Skip to content

1,5% podatku – ile to jest

Na Organizacje Pożytku Publicznego – OPP – możemy przeznaczyć wyższy odsetek swojego podatku należnego za 2022 rok. Zwiększenie datku o pół procent ma znaczenie dla organizacji, którym przekażemy te pieniądze. Nie oznacza to jednak, że dostaną więcej.

KRS

00000 86 210

 

Na Organizacje Pożytku Publicznego – OPP – możemy przeznaczyć wyższy odsetek swojego podatku należnego za 2022 rok. To jednak nie oznacza, że dostaną one więcej pieniędzy. Ich sytuacja finansowa stoi pod tak dużym znakiem zapytania, że nie pozostaje nam nic innego, jak namawiać wszystkich swoich znajomych, aby przekazywali swoje 1,5 proc. Więcej może bowiem oznaczać mniej – to jeden z licznych paradoksów Polskiego Ładu.

 

Jedno – mimo Polskiego Ładu – pozostaje niezmienne: odpis na OPP jest dla nas neutralny. Nic nie tracimy, ale też nic nie zyskujemy (poza dobrym samopoczuciem, że pomogliśmy tym, którzy wsparcia potrzebują).

Zwiększenie datku o pół procent ma jednak znaczenie dla organizacji, którym przekażemy te pieniądze. Nie oznacza to jednak, że dostaną więcej. Wszystko za sprawą licznych zmian, m.in. obniżenia z 17 do 12 procent stawki podatku PIT. 0,5 procent więcej nie oznacza, że nominalnie OPP dostaną więcej pieniędzy.

Jeśli średnio zarabiająca osoba za 2021 rok musiała odprowadzić podatek od 48 tys. zł, to do zapłacenia miała około 8 tys. zł, a OPP przekazać mogła około 80 zł. Jeśli mimo wielu zmian podatkowych, ale też po otrzymaniu podwyżki, tak się złożyło, że za 2022 rok ma dochód podlegający opodatkowaniu na tym samym poziomie, to fiskusowi musi oddać 5,7 tys. zł. Za to OPP otrzyma zbliżoną kwotę, co rok wcześniej. Gdyby nie podwyższenie odpisu o pół punktu procentowego, to OPP byłyby stratne znacznie ponad 20 zł, czyli aż o ponad jedną czwartą. To jednak tylko rozważania teoretyczne.

 

Czy dzięki podwyższeniu odpisu do 1,5 proc. otrzymają od podatników tyle samo pieniędzy, co wcześniej?

 

To się okaże, ale przewidywania dla OPP nie są pomyślne. Wynika to z tego, że Polski Ład zwiększa liczbę podatników, którzy nie zapłacą PIT-u (a zatem nie będą mieli z czego odliczać 1,5%). Duża grupa będzie miała do uregulowania niższą kwotę, zatem mimo zwiększenia odpisu, nominalnie przekażą tyle samo, albo mniej.

Mamy nadzieję, że również i w tym roku zdecydujecie się przekazać 1,5% podatku na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. Jeśli chcecie wesprzeć naszą Fundację wpiszcie numer KRS Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową: KRS 0000086210

Materiały do pobrania

Informacja o Fundacji i kampanii 1,5%

Dokument PDF

Pobierz

Plakaty informacyjne

Plik ZIP

Pobierz

Grafiki do wykorzystania w mediach społecznościowych

Plik ZIP

Pobierz

Poznaj naszych Podopiecznych

image decor

Skontaktuj się z nami

Kontakt
dla rodziców

Chcesz zapisać dziecko do Fundacji? Zadzwoń lub napisz.

Sprawdź

Kontakt
dla biznesu

Zostań Partnerem Fundacji i wspieraj dzieci z chorobą nowotworową.

Sprawdź

Kontakt
dla wolontariuszy

Zobacz, jak działa wolontariat i skontaktuj się z nami.

Sprawdź

Kontakt
dla mediów

Masz inne pytania związane z fundacją i jej działalnością?

Sprawdź