Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem

23 kwietnia 2018

To była prawdziwa uczta intelektualna –  pełna serdeczności i cudnego poczucia humoru. Lekkie i przyjemne historyjki mieszały się z tymi o życiowym i fundamentalnym znaczeniu. Tak wyglądało spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem, które z myślą o pacjentach Przylądka Nadziei i ich mamach, zorganizowała Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”.
Mariusz Szczygieł jest dziennikarzem, reportażystą, pisarzem i laureatem Europejskiej Nagrody Literackiej. Jego dzieła: ,,Kaprysik”, ,,Zrób sobie raj”, ,,Laska nebeska” od lat cieszą się ogromnym uznaniem czytelników i recenzentów. Sobotnie spotkanie autorskie poprowadził Jacek Antczak, dziennikarz i reportażysta z Wrocławia. Mariusz Szczygieł dla każdego gościa przygotował książkę swojego autorstwa ze specjalną dedykacją. Do mam małych pacjentów Przylądka Nadziei trafiły: „Kaprysik” i „Projekt: prawda”.

Reporterskie początki

Mariusz Szczygieł nie tylko obdarował mamy prezentami, ale również poświęcił im mnóstwo czasu, opowiadając o swoim życiu i pracy twórczej. Żartobliwie wspominał początki swojej reporterskiej pracy, gdy jeszcze w podstawówce zauważył, że z pisania można żyć. A stało się to dzięki wypracowaniom, które pisał na zlecenie swoich kolegów. Pomagał im w ten sposób wyciągnąć lepsze oceny, a sam reperował skromny chłopięcy budżet. Ale mówienie o pieniądzach i zarabianiu na pisaniu to u Mariusza Szczygła czysta przekora i żart. Reportażysta od wielu lat udowadnia, że jego motorem napędowym jest niewyczerpana ciekawość drugiego człowieka i chęć dotarcia do jego historii. Uwielbia rozmowy z nieznajomymi i twierdzi, że one są zawsze najlepszą studnią pomysłów i inspiracji. Swoje pierwsze reporterskie kroki zaczął stawiać na wyprawie literackiej w Bieszczadach. To tam dostał od opiekunki misję napisania reportażu z okolic Ustrzyk i 100 zł na przeżycie kilku dni. Cały haczyk polegał na tym, że miał za zadanie wydać jak najmniej pieniędzy. A nawet wrócić z dodatkowym zapasem gotówki!  Początkowo podchodził do tego sceptycznie, ale okazało się, że otwartość na ludzkie historie, chęć słuchania i podzielenia się swoimi doświadczeniami jest najlepszą walutą dla dobrego dziennikarza. Po kilku dniach młody Szczygieł wrócił z mnóstwem pomysłów z głowie i … 130 złotymi w kieszeni! Tak się zaczęła jego wielka reporterska przygoda.

Z miłością do kobiet

Mariusz Szczygieł przyznaje, że fascynują go kobiety i uwielbia z nimi rozmawiać. I widać to najlepiej w jego książkach. Jeden z włoskich krytyków literackich napisał kiedyś, że o kobietach pisze się o wiele trudniej niż o wojnach. O wojnie potrafi napisać każdy, o kobietach tylko niektórzy. To były słowa, które najcelniej opisywały książkę „Kaprysik” Mariusza Szczygła i jego wyjątkowe reporterskie spojrzenie na historie wielu ciekawych kobiet. Nie dziwi więc, że na nasze sobotnie spotkanie z Mariuszem Szczygłem przyszły wszystkie przylądkowe mamy, które mogły sobie na to pozwolić. Ale i mamy tych maluchów, które były w gorszej formie i nie mogły ich zostawić nawet na chwilkę, dostały upominki. Książki z autografem wybitnego reportażysty rozeszły się po szpitalnych oddziałach jak gorące bułeczki i zapewne już tej nocy, kiedy tylko dzieci zasnęły, były chętnie czytane.

Pozostałe aktualności

19 lipca 2019

Amerykańska Izba Handlowa wspiera dzieci z Przylądka Nadziei!

W zeszły weekend PO RAZ PIERWSZY nasi warszawscy wolontariusze z Ewą Harapin i naszym prezesem Przemkiem Pohrybieniukiem na czele  brali udział w pikniku Amerykańskiej Izby Handlowej z okazji Święta Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

19 lipca 2019

The Event 2019 Raceism.com – ryk silnika, zapach spalin i pomoc dzieciom chorym na raka

Ryk silnika, zapach spalin i PONAD TYSIĄC topowych aut z całej Europy i Azji - The Event 2019 - Raceism.com był niesamowitym wydarzeniem, na którym nie zabrakło największych fanów motoryzacji!

19 lipca 2019

Nasi przyjaciele z ASPA Group po raz kolejny pomagają dzieciom z Przylądka

Nasi WSPANIALI przyjaciele z ASPA Group co roku organizują piknik firmowy połączony z bazarkiem Łucznika - Nr 1 w maszynach do szycia. Co więcej, całkowity dochód z bazarku trafi na rzecz dzieci chorych na raka, małych pacjentów Przylądek Nadziei 

Pomaganie jest tak proste!

Masz realny wpływ na życie naszych Podopiecznych

25zł

Wpłacam

50zł

Wpłacam

100zł

Wpłacam

Wpłata od serca

Wpłacam

Dzięki Tobie możemy działać!