1 podatku czy 1 procent podatku? Jak szukamy, komu dać pieniądze

29 listopada 2017

Szczyt sezonu na wyszukiwanie w wyszukiwarce Google organizacji pożytku publicznego (OPP), której chcemy przekazać 1 procent podatku, ściśle pokrywa się z zainteresowaniem wypełnianiem PIT-ów, przede wszystkim chodzi o formularz PIT-36 i formularz PIT-37. Aparat skarbowy co roku podaje, że w początkowym okresie niewielu podatników składa roczne deklaracje, z czasem ich liczba rośnie, a najwięcej jest tych, którzy robią to na ostatnią chwilę.

Gdyby sporządzić wykres obrazujący liczbę podatników składających zeznania, zapewne wyglądałby identycznie, jak wykres ilustrujący częstotliwość wpisywania do wyszukiwarki haseł związanych z jednym procentem. A ten wygląda następująco:

Kolor niebieski oznacza popularność frazy „1 podatku”, kolor czerwony frazy „1% podatku
a żółty „1 procent podatku”.
Źródło: Google Trends

Tuż przed końcem rozliczeń, a PIT za 2017 rok możemy złożyć do 30 kwietnia 2018, następuje apogeum. Przy okazji wykres ten obrazuje zjawisko, które można określić minimalizmem darczyńców. Nie chodzi o minimalizm finansowy, ale do minimum ograniczają liczbę znaków niezbędnych do wpisania w oknie wyszukiwarki, aby znaleźć interesujący temat.

Krótszej frazy niż „1 podatku” związanej z przekazywaniem 1 procenta podatku na rzecz OPP, wymyślić się już nie da. Nawet nie jest gramatyczna. Bardzo krótka, również wygodna do wpisania fraza – „1% podatku” – jest dwukrotnie mniej popularna od „1 podatku”. Zbliżoną popularnością do „1% podatku” frazą jest „1 procent” (czego już nie pokazywaliśmy na wykresie).

Nie dziwi zatem, że pozostałe, bardziej rozbudowane sformułowania, przegrywają z kretesem. Nawet „procent” napisane słownie zamiast znaczka „%” okazuje się zbyt wymagające – widać to na wykresie na przykładzie frazy „1 procent podatku”.

Przyjrzyjmy się, jakie są inne popularne frazy związane z odpisywaniem jednego procenta podatku na OPP:

– fundacja

– opp

– organizacje pożytku publicznego

– fundacja dzieciom

– fundacje w polsce

– fundacje dla dzieci

– organizacje pozarządowe

– pożytek

– wykaz organizacji pożytku publicznego

Lista fraz pochodzi z narzędzia Google AdWords. Pod uwagę wzięliśmy frazy, których średnia miesięczna liczba wyszukiwań w okresie od grudnia 2016 do czerwca 2017 wyniosła powyżej tysiąca. Zachowaliśmy pisownię oryginalną, na szczęście frazy pisane tak: „organizacje porzytku publicznego”, znalazły się poniżej progu tysiąca wyszukiwań.

OPP powinny się cieszyć, że zainteresowanie ich działalnością radykalnie rośnie w okresie rocznego rozliczania PIT-ów. Nie ważne, czy podatnicy szukają „1 podatku” czy organizacji „porzytku” – ważne, że szukają i chcą się z nimi dzielić. Na liście widać również, że popularne jest poszukiwanie fundacji pomagających chorym dzieciom, czyli wrażliwość Polaków jest ukierunkowana na najmłodszych, którym życie nie zaoszczędziło cierpienia.

 

 

 

Pozostałe wpisy

20 marca 2019

KRS – co to jest i po co on jest?

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) pełni kluczową rolę w funkcjonującym systemie OPP – Organizacji Pożytku Publicznego – i corocznej akcji 1 procent. Bez niego sytuacja przypominałaby wolną amerykankę. To właśnie sąd weryfikuje, kogo wpisać na listę organizacji, które mogą ubiegać się o nasz procent podatku. Może również z listy wykreślić instytucję, która przestaje realizować cele określane … Continued

27 lutego 2019

Jak długo trzeba czekać na zwrot podatku? Zależy, jak się rozliczasz

Czekasz na pieniądze z urzędu skarbowego? Zasada jest prosta – im szybciej złożysz PIT, tym szybciej otrzymasz zwrot nadpłaconego podatku. Kolejna sprawa: jeśli złożysz zeznanie na papierowym formularzu, czekać będziesz dwa razy dłużej. Obowiązują dwa terminy zwrotu podatku: 45 dni od dnia rozliczenia w przypadku e-deklaracji, 3 miesiące od dnia rozliczenia, gdy składamy papierową deklarację. … Continued

6 lutego 2019

PIT-37 wypełniony przez urząd skarbowy. Czego nie zrobi za ciebie fiskus?

W tym roku po raz pierwszy fiskus rozliczy podatników automatycznie. Od 15 lutego na rządowym portalu czekać będzie gotowy PIT-37. Wypełniony od A do Z. Takiego komfortu nie było nigdy. Czy jednak wszystko będzie w nim ujęte? Sprawdź, czy na pewno nie musisz nic zrobić! Stanem swoich PIT-ów wypełnionych przez automat aparatu skarbowego przede wszystkim … Continued