Pomagam i wpłacam

Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem

23 kwietnia 2018

To była prawdziwa uczta intelektualna –  pełna serdeczności i cudnego poczucia humoru. Lekkie i przyjemne historyjki mieszały się z tymi o życiowym i fundamentalnym znaczeniu. Tak wyglądało spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem, które z myślą o pacjentach Przylądka Nadziei i ich mamach, zorganizowała Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”.
Mariusz Szczygieł jest dziennikarzem, reportażystą, pisarzem i laureatem Europejskiej Nagrody Literackiej. Jego dzieła: ,,Kaprysik”, ,,Zrób sobie raj”, ,,Laska nebeska” od lat cieszą się ogromnym uznaniem czytelników i recenzentów. Sobotnie spotkanie autorskie poprowadził Jacek Antczak, dziennikarz i reportażysta z Wrocławia. Mariusz Szczygieł dla każdego gościa przygotował książkę swojego autorstwa ze specjalną dedykacją. Do mam małych pacjentów Przylądka Nadziei trafiły: „Kaprysik” i „Projekt: prawda”.

Reporterskie początki

Mariusz Szczygieł nie tylko obdarował mamy prezentami, ale również poświęcił im mnóstwo czasu, opowiadając o swoim życiu i pracy twórczej. Żartobliwie wspominał początki swojej reporterskiej pracy, gdy jeszcze w podstawówce zauważył, że z pisania można żyć. A stało się to dzięki wypracowaniom, które pisał na zlecenie swoich kolegów. Pomagał im w ten sposób wyciągnąć lepsze oceny, a sam reperował skromny chłopięcy budżet. Ale mówienie o pieniądzach i zarabianiu na pisaniu to u Mariusza Szczygła czysta przekora i żart. Reportażysta od wielu lat udowadnia, że jego motorem napędowym jest niewyczerpana ciekawość drugiego człowieka i chęć dotarcia do jego historii. Uwielbia rozmowy z nieznajomymi i twierdzi, że one są zawsze najlepszą studnią pomysłów i inspiracji. Swoje pierwsze reporterskie kroki zaczął stawiać na wyprawie literackiej w Bieszczadach. To tam dostał od opiekunki misję napisania reportażu z okolic Ustrzyk i 100 zł na przeżycie kilku dni. Cały haczyk polegał na tym, że miał za zadanie wydać jak najmniej pieniędzy. A nawet wrócić z dodatkowym zapasem gotówki!  Początkowo podchodził do tego sceptycznie, ale okazało się, że otwartość na ludzkie historie, chęć słuchania i podzielenia się swoimi doświadczeniami jest najlepszą walutą dla dobrego dziennikarza. Po kilku dniach młody Szczygieł wrócił z mnóstwem pomysłów z głowie i … 130 złotymi w kieszeni! Tak się zaczęła jego wielka reporterska przygoda.

Z miłością do kobiet

Mariusz Szczygieł przyznaje, że fascynują go kobiety i uwielbia z nimi rozmawiać. I widać to najlepiej w jego książkach. Jeden z włoskich krytyków literackich napisał kiedyś, że o kobietach pisze się o wiele trudniej niż o wojnach. O wojnie potrafi napisać każdy, o kobietach tylko niektórzy. To były słowa, które najcelniej opisywały książkę „Kaprysik” Mariusza Szczygła i jego wyjątkowe reporterskie spojrzenie na historie wielu ciekawych kobiet. Nie dziwi więc, że na nasze sobotnie spotkanie z Mariuszem Szczygłem przyszły wszystkie przylądkowe mamy, które mogły sobie na to pozwolić. Ale i mamy tych maluchów, które były w gorszej formie i nie mogły ich zostawić nawet na chwilkę, dostały upominki. Książki z autografem wybitnego reportażysty rozeszły się po szpitalnych oddziałach jak gorące bułeczki i zapewne już tej nocy, kiedy tylko dzieci zasnęły, były chętnie czytane.

Pozostałe aktualności

25 lipca 2021

Green Tour do Przylądka Nadziei. Wyprawa rowerzystów z Orange Polska

600 kilometrów w pięć dni. Takie rowerowe wyzwanie dla dzieci z kliniki Przylądek Nadziei podjęła Drużyna Rowerowa Realizacji Inwestycji Orange. Efektem tego wyzwania jest wspaniały prezent dla naszych dzieci.

14 lipca 2021

Do Przyjaciół Przylądka dołącza HABA Polska

Do przylądkowej Drużyny Wielkich Serc dołączają kolejni Przyjaciele! Pani Joanna Lis, pan Krzysztof Przybyła i firma HABA Polska postanowili wesprzeć klinikę w realizacji bardzo ważnego zadania.

1 lipca 2021

Znów pojedziemy wirtualnymi ciężarówkami dla dzieci z Przylądka Nadziei!

Ruszamy z charytatywnymi streamami na Youtube! Zaglądajcie na kanały Pawła “Kronosa” Maliszewskiego i Sebastiana “Paina” Felisiaka. Wielki finał już 3 i 4 lipca! Zapraszamy!

Pomaganie jest tak proste!

Masz realny wpływ na życie naszych Podopiecznych!
Przylądek Nadziei wpłaty

50zł

Wpłacam

100zł

Wpłacam

Wpłata od serca

Wpłacam

Wspieraj systematycznie

Wpłacam

Dzięki Tobie możemy działać!

Pomagam i wpłacam