesiąc kwotę odprowadzanego podatku. Pracownik dzięki temu otrzymuje więcej na rękę. Ta kwota to 3600 zł. Pracodawca co miesiąc może zmniejszyć przekazywany do US podatek o 300 zł (3600/12).

Natomiast osoby zarabiające mało, sporo poniżej pensji minimalnej – do 2,5 tys. zł miesięcznie – dzięki kwocie wolnej od podatku wynoszącej 30 tys. zł – nie zapłacą podatku wcale.

5. Ulga dla rodzin 4+

Przy zarobkach do 85 528 zł rocznie każdy z rodziców czwórki i większej liczby dzieci nie płaci podatku. Ulga dla rodzin wielodzietnych nie wyklucza korzystania z innych przywilejów podatkowych.

6. Ulga dla seniorów

Zyskując prawo do emerytury, wcale nie trzeba kończyć zawodowej kariery. Można za to więcej zarabiać „na rękę”. Pracujący emeryci zarabiający do 85 528 zł nie płacą PIT-u, ale wciąż odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne. Zapewni im to wyższą emeryturę, gdy zdecydują się zacząć z niej korzystać.

7. Ulga dla emigrantów

Ulga na powrót jest adresowana dla tych, którzy w 2021 roku płacili podatki za granicą, a od 2022 roku zdecydowali się przenieść rezydencję podatkową do Polski. Od zarobków do 85 528 zł nie zapłacą podatku.

8. Ulga na zabytek

Od podstawy opodatkowania można odliczyć 50% wydatków na remont zabytków, w tym również opłat na fundusz remontowy. Odliczyć można również połowę wydatków na zakup obiektu zabytkowego.

9. Ulga dla związkowców

Polski Ład przewiduje możliwość odpisania od dochodu składek na związek zawodowy. Odlicza się rzeczywistą kwotę zapłaconych składek, nie więcej jednak niż 500 zł.

10. 1,5% zamiast 1%

Organizacjom Pożytku Publicznego możemy przekazać o pół punktu procentowego więcej niż rok temu. Przez obniżenie stawki PIT OPP otrzymałyby znacznie mniejsze wsparcie, dlatego zwiększono odpis. Co to oznacza dla OPP? Przeczytasz TUTAJ

 

Pomóż dzieciom chorym na raka!

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową

Przekaż 1,5% podatku – KRS 0000086210

Przejdź do Twój e-PIT