Rozliczenie PIT-37 przez internet to najwygodniejsza opcja

14 grudnia 2017

Rozliczenie podatków przez internet może zająć podatnikowi nie więcej niż kwadrans. To komfortowe – załatwić urzędowe sprawy nie wychodząc z domu. Na dodatek można mieć pewność, że nasz e-PIT jest mile widziany w skarbówce.

Do możliwości rozliczenia się z fiskusem w formie elektronicznej podatnicy już się zdążyli przyzwyczaić. Można tą drogą wysyłać swoje wypełnione deklaracje podatkowe od kilku lat. Co roku do zalet takiej formy rozliczeń przekonuje się kolejna grupa osób. Coraz więcej osób składa e-PIT-y. Być może za kilka lat w ostatnim dniu podatkowego roku, czyli na przełomie kwietnia i maja, nie będzie już kolejek w urzędach skarbowych i na pocztach.

Podczas rozliczeń za 2016 rok przez system e-deklaracje wpłynęło ponad 7 mln elektronicznych PIT-ów 37. Pięć lat wcześniej rok 2012 rozliczyło w ten sposób prawie 2,7 mln podatników. Progres jest więc olbrzymi.

Przesiadka na sieć

Rozliczenie się w domu, na komputerze, zyskało na popularności, odkąd zniesiony został wymóg posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Weryfikacją jest podanie przychodu za ubiegły rok podatkowy.

Najważniejsze jednak, że to prosta czynność i nic nie kosztuje. Aby rozliczyć PIT-37 przez internet, trzeba jedynie zebrać dokumenty (np. PIT-11 od pracodawcy) i zasiąść przed komputerem. Aplikacja przeprowadzi każdego podatnika krok po kroku wypełniania formularza i wyliczy konieczne dopłaty lub zwroty.

Na koniec automat sprawdzi, czy żadne z pól obligatoryjnych nie zostało pominięte. Po kliknięciu przycisku enter, zatwierdzającego komendę wysłania e-deklaracji, przesyłka z wypełnionym formularzem zostanie poddana wstępnej weryfikacji. Elektroniczne potwierdzenie, które otrzymamy, jest dowodem na doręczenie PIT-a.

Cyfryzacja papierowych PIT-ów

Co dzieje się, gdy miejscowy urząd skarbowy dostaje naszą papierową deklarację? Urzędnik siedzi i wprowadza do komputera po kolei wszystkie rubryki. Trwa to znacznie dłużej niż wtedy, gdy podstawą działania, zamiast papieru, jest plik. Łatwo generować takie dane i łatwo operować nimi.

Dlatego rozliczenia online są życzliwie przyjmowane w fiskusie i promowane przez niego. Obniżają koszty rozliczeń. Korzyści występują po obu stronach – i urzędu, i podatnika.

Ostatnią, ogromną zaletą składania zeznania podatkowego w formie elektronicznej, jest skrócenie czasu oczekiwania na zwrot podatku.

Urząd ma na zwrócenie ewentualnej nadpłaty ma trzy miesiące od momentu złożenia poprawnie wypełnionego rozliczenia. W praktyce trwa to nieco krócej w przypadku podatnika rozliczającego się bez papieru.

Cyfryzacja urzędów ogranicza machinę biurokratyczną i przyspiesza jej działalność. Rozliczanie PIT-37 przez internet (i składanie pozostałych formularzy), jest możliwe na kilka sposobów. Można skorzystać z rządowego systemu e-deklaracje, pobrać program do rozliczeń, który jednocześnie umożliwia wysłanie deklaracji albo zrobić to online przez przeglądarkę stron WWW – wtedy nawet nie trzeba niczego instalować na komputerze.

 

Pozostałe wpisy

20 marca 2019

KRS – co to jest i po co on jest?

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) pełni kluczową rolę w funkcjonującym systemie OPP – Organizacji Pożytku Publicznego – i corocznej akcji 1 procent. Bez niego sytuacja przypominałaby wolną amerykankę. To właśnie sąd weryfikuje, kogo wpisać na listę organizacji, które mogą ubiegać się o nasz procent podatku. Może również z listy wykreślić instytucję, która przestaje realizować cele określane … Continued

27 lutego 2019

Jak długo trzeba czekać na zwrot podatku? Zależy, jak się rozliczasz

Czekasz na pieniądze z urzędu skarbowego? Zasada jest prosta – im szybciej złożysz PIT, tym szybciej otrzymasz zwrot nadpłaconego podatku. Kolejna sprawa: jeśli złożysz zeznanie na papierowym formularzu, czekać będziesz dwa razy dłużej. Obowiązują dwa terminy zwrotu podatku: 45 dni od dnia rozliczenia w przypadku e-deklaracji, 3 miesiące od dnia rozliczenia, gdy składamy papierową deklarację. … Continued

6 lutego 2019

PIT-37 wypełniony przez urząd skarbowy. Czego nie zrobi za ciebie fiskus?

W tym roku po raz pierwszy fiskus rozliczy podatników automatycznie. Od 15 lutego na rządowym portalu czekać będzie gotowy PIT-37. Wypełniony od A do Z. Takiego komfortu nie było nigdy. Czy jednak wszystko będzie w nim ujęte? Sprawdź, czy na pewno nie musisz nic zrobić! Stanem swoich PIT-ów wypełnionych przez automat aparatu skarbowego przede wszystkim … Continued