1 procent podatku od rolników? To możliwe i proste!
Wspierać organizacje pożytku publicznego mogą tylko te osoby, które składają deklaracje PIT. Rolnicy, którzy zajmują się tylko i wyłącznie produkcją rolną, są wyłączeni z możliwości przekazania 1%. Są jednak wyjątki. Przede wszystkim pomagać w ten sposób mogą byli rolnicy – emeryci i renciści.
Otrzymując tylko i wyłącznie świadczenia z KRUS-u – Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – i nie korzystając z ulg, eksrolnik nie musi się rozliczać z fiskusem. Zaliczki na podatek pobiera KRUS i wystawia do końca lutego PIT-40A, ale nie ma potrzeby nic dalej z nim robić.
Mały wysiłek, wielka pomoc
Skorzystanie z możliwości przekazania 1% jest jednak banalnie proste. Nie trzeba wypełniać całego PIT-a, wystarczy tylko złożyć formularz PIT-0P, umieścić na nim numer KRS organizacji pożytku publicznego (OPP), ewentualnie dopisać cel szczegółowy i złożyć w urzędzie skarbowym – online, osobiście lub wysłać Pocztą.
Bez wątpienia warto to zrobić, bowiem jest wiele osób, które czekają na wsparcie. Nie należy się zniechęcać, że w przypadku niskich emerytur i rent z KRUS-u, nominalna kwota 1% będzie niewielka. Potęga 1% nie tkwi w pojedynczej dużej kwocie, ale w tysiącach małych datków, które w sumie stanowią olbrzymie wsparcie, np. dla dzieci chorych na raka, których leczenie jest wyjątkowo drogie i rzadko kiedy finansuje je NFZ.
Niektórym emerytom i rencistom może jednak opłacać się rozliczenie roczne na formularzu PIT-37. Ma to sens, jeśli przysługują im ulgi. W takiej sytuacji otrzymają zwrot części podatku, a przy okazji mogą wskazać wybraną OPP.
Niektórzy rolnicy płacą PIT
Rolnicy, co do zasady, płacą podatek rolny (chyba że zajmują się działami specjalnymi produkcji rolnej). Jednak niektórzy z nich muszą i tak złożyć PIT. Następuje to wtedy, gdy osiągają również przychody z pozarolniczej działalności, np. umów zlecenie bądź o dzieło. Muszą także rozliczyć się z dzierżawy gruntów rolniczych bądź maszyn. Jeśli na sprzedaży przetworzonych przez siebie własnych produktów sprzedawanych w gospodarstwie i na targu zarobili ponad 20 tys. zł w ciągu roku, również muszą to wykazać fiskusowi.
Co ciekawe, podatku nie trzeba płacić w związku z działalnością agroturystyczną (w przypadku gdy do dyspozycji gości nie jest więcej niż pięć pokoi), ale pod warunkiem, że rolnik nie wynajmuje sprzętu turystycznego, sali na imprezy integracyjne i nie organizuje szkół językowych. Jeśli tym się zajmuje, musi to wykazać fiskusowi.
Każda działalność związana z koniecznością składania PIT-a, daje możliwość ofiarowania 1% potrzebującym wsparcia. Trzeba z niej skorzystać!
Pomóż dzieciom chorym na raka
Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową
Przekaż 1,5% podatku – KRS 0000086210