Pomagam i wpłacam

#RakCiach. Licealiści edukują o nowotworach

27 maja 2021

Czym są choroby nowotworowe, które najczęściej występują wśród dzieci i młodzieży? Jakie są ich przyczyny, objawy oraz jak im zapobiegać? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą uczniowie z Jarosławia i Rzeszowa. W ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Praktycznej „Zwolnieni z Teorii” uruchomili edukacyjny projekt, #RakCiach.

#RakCiach tworzy zespół siedmiorga uczniów z Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu oraz z IV LO im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie. Ich cel to nie tylko wygranie Ogólnopolskiej Olimpiady praktycznej “Zwolnieni z Teorii”, ale również wygranie z rakiem, na którego chorują także ich rówieśnicy.

– Pod lupę postanowiliśmy wziąć problem, niestety, zapomniany przez panującą pandemię- nowotwory. Pragniemy obalić stereotyp, iż młodzi ludzie nie mogą zachorować na raka lub inne przewlekłe choroby, że są zbyt młodzi aby zachorować – podkreśla Natalia Socha, jedna z członków zespołu #RakCiach. – Chcemy pokazać także, że wiek nie ma znaczenia i każdy może pomagać.

Uczniowie przedstawią rodzaje nowotworów, na które chorują dzieci i młodzież, ale również podpowiedzą jak je zdiagnozować, leczyć oraz jak im zapobiegać. Swoją “wiedzę w pigułce” przedstawią w przystępny i zrozumiały sposób, a aby skutecznie dotrzeć do jak największej liczby odbiorów, projekt #RakCiach realizowany jest zarówno online jak i offline. Licealiści chcą dotrzeć nie tylko do dzieci oraz młodzieży szkolnej, ale także do rodziców, dziadków oraz rodzin młodego pokolenia. #RakCiach można już znaleźć na Facebooku, a także na Instagramie, ale uczniowe przygotowali również edukacyjne ulotki oraz plakaty, kierowane do lokalnej społeczności Jarosławia.

– Nie zamierzamy uczulić tylko generacji Z – podkreśla Natalia Socha. – Chcemy również uświadomić ich rodziny jak bardzo niebezpieczny jest rak, a badania i profilaktyka jest kluczem do zdrowego życia.

Tegoroczna edycja Olimpiady trwa do 28 maja. Licealiści walczą o główne nagrody, jakimi są Srebrne oraz Złote Wilki za najlepszy projekt społeczny w Polsce w danym temacie oraz formacie. Gorąco trzymamy kciuki za ich projekt oraz za wygraną!

#RakCiach na Facebooku
#RakCiach na Instagramie

Pozostałe aktualności

25 lipca 2021

Green Tour do Przylądka Nadziei. Wyprawa rowerzystów z Orange Polska

600 kilometrów w pięć dni. Takie rowerowe wyzwanie dla dzieci z kliniki Przylądek Nadziei podjęła Drużyna Rowerowa Realizacji Inwestycji Orange. Efektem tego wyzwania jest wspaniały prezent dla naszych dzieci.

14 lipca 2021

Do Przyjaciół Przylądka dołącza HABA Polska

Do przylądkowej Drużyny Wielkich Serc dołączają kolejni Przyjaciele! Pani Joanna Lis, pan Krzysztof Przybyła i firma HABA Polska postanowili wesprzeć klinikę w realizacji bardzo ważnego zadania.

1 lipca 2021

Znów pojedziemy wirtualnymi ciężarówkami dla dzieci z Przylądka Nadziei!

Ruszamy z charytatywnymi streamami na Youtube! Zaglądajcie na kanały Pawła “Kronosa” Maliszewskiego i Sebastiana “Paina” Felisiaka. Wielki finał już 3 i 4 lipca! Zapraszamy!

Pomaganie jest tak proste!

Masz realny wpływ na życie naszych Podopiecznych!
Przylądek Nadziei wpłaty

50zł

Wpłacam

100zł

Wpłacam

Wpłata od serca

Wpłacam

Wspieraj systematycznie

Wpłacam

Dzięki Tobie możemy działać!

Pomagam i wpłacam