Rozliczenie podatku przez internet – krok po kroku

8 kwietnia 2016

Od kilku lat Ministerstwo Finansów umożliwia składanie deklaracji podatkowych przez Internet. Podpowiadamy, jak to zrobić.

2 sposoby na złożenie zeznania podatkowego przez Internet

Deklarację podatkową on-line możesz złożyć na 2 sposoby:

 • za pomocą formularzy interaktywnych (na stronie www.e-deklaracje.gov.pl) lub
 • przy użyciu aplikacji e-Deklaracje Desktop (na systemy Windows, Linux i Mac) – przeznaczonej tylko dla podatników.

Przed skorzystaniem z każdego ze sposobów należy zainstalować na komputerze wymagane programy i wtyczki, których dokładny wykaz znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów.
Przez formularz interaktywny i aplikację e-Deklaracje Desktop złożyć można następujące deklaracje:

 • dotyczące podatku dochodowego – PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 oraz
 • dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego – PIT-16, PIT-16A, PIT-19A, PIT-28.

Deklaracje dotyczące obowiązków płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych (np. PIT-11) można składać tylko za pomocą formularza interaktywnego.

A jeżeli nie wiesz, która deklaracja PIT jest właściwa dla Ciebie, przejdź do artykułu „Jak wybrać właściwy druk PIT”.

Kto może złożyć deklarację podatkową on-line?

PIT online może złożyć każda osoba fizyczna, działająca zarówno w swoim, jak i cudzym imieniu (przez pełnomocnictwo). Na osobach fizycznych mieszkających w Polsce spoczywa nieograniczony obowiązek podatkowy, czyli obowiązek opłacenia podatku od dochodów (przychodów) osiąganych także za granicą Polski.

Aby autoryzować deklarację, należy skorzystać z jednego z 2 podpisów elektronicznych:

 • weryfikowany za pomocą ważnego certyfikatu (jedyna możliwość, gdy występujemy jako pełnomocnik) albo
 • nieweryfikowany za pomocą ważnego certyfikatu (z wykorzystaniem danych autoryzujących).

Pełnomocnictwo trzeba złożyć zawczasu do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Deklarację przez Internet mogą składać wspólnie także małżonkowie.

Jakie dokumenty przygotować przed wypełnianiem deklaracji?

Złożenie deklaracji za pomocą internetu nie wymaga posiadania e-podpisu. Weryfikacja podatnika odbywa się za pomocą 5 danych personalnych dotyczących podatnika:

 • NIP albo numer PESEL – w zależności od podatnika,
 • imię (pierwsze),
 • nazwisko,
 • data urodzenia,
 • kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym jest składany dokument elektroniczny (składając deklarację za 2016 – podajemy kwoty przychodów z 2015 r. rozliczanych w deklaracji składanej w 2016 r.).

Co po złożeniu zeznania podatkowego?

Po wypełnieniu deklaracji podatkowej, nie zapomnij pobrać Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) – jest to dowód taki sam, jak potwierdzenie złożenia zeznania w urzędzie skarbowym lub dowód nadania listu poleconego.
Za pomocą formularzy interaktywnych i aplikacji e-Deklaracje Desktop możesz także składać korekty deklaracji z ubiegłych lat. W tym przypadku również nie potrzebujesz podpisu weryfikowanego certyfikatem – wystarczą takie same dane autoryzujące.

 

Pozostałe wpisy

20 marca 2019

KRS – co to jest i po co on jest?

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) pełni kluczową rolę w funkcjonującym systemie OPP – Organizacji Pożytku Publicznego – i corocznej akcji 1 procent. Bez niego sytuacja przypominałaby wolną amerykankę. To właśnie sąd weryfikuje, kogo wpisać na listę organizacji, które mogą ubiegać się o nasz procent podatku. Może również z listy wykreślić instytucję, która przestaje realizować cele określane … Continued

27 lutego 2019

Jak długo trzeba czekać na zwrot podatku? Zależy, jak się rozliczasz

Czekasz na pieniądze z urzędu skarbowego? Zasada jest prosta – im szybciej złożysz PIT, tym szybciej otrzymasz zwrot nadpłaconego podatku. Kolejna sprawa: jeśli złożysz zeznanie na papierowym formularzu, czekać będziesz dwa razy dłużej. Obowiązują dwa terminy zwrotu podatku: 45 dni od dnia rozliczenia w przypadku e-deklaracji, 3 miesiące od dnia rozliczenia, gdy składamy papierową deklarację. … Continued

6 lutego 2019

PIT-37 wypełniony przez urząd skarbowy. Czego nie zrobi za ciebie fiskus?

W tym roku po raz pierwszy fiskus rozliczy podatników automatycznie. Od 15 lutego na rządowym portalu czekać będzie gotowy PIT-37. Wypełniony od A do Z. Takiego komfortu nie było nigdy. Czy jednak wszystko będzie w nim ujęte? Sprawdź, czy na pewno nie musisz nic zrobić! Stanem swoich PIT-ów wypełnionych przez automat aparatu skarbowego przede wszystkim … Continued