Pomagam i wpłacam

Kto może przekazać 1,5% podatku?

Prawo do przekazania 1,5% na rzecz OPP ma każdy podatnik rozliczający w danym roku podatkowym przychody podlegające opodatkowaniu, który nie jest z podatku zwolniony.

Prawo do przekazania 1,5% na rzecz OPP ma każdy podatnik rozliczający w danym roku podatkowym przychody podlegające opodatkowaniu, który nie jest z podatku zwolniony.

Od 15 lutego 2024 roku wstępnie wypełnione deklaracje każdego podatnika pojawią się na portalu Ministerstwa Finansów: podatki.gov.pl. Do 30 kwietnia 2024 roku można je zaakceptować, edytować, lub wysłać rozliczenie samodzielnie. Kto tego nie zrobi, zostanie rozliczony na podstawie danych służb podatkowych. Jednak warto do rozliczenia zajrzeć lub przesłać je samodzielnie. Choćby po to, by być pewnym, że wszystkie ulgi zostały prawidłowo uwzględnione. 1,5% podatku mogą przekazać podatnicy, którzy rozliczają się:

●  poprzez skalę podatkową – podatnicy, którzy rozliczają się poprzez standardowy PIT roczny z opodatkowaniem wynoszącym 12% lub 32%. Nie ma tu znaczenia źródło przychodu. W związku z tym 1,5% na rzecz OPP będą mogły przekazać zarówno te osoby, które mają przychody z umowy o pracę, jak i z umowy zlecenie, praw autorskich, ze zbycia akcji czy z tzw. innych źródeł;

●  podatkiem liniowym – osoby fizyczne uzyskujące dochody z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, które wybrały opodatkowanie tego dochodu jedną stawką w wysokości 19%;

●  ryczałtowo od przychodów ewidencjonowanych – przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie indywidualnej lub spółki osobowej. Przedsiębiorcy korzystający z takiej formy rozliczenia płacą podatek od przychodu. 1,5% na rzecz OPP mogą przekazać także ci podatnicy, którzy rozliczają przychody ryczałtowe wskazane w Ustawie o PIT (zbycie nieruchomości, prawa majątkowe, kapitały pieniężne).

Materiały do pobrania

Zachęcamy do pobrania materiałów do komunikacji wewnętrznej i do social mediów:

 

Emeryci i renciści także mogą przekazać 1,5% na rzecz OPP

Osoby pobierające rentę lub emeryturę również mogą wspomóc wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego, przekazując jej w swoim zeznaniu rocznym 1,5% podatku. Jest jednak jeden warunek – taka osoba sama musi rozliczyć swój PIT.

Warto tu zaznaczyć, że samodzielnie rozliczający się emeryci i renciści mogą nie tylko przekazać 1,5% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, ale mają również prawo do skorzystania z szeregu ulg i odliczeń, takich jak np. ulga internetowa czy rehabilitacyjna.

Przekazanie 1,5% podatku jest bardzo proste – wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać nazwę organizacji pożytku publicznego wraz z numerem KRS. Nie jest to związane z żadnymi kosztami. Jeśli nie wybierzesz żadnej OPP, Twój 1,5% trafi do Skarbu Państwa, zamiast pomóc ludziom w potrzebie. Szczegółowe informacje, jak przekazać 1,5% znajdziesz tutaj.

Kto nie może przekazać 1,5 procent podatku? Rozliczenie podatku rocznego za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, niestety nie daje możliwości przekazania 1,5% na rzecz OPP.

Czy firma może przekazać 1,5 procent podatku? W przypadku rozliczenia przez pracodawcę, zdarzają się problemy. Niektóre organy uważają, że taka osoba dodatkowo powinna sama złożyć zeznanie roczne, w którym przekaże 1,5% na rzecz wybranej OPP. Z kolei inne organy uznają, że nie jest konieczne, by podatnik składał własną deklarację podatkową i że wniosek o przekazanie 1,5% na rzecz organizacji pożytku publicznego powinien być przekazany płatnikowi (czyli naszemu pracodawcy).

Aby uniknąć nieporozumień i niepotrzebnego stresu, jeżeli chcesz przekazać 1,5% na rzecz OPP, warto samemu dokonać rozliczenia rocznego.

Od 15 lutego 2023 możemy rozliczać się za pomocą usługi Twój e-PIT od Ministerstwa Finansów! Zobacz, jakie to proste i zajmuje tylko CHWILĘ!

 

Pobierz program do PIT
Wypełnij PIT on-line

Przekaż 1% naszej organizacji

PIT Online z PITax.pl dostępny jest dzięki współpracy z IWOP.

Pomaganie jest tak proste!

Masz realny wpływ na życie naszych podopiecznych!
Przylądek Nadziei wpłaty

50zł

Wpłacam

100zł

Wpłacam

Wpłata od serca

Wpłacam

Dzięki Tobie możemy działać!