Pomagam i wpłacam

1 procent podatku – komu może pomóc i dlaczego warto go przekazać?

13 kwietnia 2016

Jeszcze półtora miesiąca mamy na rozliczenie się z fiskusem z podatku dochodowego za 2016 rok. Jednak wiele osób już zastanawia się, komu przekazać 1 procent swego podatku. Podpowiadamy komu można pomóc i gdzie znaleźć listę organizacji pożytku publicznego.
 Na każdym podatniku ciąży obowiązek co rocznego wykonania zeznania podatkowego. W składanym formularzu podatnik może zaznaczyć czy chce aby jego 1 procent podatku trafił do skarbu państwa czy na konto wybranej organizacji pożytku publicznego. Po wyliczeniu sumy podatku podatnik musi się zdecydować komu 1 % najlepiej przekazać. Jak pokazuje raport CBOS z 2013 roku „ Nieufni czy zapominalscy? O odpisie podatkowym na rzecz organizacji pożytku publicznego” od 2007 roku odnotowujemy wzrost odsetka podatników korzystających z odpisu 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Te optymistyczne statystyki potwierdzają dane z ubiegłego roku. W 2016 roku na oddanie 1% podatku OPP zdecydowało się 12,5 mln podatników. Jak wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów, tylko w 2016 roku na konta wszystkich organizacji popłynęło 557, 6 mln zł. Jest to o ponad 50 mln zł więcej niż rok wcześniej.
1% pilnie potrzebny
Przebadani w sondażu CBOS na pytanie o to, dlatego zaniechali przekazania 1% podatku odpowiadali przede wszystkim, że zapomnieli o tym, lub nie mieli czasu, żeby się tym zainteresować. Tak odpowiedziało aż 27% podatników, którzy samodzielnie rozliczają się z fiskusem, a nie dokonali odpisu. Ciekawe są również powody, które wskazują podatnicy, którzy przekazują organizacjom charytatywnym 1% swojego podatku. Badani najczęściej kierowali się chęcią niesienia pomocy konkretnej osobie, którą znają osobiście lub o której słyszeli (44% podatników–darczyńców), a także sympatią dla danej organizacji (42%). Obecnie mamy do wyboru ponad 800 różnych organizacji. Przekazując którejś z nich 1% podatku możemy pomóc ludziom w potrzebie: chorym i pokrzywdzonym przez los. Możemy też wesprzeć cenne inicjatywy, jak fundowanie stypendiów dla uzdolnionej młodzieży czy twórców kultury. Nasze pieniądze możemy przeznaczyć m.in. na pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej, ochronę i promocję zdrowia, działalność wspomagającą rozwój gospodarczy, rozwój techniki, innowacyjność, na cele nauki, szkolnictwa, kultury, sztuki.
Komu pomagamy 1%
Pamiętajmy jednak, żeby jeszcze przed przystąpieniem do rozliczenia sprawdzić, czy organizacja, której chcemy przekazać darowiznę w postaci 1% ma do tego prawo. Najlepiej oprzeć się na wykazach i numerach KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), które znajdują się na oficjalnych stronach resortów pracy oraz finansów.

– to strona Ministerstwa Finansów, na której znajdziemy użyteczną wyszukiwarkę organizacji pożytku publicznego

– na tej stronie znajdziemy wykaz organizacji pożytku publicznego (OPP) uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych w 2016 roku. Na stronie można też znaleźć bazę sprawozdań organizacji pożytku publicznego, gdybyśmy chcieli sprawdzić, jak dana organizacja dysponuje powierzonymi jej środkami.
Część stowarzyszeń i fundacji ma przygotowane gotowe formularze i programy, dzięki którym rozliczymy się z podatku bez zbędnych formalności. Jeżeli tak nie jest, ot po prostu podczas wypełniania PIT-u w odpowiednie rubryki należy wpisać nazwę organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1 proc. naszego podatku, oraz jej numer KRS.

Pozostałe aktualności

25 lipca 2021

Green Tour do Przylądka Nadziei. Wyprawa rowerzystów z Orange Polska

600 kilometrów w pięć dni. Takie rowerowe wyzwanie dla dzieci z kliniki Przylądek Nadziei podjęła Drużyna Rowerowa Realizacji Inwestycji Orange. Efektem tego wyzwania jest wspaniały prezent dla naszych dzieci.

14 lipca 2021

Do Przyjaciół Przylądka dołącza HABA Polska

Do przylądkowej Drużyny Wielkich Serc dołączają kolejni Przyjaciele! Pani Joanna Lis, pan Krzysztof Przybyła i firma HABA Polska postanowili wesprzeć klinikę w realizacji bardzo ważnego zadania.

1 lipca 2021

Znów pojedziemy wirtualnymi ciężarówkami dla dzieci z Przylądka Nadziei!

Ruszamy z charytatywnymi streamami na Youtube! Zaglądajcie na kanały Pawła “Kronosa” Maliszewskiego i Sebastiana “Paina” Felisiaka. Wielki finał już 3 i 4 lipca! Zapraszamy!

Pomaganie jest tak proste!

Masz realny wpływ na życie naszych Podopiecznych!
Przylądek Nadziei wpłaty

50zł

Wpłacam

100zł

Wpłacam

Wpłata od serca

Wpłacam

Wspieraj systematycznie

Wpłacam

Dzięki Tobie możemy działać!

Pomagam i wpłacam