1 procent podatku – komu może pomóc i dlaczego warto go przekazać?

13 kwietnia 2016

Jeszcze półtora miesiąca mamy na rozliczenie się z fiskusem z podatku dochodowego za 2016 rok. Jednak wiele osób już zastanawia się, komu przekazać 1 procent swego podatku. Podpowiadamy komu można pomóc i gdzie znaleźć listę organizacji pożytku publicznego.
 Na każdym podatniku ciąży obowiązek co rocznego wykonania zeznania podatkowego. W składanym formularzu podatnik może zaznaczyć czy chce aby jego 1 procent podatku trafił do skarbu państwa czy na konto wybranej organizacji pożytku publicznego. Po wyliczeniu sumy podatku podatnik musi się zdecydować komu 1 % najlepiej przekazać. Jak pokazuje raport CBOS z 2013 roku „ Nieufni czy zapominalscy? O odpisie podatkowym na rzecz organizacji pożytku publicznego” od 2007 roku odnotowujemy wzrost odsetka podatników korzystających z odpisu 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Te optymistyczne statystyki potwierdzają dane z ubiegłego roku. W 2016 roku na oddanie 1% podatku OPP zdecydowało się 12,5 mln podatników. Jak wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów, tylko w 2016 roku na konta wszystkich organizacji popłynęło 557, 6 mln zł. Jest to o ponad 50 mln zł więcej niż rok wcześniej.
1% pilnie potrzebny
Przebadani w sondażu CBOS na pytanie o to, dlatego zaniechali przekazania 1% podatku odpowiadali przede wszystkim, że zapomnieli o tym, lub nie mieli czasu, żeby się tym zainteresować. Tak odpowiedziało aż 27% podatników, którzy samodzielnie rozliczają się z fiskusem, a nie dokonali odpisu. Ciekawe są również powody, które wskazują podatnicy, którzy przekazują organizacjom charytatywnym 1% swojego podatku. Badani najczęściej kierowali się chęcią niesienia pomocy konkretnej osobie, którą znają osobiście lub o której słyszeli (44% podatników–darczyńców), a także sympatią dla danej organizacji (42%). Obecnie mamy do wyboru ponad 800 różnych organizacji. Przekazując którejś z nich 1% podatku możemy pomóc ludziom w potrzebie: chorym i pokrzywdzonym przez los. Możemy też wesprzeć cenne inicjatywy, jak fundowanie stypendiów dla uzdolnionej młodzieży czy twórców kultury. Nasze pieniądze możemy przeznaczyć m.in. na pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej, ochronę i promocję zdrowia, działalność wspomagającą rozwój gospodarczy, rozwój techniki, innowacyjność, na cele nauki, szkolnictwa, kultury, sztuki.
Komu pomagamy 1%
Pamiętajmy jednak, żeby jeszcze przed przystąpieniem do rozliczenia sprawdzić, czy organizacja, której chcemy przekazać darowiznę w postaci 1% ma do tego prawo. Najlepiej oprzeć się na wykazach i numerach KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), które znajdują się na oficjalnych stronach resortów pracy oraz finansów.

– to strona Ministerstwa Finansów, na której znajdziemy użyteczną wyszukiwarkę organizacji pożytku publicznego

– na tej stronie znajdziemy wykaz organizacji pożytku publicznego (OPP) uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych w 2016 roku. Na stronie można też znaleźć bazę sprawozdań organizacji pożytku publicznego, gdybyśmy chcieli sprawdzić, jak dana organizacja dysponuje powierzonymi jej środkami.
Część stowarzyszeń i fundacji ma przygotowane gotowe formularze i programy, dzięki którym rozliczymy się z podatku bez zbędnych formalności. Jeżeli tak nie jest, ot po prostu podczas wypełniania PIT-u w odpowiednie rubryki należy wpisać nazwę organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1 proc. naszego podatku, oraz jej numer KRS.

Pozostałe aktualności

19 września 2019

Przylądkowa wycieczka do Amazon Polska. Było niesamowicie i… piżamowo!

Z okazji miesiąca świadomości dziecięcych chorób nowotworowych dostaliśmy zaproszenie od Przyjaciół Przylądka z Amazon Polska na wyjątkową wyprawę. Zobaczcie, co zastaliśmy na miejscu!

16 września 2019

Edyta Jungowska opowiadała dzieciom z Przylądka o Pippi Pończoszance

Piękne bajki, dużo radości i wspaniała zabawa dla małych i dużych! Odwiedziła nas w Przylądku Nadziei pani Edyta Jungowska, żeby poczytać bajki, opowiedzieć zabawne historyjki, zrobić zdjęcia z fanami i rozdać autografy.

15 września 2019

Cała Oleśnica Biega dla dzieci z Przylądka Nadziei!

V Festiwal Biegów Rodzinnych miał w tym roku nie tylko wymiar sportowy i rekreacyjny. Tym razem biegacze i kibice włączyli się w pomaganie dzieciom chorym na raka i pomagali podopiecznym Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową!

Pomaganie jest tak proste!

Masz realny wpływ na życie naszych Podopiecznych!
Przylądek Nadziei wpłaty

25zł

Wpłacam

50zł

Wpłacam

100zł

Wpłacam

Wpłata od serca

Wpłacam

Dzięki Tobie możemy działać!