Rozliczenie podatku przez internet – krok po kroku

8 kwietnia 2016

Od kilku lat Ministerstwo Finansów umożliwia składanie deklaracji podatkowych przez Internet. Podpowiadamy, jak to zrobić.

2 sposoby na złożenie zeznania podatkowego przez Internet

Deklarację podatkową on-line możesz złożyć na 2 sposoby:

 • za pomocą formularzy interaktywnych (na stronie www.e-deklaracje.gov.pl) lub
 • przy użyciu aplikacji e-Deklaracje Desktop (na systemy Windows, Linux i Mac) – przeznaczonej tylko dla podatników.

Przed skorzystaniem z każdego ze sposobów należy zainstalować na komputerze wymagane programy i wtyczki, których dokładny wykaz znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów.
Przez formularz interaktywny i aplikację e-Deklaracje Desktop złożyć można następujące deklaracje:

 • dotyczące podatku dochodowego – PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 oraz
 • dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego – PIT-16, PIT-16A, PIT-19A, PIT-28.

Deklaracje dotyczące obowiązków płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych (np. PIT-11) można składać tylko za pomocą formularza interaktywnego.

A jeżeli nie wiesz, która deklaracja PIT jest właściwa dla Ciebie, przejdź do artykułu „Jak wybrać właściwy druk PIT”.

Kto może złożyć deklarację podatkową on-line?

PIT online może złożyć każda osoba fizyczna, działająca zarówno w swoim, jak i cudzym imieniu (przez pełnomocnictwo). Na osobach fizycznych mieszkających w Polsce spoczywa nieograniczony obowiązek podatkowy, czyli obowiązek opłacenia podatku od dochodów (przychodów) osiąganych także za granicą Polski.

Aby autoryzować deklarację, należy skorzystać z jednego z 2 podpisów elektronicznych:

 • weryfikowany za pomocą ważnego certyfikatu (jedyna możliwość, gdy występujemy jako pełnomocnik) albo
 • nieweryfikowany za pomocą ważnego certyfikatu (z wykorzystaniem danych autoryzujących).

Pełnomocnictwo trzeba złożyć zawczasu do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Deklarację przez Internet mogą składać wspólnie także małżonkowie.

Jakie dokumenty przygotować przed wypełnianiem deklaracji?

Złożenie deklaracji za pomocą internetu nie wymaga posiadania e-podpisu. Weryfikacja podatnika odbywa się za pomocą 5 danych personalnych dotyczących podatnika:

 • NIP albo numer PESEL – w zależności od podatnika,
 • imię (pierwsze),
 • nazwisko,
 • data urodzenia,
 • kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym jest składany dokument elektroniczny (składając deklarację za 2016 – podajemy kwoty przychodów z 2015 r. rozliczanych w deklaracji składanej w 2016 r.).

Co po złożeniu zeznania podatkowego?

Po wypełnieniu deklaracji podatkowej, nie zapomnij pobrać Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) – jest to dowód taki sam, jak potwierdzenie złożenia zeznania w urzędzie skarbowym lub dowód nadania listu poleconego.
Za pomocą formularzy interaktywnych i aplikacji e-Deklaracje Desktop możesz także składać korekty deklaracji z ubiegłych lat. W tym przypadku również nie potrzebujesz podpisu weryfikowanego certyfikatem – wystarczą takie same dane autoryzujące.

 

Pozostałe wpisy

11 listopada 2018

Duże zmiany w rozliczaniu PIT. Zwróć uwagę na 1% dla OPP

Od przyszłego roku zaczną wchodzić w życie nowe zasady rozliczania rocznego podatku PIT. To urzędnicy przygotują rozliczenie za podatników. Najpierw zmiany obejmą osoby pracujące na etacie i umowach cywilnoprawnych oraz grające na giełdzie. Za rok – również przedsiębiorców. Prezydent podpisał na początku listopada nowelizację Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, … Continued

29 marca 2018

Korekta zeznania czy czynny żal – jak uniknąć kłopotów?

Zrobiłeś błąd w zeznaniu podatkowym? Nie martw się! Podpowiadamy, jakie dokumenty trzeba złożyć, żeby uniknąć kary ze strony urzędu skarbowego.  Zasady stosowania dwóch form naprawiania błędów skarbowych są dość proste. Korektę składamy, gdy w złożonym zeznaniu podatkowym popełniliśmy błąd, a czynny żal, gdy zeznania nie złożyliśmy w terminie. Oba te działania mają jednak swoje zasady, … Continued

26 marca 2018

Alimenty, odszkodowanie, stypendium – jak rozliczyć się z nietypowego zastrzyku finansowego przed fiskusem

Większość z nas zarabia, czerpiąc przychody z najpowszechniejszych źródeł. Praca na etacie, działalność gospodarcza, sprzedaż praw autorskich, emerytura, renta. Rozliczenie z fiskusem jest w tej sytuacji bardzo proste. Ale co mamy zrobić, gdy otrzymujemy pieniądze z nietypowych źródeł? No i skąd mamy wiedzieć, czy nasze dochody uznane są za ustawowe „inne źródła”? Podstawowe źródła przychodów … Continued

WPŁACAM