Pomagam i wpłacam

Programiści połączyli siły dla Przylądka Nadziei

30 października 2017

W sobotę wieczorem zakończył się we Wrocławiu 24-godzinny HopeIT – hackathon społeczny. 15 zespołów programistów z całej Polski pracowało nad stworzeniem prototypu aplikacji dla Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Ze względu na wysoki poziom organizatorzy zdecydowali o przyznaniu dwóch dodatkowych nagród. Projekt wchodzi teraz w fazę dalszego rozwoju.

Przełomowe wydarzenie

Bardzo wysoki poziom, niezwykła kreatywność i kilkanaście ciekawych pomysłów – to efekt
24-godzinnych zmagań programistów we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych. Agnieszka Aleksandrowicz, prezes Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, partnera społecznego i pierwszego beneficjenta HopeIT, zwracała uwagę na przełomowy charakter wydarzenia.
– Jestem absolutnie przekonana, że ten projekt zmieni świat wielu naszych podopiecznych. Zmieni też sposób zbierania pieniędzy i będzie miał wpływ na kontakty z naszymi darczyńcami – podsumowała Aleksandrowicz.

Niezwykłe zadanie

Zadanie programistów polegało na stworzeniu prototypów aplikacji. Miały spełniać dwa podstawowe założenia funkcjonalne: wspierać szybką i efektywną zbiórkę środków finansowych potrzebnych na działania statutowe fundacji oraz podtrzymywać kontakt z darczyńcami. Zwyciężył pomysł zespołu Bydlaki, „Kosmolog”. Jego autorzy przyjęli konwencję podróży kosmicznej. – Większość aplikacji crowdfundingowych pokazuje ludzkie nieszczęścia i używa formalnych sformułowań, jak „wpłaty pieniężne” czy „przelewy”. My doszliśmy do wniosku, że może warto pójść w trochę innym kierunku, że może warto skupić się na tym, co możemy dzieciom przekazać. Może możemy dać im marzenia? Może możemy te marzenia spełnić? – mówił pomysłodawca, Marcin ze zwycięskiego zespołu. Użytkownik do wyboru ma dwie formy wsparcia pieniężnego. Błyskawiczne podróże teleportem, czyli szybka wpłata w dowolnej kwocie, oraz ekspedycje, długoterminowe zobowiązania. – Przygotowaliśmy trzy predefiniowane ustawienia: Misja na Marsa, Pierścienie Saturna i inspirowane twórczością Stanisława Lema Dzienniki Gwiazdowe. Oczywiście takich scenariuszy może być więcej – dodaje Marcin.

Wygrane projekty

Pomysły były oceniane wg następujących kryteriów: funkcjonalności, użyteczności i designu oraz najmniej uchwytnego, czyli innowacyjności. Ze względu na wysoki poziom organizatorzy postanowili dodatkowo nagrodzić dwie drużyny: Kapibary i NewHope. Zwycięska drużyna otrzymała nagrodę o wartości 10 000 złotych. Dwa wyróżnione zespoły zostały obdarowane voucherami o wartości 2 500 złotych. – Każdy z projektów miał fajne elementy, które nam się podobały. Finalny produkt powinien połączyć wszystkie najlepsze cechy pozostałych pomysłów. Musieliśmy dzisiaj wybrać jeden prototyp, ale z każdego można wybrać super rozwiązania – uzasadniał tę decyzję Adam Badura, jeden z jurorów HopeIT.

24 godziny ciężkiej pracy

Programiści pracowali w maksymalnym skupieniu i w stu procentach wykorzystali dobę – mało kto spał więcej, niż dwie, trzy godziny. Mimo to zachowali entuzjazm, by przedstawić założenia swoich aplikacji. – Uczestnicy przekazali nam ogrom wspaniałej energii. W swoje projekty włożyli nie tylko umiejętności, ale również serca – mówiła tuż po prezentacjach prototypów Maja Tomasiak, koordynatorka HopeIT. Również Agnieszka Aleksandrowicz nie kryła zachwytu: – Ten hackathon to dla nas coś absolutnie wyjątkowego. Nigdy nie braliśmy udziału w podobnym projekcie, nie byliśmy też beneficjentem czegoś tak wyjątkowego. Jesteśmy szczęśliwi i czujemy się wyróżnieni, że to właśnie nasza Fundacja będzie mogła czerpać z pomysłu, który urodził się przez ostatnie 24 godziny.

Projekt z przyszłością

Zakończony właśnie HopeIT Hackathon to pierwszy etap projektu. Teraz HopeIT wchodzi
w nową fazę, w trakcie której wyklaruje się ostateczny kierunek rozwoju aplikacji oraz skład zespołu. Przez kolejne miesiące będzie on pracował nad dokończeniem aplikacji zgodnie z ideą open source. Każdy zainteresowany dopisaniem swojej linijki kodu będzie mógł dołączyć do drużyny, pracującej nad projektem i zaproponować wsparcie. Po zakończeniu prac, nad którymi opiekę merytoryczną będzie sprawować NOKIA, oprogramowanie trafi do Fundacji. Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową jest pierwszym beneficjentem projektu HopeIT. Jego istotą jest zacieśnienie współpracy między sektorem IT i organizacjami pożytku publicznego oraz wypracowanie nowoczesnych rozwiązań służących działaniom dobroczynnym czy związanych z funkcjonowaniem społeczności lokalnych. Firma NOKIA, organizator projektu, zapowiada kolejne edycje HopeIT.
 
 
 
 

Pozostałe aktualności

25 lipca 2021

Green Tour do Przylądka Nadziei. Wyprawa rowerzystów z Orange Polska

600 kilometrów w pięć dni. Takie rowerowe wyzwanie dla dzieci z kliniki Przylądek Nadziei podjęła Drużyna Rowerowa Realizacji Inwestycji Orange. Efektem tego wyzwania jest wspaniały prezent dla naszych dzieci.

14 lipca 2021

Do Przyjaciół Przylądka dołącza HABA Polska

Do przylądkowej Drużyny Wielkich Serc dołączają kolejni Przyjaciele! Pani Joanna Lis, pan Krzysztof Przybyła i firma HABA Polska postanowili wesprzeć klinikę w realizacji bardzo ważnego zadania.

1 lipca 2021

Znów pojedziemy wirtualnymi ciężarówkami dla dzieci z Przylądka Nadziei!

Ruszamy z charytatywnymi streamami na Youtube! Zaglądajcie na kanały Pawła “Kronosa” Maliszewskiego i Sebastiana “Paina” Felisiaka. Wielki finał już 3 i 4 lipca! Zapraszamy!

Pomaganie jest tak proste!

Masz realny wpływ na życie naszych Podopiecznych!
Przylądek Nadziei wpłaty

50zł

Wpłacam

100zł

Wpłacam

Wpłata od serca

Wpłacam

Wspieraj systematycznie

Wpłacam

Dzięki Tobie możemy działać!

Pomagam i wpłacam