Skip to content

Jak rozliczyć PIT? Stare i nowe metody

Wciąż można rozliczyć się z Urzędem Skarbowym w sposób tradycyjny, za pomocą papierowego formularza. Można też to zrobić nie wychodząc z domu. Co więcej, można skorzystać z kolejnej nowej ścieżki – fiskus wyręczy podatnika i sam rozliczy PIT-a.

jak-rozliczyc-pit-stare-i-nowe-metody

Klasycznie

Można zaplanować wiosenną wizytę w miejscowej placówce fiskusa. Tam zawsze są do pobrania druki, które najprościej będzie wypełnić ręcznie. Najlepiej zrobić to w dwóch egzemplarzach – kopia przyda się do tego, aby uzyskać na niej potwierdzeni złożenia deklaracji. Może również być przydatna w różnych okolicznościach, w których będzie trzeba wykazać się swoim stanem majątkowym za ostatnie lata.

Wypełniony formularz można również wysłać korzystając z pośrednictwa Poczty Polskiej. Co ważne, przesyłka pocztowa z tak istotnym dokumentem, musi być przesłana listem poleconym. Potwierdzenie nadania będzie jednocześnie naszym dokumentem zaświadczającym, że rozliczyliśmy się ze skarbówką.

Bardzo istotne jest, by papierowy PIT własnoręcznie podpisać. Bez podpisu jest nieważny.

PIT online, a 1% podatku

Interaktywne formularze, które pozwolą na rozliczenie się z podatków bez wychodzenia z domu, dostępne są na wielu platformach internetowych. Czasem pobranie ich wiąże się równocześnie z gestem dobroczynności – zadeklarowaniem ofiarowania jednego procenta podatków na rzecz fundacji lub organizacji charytatywnych. Kliknij tutaj, aby pobrać bezpłatny program, który ułatwi ci przekazanie 1 procent podatku na rzecz bardzo chorych dzieci, którym pomaga Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”.

Można również pobrać e-deklarację na stronie Ministerstwa Finansów pod adresem www.mf.gov.pl. Wypełniając w ten sposób również możesz przekazać 1 procent na dzieci chorujące na nowotwory.

Wypełnione na komputerze zeznanie można wydrukować i wysłać listem poleconym, choć prostszym sposobem jest zrobić to online. Trzeba jednak się autoryzować wpisując przychód z ubiegłego roku.

PIT wypełniany przez urząd skarbowy

To prawdziwa rewolucja dla tych, których przerasta wypełnienie PIT-a nawet na interaktywnym formularzu! Wystarczy wysłać przez internet dwustronicowy wniosek o sporządzenie naszej deklaracji podatkowej przez skarbówkę.

Należy jednak pamiętać, że nie da się tego zrobić na ostatnią chwilę – urząd oczekuje, że zlecenia zostaną przez podatników zainteresowanych tą formułą rozliczenia złożone przynajmniej dwa tygodnie przed ostatecznym terminem, czyli do 16 kwietnia.

Doświadczenia osób, które z takich innowacji zdecydowały się skorzystać na początku 2017 roku, roku są ambiwalentne – samo zlecenie również wymaga wypełniania tabelek, trzeba przecież wypisać wszystkie dane, które potrzebne są do wyliczenia podatku, czyli to, co zawiera nasza deklaracja – przychody, koszty, zaliczki, składki oraz ulgi, jeśli ma się do nich prawo.

Programy komputerowe również poproszą o te wszystkie informacje, wskazując także, gdzie tej wiedzy szukać w dokumentach wystawianych przez pracodawcę.

PIT wstępnie wypełniony

Jest też jeszcze jedna metoda załatwienia swoich spraw podatkowych. To PFR, czyli wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe. Jest już gotowa wersja na 2017 rok, można ją pobrać ze strony Ministerstwa Finansów, jest też możliwość zarezerwowania sobie „przypominajki” – nasz komputer wyświetli nam informację o stronie PFR, kiedy nadejdzie czas, czyli wtedy, kiedy minie termin wysyłania przez pracodawców dokumentów rozliczeniowych.

PFR jest ogromnym ułatwieniem, mogą jednak z niego skorzystać osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, dokonujące rozliczenia podatkowego na formularzu PIT-37, także wspólnie z małżonkiem lub PIT-38. Jest to więc rozwiązanie dla osób pracujących w firmach czy urzędach.

Aby przesłać wstępnie wypełnioną deklarację podatkową, trzeba poszukać zakładki PFR na ministerialnej stronie, określić jak się rozliczamy – indywidualnie czy rodzinnie – zaświadczyć, że jesteśmy sobą, podać PESEL albo NIP, nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia oraz kwotę uzyskanego w 2017 roku przychodu z wszystkich źródeł. Te informacje znajdziemy w PIT-11, otrzymanym od pracodawcy (zleceniodawcy).

Jeszcze nie wiadomo, jakie będą mechanizmy strony w 2018 roku – rozliczenia za 2016 trzeba było robić uważnie, bowiem przy pięciokrotnej pomyłce dostęp do PFR automatycznie się blokował.

Po wypełnieniu dokumentu można zobaczyć wstępną wersję zeznania przygotowaną przez automat. Na tym formularzu można nanosić poprawki i uzupełnić go informacjami o należnych ulgach oraz zadeklarować 1 procent podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego. Trzeba też wskazać adres e-mail, na który wysłany zostanie kod autoryzujący, który pomoże sprawdzić, czy zeznanie zostało złożone w sposób prawidłowy, otrzymamy również UPO – urzędowe poświadczenie odbioru.

Bez względu na to, jaką drogę złożenia PIT-u wybierzemy, warto to zrobić szybko. To w naszym interesie, bo w przypadku należnego zwrotu nadpłaconego podatku pieniądze szybciej trafią do nas. Urząd ma na to trzy miesiące. Inaczej jest jednak, gdy to my jesteśmy winni skarbówce dopłatę – trzeba ją wpłacić w terminie, bo po nim przyjdzie nam zapłacić odsetki.

Pomóż dzieciom chorym na raka

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową

Przekaż 1,5% podatku – KRS 0000086210

Przejdź do Twój e-PIT

Skontaktuj się z nami

Kontakt
dla rodziców

Chcesz zapisać dziecko do Fundacji? Zadzwoń lub napisz.

Sprawdź

Kontakt
dla biznesu

Zostań Partnerem Fundacji i wspieraj dzieci z chorobą nowotworową.

Sprawdź

Kontakt
dla wolontariuszy

Zobacz, jak działa wolontariat i skontaktuj się z nami.

Sprawdź

Kontakt
dla mediów

Masz inne pytania związane z fundacją i jej działalnością?

Sprawdź