PIT 36 czy PIT 36L? Komu opłaca się podatek liniowy, a komu progresywny?

6 grudnia 2017

Wybór rodzaju opodatkowania dla osób prowadzących działalność gospodarczą wydaje się sprawą prostą. Twoja firma zarabia mniej niż 85 tys. zł rocznie – podatek progresywny. Powyżej tej kwoty – liniowy. Problem w tym, że wielu przedsiębiorcom trudno jest przewidzieć, jakie dochody uzyskają. Poznaj wady i zalety podatku liniowego i progresywnego.

W 19-procentowym podatku dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą cały haczyk tkwi w tym, że trzeba się na niego zdecydować na początku roku podatkowego – do 20 stycznia, albo w momencie zakładania działalności. Decyzję można zmieniać, ale tylko raz w roku podatkowym.

Z góry zatem trzeba przewidzieć, co może się bardziej opłacić. Problemu nie mają ci, którzy pracują w formule tak zwanego samozatrudnienia. Mają jednego klienta (pracodawcę), w umowie z którym jest jasno określony zakres zadań oraz wynagrodzenie.

Jednak „zwykłym” przedsiębiorcom trudno jest przewidzieć, co okaże się dla nich korzystniejsze. Największe dylematy mają prawo mieć osoby, którym przysługuje ulga na dzieci. W przypadku podatku liniowego nie można jej zastosować.

Minusy podatku liniowego:

– nie można skorzystać z ulgi na dziecko,

– nie można rozliczyć się jako samotny rodzić,

– nie można rozliczyć się wspólnie ze współmałżonkiem,

– nie można odliczać darowizn np. na rzecz organizacji społecznych czy kościelnych,

– krwiodawcy nie mogą skorzystać z odliczenia.

Tak więc plusem podatku progresywnego jest możliwość pomniejszania go – pamiętać o tym powinni przede wszystkim rodzice, a już szczególnie ci, którzy samotni wychowują dziecko. Korzyści finansowe mogą nawet zrekompensować przekroczenie progu – oczywiście nie nadmierne – i wejście w 32-procentową stawkę podatku.

Granicą jest kwota 85 528 zł. Wszystko, co zarobimy ponad nią,jest objęte podatkiem w wysokości 32 proc. Jeśli dochody firmy nie przekroczą tej kwoty, płacimy 18-procentową daninę. Tak więc nie dość, że mamy prawo do ulg, zarobki obciążone są podatkiem o jeden punkt procentowy niższym niż w przypadku podatku liniowego. Ten oczywiście staje się bardzo opłacalny, jeśli dochody znacznie przekraczają granicę 85 528 zł. Działając na większą skalę i dobrze zarabiając bez dwóch zdań należy przejść na podatek liniowy i rozliczać się na formularzu PIT-36L.

To atrakcyjne rozwiązanie również dla osób, które przyzwoicie zarabiają na etacie, a działalność gospodarczą wykorzystują jako źródło dodatkowego dochodu. Zarobki po zsumowaniu mogłyby spowodować konieczność zapłacenia 32-procentowego podatku. Jeśli wybierzemy linowy, składamy dwie deklaracje: PIT-37, na której rozliczamy dochody z etatu oraz PIT-36L, na którym rozliczamy działalność gospodarczą.

Wybierając opodatkowanie na zasadach ogólnych, dochody z etatu i działalności musielibyśmy rozliczyć na jednym formularzu – PIT-36 – i podzielić się z fiskusem podatkiem od zsumowanych kwot.

Z tych względów dla wielu osób korzystniejsze podatkowo może być założenie firmy niż dorabianie na umowach o dzieło lub zlecenie. Pod warunkiem, że zarobki ze wszystkich źródeł istotnie przekraczają próg 85 528 zł. Będąc zatrudnionym na umowie o pracę koszty prowadzenia firmy znacząco spadają – nie trzeba płacić składek na ZUS. Trzeba jedynie opłacać ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 297,28 zł miesięcznie. Przy wysokich dochodach ten wydatek jednak się opłaci.

 

 

 

 

Pozostałe wpisy

20 marca 2019

KRS – co to jest i po co on jest?

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) pełni kluczową rolę w funkcjonującym systemie OPP – Organizacji Pożytku Publicznego – i corocznej akcji 1 procent. Bez niego sytuacja przypominałaby wolną amerykankę. To właśnie sąd weryfikuje, kogo wpisać na listę organizacji, które mogą ubiegać się o nasz procent podatku. Może również z listy wykreślić instytucję, która przestaje realizować cele określane … Continued

27 lutego 2019

Jak długo trzeba czekać na zwrot podatku? Zależy, jak się rozliczasz

Czekasz na pieniądze z urzędu skarbowego? Zasada jest prosta – im szybciej złożysz PIT, tym szybciej otrzymasz zwrot nadpłaconego podatku. Kolejna sprawa: jeśli złożysz zeznanie na papierowym formularzu, czekać będziesz dwa razy dłużej. Obowiązują dwa terminy zwrotu podatku: 45 dni od dnia rozliczenia w przypadku e-deklaracji, 3 miesiące od dnia rozliczenia, gdy składamy papierową deklarację. … Continued

6 lutego 2019

PIT-37 wypełniony przez urząd skarbowy. Czego nie zrobi za ciebie fiskus?

W tym roku po raz pierwszy fiskus rozliczy podatników automatycznie. Od 15 lutego na rządowym portalu czekać będzie gotowy PIT-37. Wypełniony od A do Z. Takiego komfortu nie było nigdy. Czy jednak wszystko będzie w nim ujęte? Sprawdź, czy na pewno nie musisz nic zrobić! Stanem swoich PIT-ów wypełnionych przez automat aparatu skarbowego przede wszystkim … Continued