Pomagam i wpłacam

1 podatku czy 1 procent podatku? Jak szukamy, komu dać pieniądze

29 listopada 2017

Szczyt sezonu na wyszukiwanie w wyszukiwarce Google organizacji pożytku publicznego (OPP), której chcemy przekazać 1 procent podatku, ściśle pokrywa się z zainteresowaniem wypełnianiem PIT-ów, przede wszystkim chodzi o formularz PIT-36 i formularz PIT-37. Aparat skarbowy co roku podaje, że w początkowym okresie niewielu podatników składa roczne deklaracje, z czasem ich liczba rośnie, a najwięcej jest tych, którzy robią to na ostatnią chwilę.

Gdyby sporządzić wykres obrazujący liczbę podatników składających zeznania, zapewne wyglądałby identycznie, jak wykres ilustrujący częstotliwość wpisywania do wyszukiwarki haseł związanych z jednym procentem. A ten wygląda następująco:

Kolor niebieski oznacza popularność frazy „1 podatku”, kolor czerwony frazy „1% podatku
a żółty „1 procent podatku”.
Źródło: Google Trends

Tuż przed końcem rozliczeń, a PIT za 2017 rok możemy złożyć do 30 kwietnia 2018, następuje apogeum. Przy okazji wykres ten obrazuje zjawisko, które można określić minimalizmem darczyńców. Nie chodzi o minimalizm finansowy, ale do minimum ograniczają liczbę znaków niezbędnych do wpisania w oknie wyszukiwarki, aby znaleźć interesujący temat.

Krótszej frazy niż „1 podatku” związanej z przekazywaniem 1 procenta podatku na rzecz OPP, wymyślić się już nie da. Nawet nie jest gramatyczna. Bardzo krótka, również wygodna do wpisania fraza – „1% podatku” – jest dwukrotnie mniej popularna od „1 podatku”. Zbliżoną popularnością do „1% podatku” frazą jest „1 procent” (czego już nie pokazywaliśmy na wykresie).

Nie dziwi zatem, że pozostałe, bardziej rozbudowane sformułowania, przegrywają z kretesem. Nawet „procent” napisane słownie zamiast znaczka „%” okazuje się zbyt wymagające – widać to na wykresie na przykładzie frazy „1 procent podatku”.

Przyjrzyjmy się, jakie są inne popularne frazy związane z odpisywaniem jednego procenta podatku na OPP:

– fundacja

– opp

– organizacje pożytku publicznego

– fundacja dzieciom

– fundacje w polsce

– fundacje dla dzieci

– organizacje pozarządowe

– pożytek

– wykaz organizacji pożytku publicznego

Lista fraz pochodzi z narzędzia Google AdWords. Pod uwagę wzięliśmy frazy, których średnia miesięczna liczba wyszukiwań w okresie od grudnia 2016 do czerwca 2017 wyniosła powyżej tysiąca. Zachowaliśmy pisownię oryginalną, na szczęście frazy pisane tak: „organizacje porzytku publicznego”, znalazły się poniżej progu tysiąca wyszukiwań.

OPP powinny się cieszyć, że zainteresowanie ich działalnością radykalnie rośnie w okresie rocznego rozliczania PIT-ów. Nie ważne, czy podatnicy szukają „1 podatku” czy organizacji „porzytku” – ważne, że szukają i chcą się z nimi dzielić. Na liście widać również, że popularne jest poszukiwanie fundacji pomagających chorym dzieciom, czyli wrażliwość Polaków jest ukierunkowana na najmłodszych, którym życie nie zaoszczędziło cierpienia.

 

 

 

Przekaż 1,5% podatku