1 podatku czy 1 procent podatku? Jak szukamy, komu dać pieniądze

29 listopada 2017

Szczyt sezonu na wyszukiwanie w wyszukiwarce Google organizacji pożytku publicznego (OPP), której chcemy przekazać 1 procent podatku, ściśle pokrywa się z zainteresowaniem wypełnianiem PIT-ów, przede wszystkim chodzi o formularz PIT-36 i formularz PIT-37. Aparat skarbowy co roku podaje, że w początkowym okresie niewielu podatników składa roczne deklaracje, z czasem ich liczba rośnie, a najwięcej jest tych, którzy robią to na ostatnią chwilę.

Gdyby sporządzić wykres obrazujący liczbę podatników składających zeznania, zapewne wyglądałby identycznie, jak wykres ilustrujący częstotliwość wpisywania do wyszukiwarki haseł związanych z jednym procentem. A ten wygląda następująco:

Kolor niebieski oznacza popularność frazy „1 podatku”, kolor czerwony frazy „1% podatku
a żółty „1 procent podatku”.
Źródło: Google Trends

Tuż przed końcem rozliczeń, a PIT za 2017 rok możemy złożyć do 30 kwietnia 2018, następuje apogeum. Przy okazji wykres ten obrazuje zjawisko, które można określić minimalizmem darczyńców. Nie chodzi o minimalizm finansowy, ale do minimum ograniczają liczbę znaków niezbędnych do wpisania w oknie wyszukiwarki, aby znaleźć interesujący temat.

Krótszej frazy niż „1 podatku” związanej z przekazywaniem 1 procenta podatku na rzecz OPP, wymyślić się już nie da. Nawet nie jest gramatyczna. Bardzo krótka, również wygodna do wpisania fraza – „1% podatku” – jest dwukrotnie mniej popularna od „1 podatku”. Zbliżoną popularnością do „1% podatku” frazą jest „1 procent” (czego już nie pokazywaliśmy na wykresie).

Nie dziwi zatem, że pozostałe, bardziej rozbudowane sformułowania, przegrywają z kretesem. Nawet „procent” napisane słownie zamiast znaczka „%” okazuje się zbyt wymagające – widać to na wykresie na przykładzie frazy „1 procent podatku”.

Przyjrzyjmy się, jakie są inne popularne frazy związane z odpisywaniem jednego procenta podatku na OPP:

– fundacja

– opp

– organizacje pożytku publicznego

– fundacja dzieciom

– fundacje w polsce

– fundacje dla dzieci

– organizacje pozarządowe

– pożytek

– wykaz organizacji pożytku publicznego

Lista fraz pochodzi z narzędzia Google AdWords. Pod uwagę wzięliśmy frazy, których średnia miesięczna liczba wyszukiwań w okresie od grudnia 2016 do czerwca 2017 wyniosła powyżej tysiąca. Zachowaliśmy pisownię oryginalną, na szczęście frazy pisane tak: „organizacje porzytku publicznego”, znalazły się poniżej progu tysiąca wyszukiwań.

OPP powinny się cieszyć, że zainteresowanie ich działalnością radykalnie rośnie w okresie rocznego rozliczania PIT-ów. Nie ważne, czy podatnicy szukają „1 podatku” czy organizacji „porzytku” – ważne, że szukają i chcą się z nimi dzielić. Na liście widać również, że popularne jest poszukiwanie fundacji pomagających chorym dzieciom, czyli wrażliwość Polaków jest ukierunkowana na najmłodszych, którym życie nie zaoszczędziło cierpienia.

 

 

 

Pozostałe wpisy

11 listopada 2018

Duże zmiany w rozliczaniu PIT. Zwróć uwagę na 1% dla OPP

Od przyszłego roku zaczną wchodzić w życie nowe zasady rozliczania rocznego podatku PIT. To urzędnicy przygotują rozliczenie za podatników. Najpierw zmiany obejmą osoby pracujące na etacie i umowach cywilnoprawnych oraz grające na giełdzie. Za rok – również przedsiębiorców. Prezydent podpisał na początku listopada nowelizację Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, … Continued

29 marca 2018

Korekta zeznania czy czynny żal – jak uniknąć kłopotów?

Zrobiłeś błąd w zeznaniu podatkowym? Nie martw się! Podpowiadamy, jakie dokumenty trzeba złożyć, żeby uniknąć kary ze strony urzędu skarbowego.  Zasady stosowania dwóch form naprawiania błędów skarbowych są dość proste. Korektę składamy, gdy w złożonym zeznaniu podatkowym popełniliśmy błąd, a czynny żal, gdy zeznania nie złożyliśmy w terminie. Oba te działania mają jednak swoje zasady, … Continued

26 marca 2018

Alimenty, odszkodowanie, stypendium – jak rozliczyć się z nietypowego zastrzyku finansowego przed fiskusem

Większość z nas zarabia, czerpiąc przychody z najpowszechniejszych źródeł. Praca na etacie, działalność gospodarcza, sprzedaż praw autorskich, emerytura, renta. Rozliczenie z fiskusem jest w tej sytuacji bardzo proste. Ale co mamy zrobić, gdy otrzymujemy pieniądze z nietypowych źródeł? No i skąd mamy wiedzieć, czy nasze dochody uznane są za ustawowe „inne źródła”? Podstawowe źródła przychodów … Continued

WPŁACAM