Pomagam i wpłacam

Rozliczenie PIT-37 przez internet to najwygodniejsza opcja

14 grudnia 2017

Rozliczenie podatków przez internet może zająć podatnikowi nie więcej niż kwadrans. To komfortowe – załatwić urzędowe sprawy nie wychodząc z domu. Na dodatek można mieć pewność, że nasz e-PIT jest mile widziany w skarbówce.

Do możliwości rozliczenia się z fiskusem w formie elektronicznej podatnicy już się zdążyli przyzwyczaić. Można tą drogą wysyłać swoje wypełnione deklaracje podatkowe od kilku lat. Co roku do zalet takiej formy rozliczeń przekonuje się kolejna grupa osób. Coraz więcej osób składa e-PIT-y. Być może za kilka lat w ostatnim dniu podatkowego roku, czyli na przełomie kwietnia i maja, nie będzie już kolejek w urzędach skarbowych i na pocztach.

Podczas rozliczeń za 2016 rok przez system e-deklaracje wpłynęło ponad 7 mln elektronicznych PIT-ów 37. Pięć lat wcześniej rok 2012 rozliczyło w ten sposób prawie 2,7 mln podatników. Progres jest więc olbrzymi.

Przesiadka na sieć

Rozliczenie się w domu, na komputerze, zyskało na popularności, odkąd zniesiony został wymóg posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Weryfikacją jest podanie przychodu za ubiegły rok podatkowy.

Najważniejsze jednak, że to prosta czynność i nic nie kosztuje. Aby rozliczyć PIT-37 przez internet, trzeba jedynie zebrać dokumenty (np. PIT-11 od pracodawcy) i zasiąść przed komputerem. Aplikacja przeprowadzi każdego podatnika krok po kroku wypełniania formularza i wyliczy konieczne dopłaty lub zwroty.

Na koniec automat sprawdzi, czy żadne z pól obligatoryjnych nie zostało pominięte. Po kliknięciu przycisku enter, zatwierdzającego komendę wysłania e-deklaracji, przesyłka z wypełnionym formularzem zostanie poddana wstępnej weryfikacji. Elektroniczne potwierdzenie, które otrzymamy, jest dowodem na doręczenie PIT-a.

Cyfryzacja papierowych PIT-ów

Co dzieje się, gdy miejscowy urząd skarbowy dostaje naszą papierową deklarację? Urzędnik siedzi i wprowadza do komputera po kolei wszystkie rubryki. Trwa to znacznie dłużej niż wtedy, gdy podstawą działania, zamiast papieru, jest plik. Łatwo generować takie dane i łatwo operować nimi.

Dlatego rozliczenia online są życzliwie przyjmowane w fiskusie i promowane przez niego. Obniżają koszty rozliczeń. Korzyści występują po obu stronach – i urzędu, i podatnika.

Ostatnią, ogromną zaletą składania zeznania podatkowego w formie elektronicznej, jest skrócenie czasu oczekiwania na zwrot podatku.

Urząd ma na zwrócenie ewentualnej nadpłaty ma trzy miesiące od momentu złożenia poprawnie wypełnionego rozliczenia. W praktyce trwa to nieco krócej w przypadku podatnika rozliczającego się bez papieru.

Cyfryzacja urzędów ogranicza machinę biurokratyczną i przyspiesza jej działalność. Rozliczanie PIT-37 przez internet (i składanie pozostałych formularzy), jest możliwe na kilka sposobów. Można skorzystać z rządowego systemu e-deklaracje, pobrać program do rozliczeń, który jednocześnie umożliwia wysłanie deklaracji albo zrobić to online przez przeglądarkę stron WWW – wtedy nawet nie trzeba niczego instalować na komputerze.

 

Przekaż 1,5% podatku