Dla kogo 1 procent podatku?

4 stycznia 2018

Wybór jest bardzo trudny. Wynika to z tego, że w Polsce jest ponad osiem tysięcy organizacji pożytku publicznego (OPP), które czekają na twoje pieniądze. Jak znaleźć tę, którą warto wesprzeć? Gdzie szukać?

Podstawowa zasada jest taka, że 1 procent można przekazać tylko i wyłącznie instytucjom, które znajdują się w „wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych”. Innym organizacjom urząd skarbowy nie przekaże pieniędzy.

Pomaganie w ramach akcji 1 procent jest proste i bezkosztowe. Przekazując taką część podatku na rzecz wybranej organizacji, nijako „zabieramy” te pieniądze państwu. Jeśli podatnik ma do zapłacenia tysiąc złotych podatku i nie wybierze OPP, wtedy cała kwota zasila krajowy budżet. Jeśli zadeklaruje, że chce przekazać 1 procent, to wtedy 990 złotych trafia do państwowej kasy, a 10 zł zasila konto wybranej OPP.

Nie należy się zniechęcać wysokością kwoty. Nawet jeśli jest ona niewielka, jak podane w powyższym przykładzie 10 zł, to myślenie: „szkoda zachodu, co komu po moich kilku złotych”, jest błędne. W 1 procencie najistotniejsza nie jest wysokość wpłaty, ale ich liczba – dla OPP liczy się efekt skali. Jeśli tysiące nawet niezbyt zamożnych podatników przekaże swój 1 procent danej organizacji, to ta uzyska całkiem sporo pieniędzy na swoja działalność. Jeśli dajmy na to 100 tys. osób przekaże 10 zł, to mamy już uzbierany milion. A jeśli jeszcze w tej grupie będzie kilka tysięcy osób z dużymi dochodami płacących wysokie kwoty podatków, to korzyść dla OPP będzie dużo większa. Tak więc niezależnie od tego, czy masz do zapłacenia sto, tysiąc, czy dziesięć tysięcy złotych podatku, przekaż od tej kwoty 1 procent na rzecz ludzi, którzy potrzebują każdej złotówki.

Jak działa efekt skali? W ubiegłym roku fundacja, która w ramach 1 procenta zebrała najwięcej, zyskała prawie… 149 mln zł! To oczywiście ewenement. Pozostałe organizacje z pierwszej trzydziestki najhojniej obdarowanych uzyskały jednak również niebagatelne kwoty: od 3 do 30 mln zł.

Czym się kierować przy wyborze OPP? To zależy od wielu czynników. Nikomu nie należy narzucać wyboru ani nie wypada krytykować podjętej decyzji. Niektórzy kierują się patriotyzmem lokalnym i wybierają instytucje podejmujące ciekawe inicjatywy na terenie gminy, czy nawet wsi, którą zamieszkują. Na liście OPP naliczyliśmy ponad sto, głównie stowarzyszeń, których celem działalności jest rozwój konkretnej wsi. Pieniądze z 1 procenta zbierają również modelarze. Na ministerialnym wykazie widnieją hobbyści z Zielonej Góry, Świdnicy i Świebodzina. Co ciekawe, na datki liczą również miłośnicy rybek akwariowych i gadów z Podbeskidzia (Towarzystwo Akwarystyczno-Terrarystyczne).

Tak więc wybór jest naprawdę szeroki, ale jednak dominują organizacje, których celem jest pomaganie ludziom w potrzebie. Dominują one na liście 30 OPP, które otrzymały najwyższe wsparcie. Najwięcej jest tych, których celem jest niesienie pomocy dzieciom.

Jak znaleźć „swoją” OPP? Istnieje lista organizacji, wśród których możesz wybrać tę, której przekażesz 1 procent podatku za 2017 rok. Prowadzi ją Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Natomiast na stronie Ministerstwa Finansów można skorzystać z wyszukiwarki, która pozwala znaleźć OPP po numerze KRS, nazwie, bądź adresie.

Jeśli masz potrzebę przekazania 1% podatku na chore dzieci, a nie znalazłeś jeszcze konkretnej organizacji, to wpisz w formularzu PIT numer 86210. Wtedy pieniądze trafią do Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”. Finansuje ona leczenie ciężko chorych młodych pacjentów, dla których jedynym ratunkiem jest terapia bardzo drogimi lekami – tak drogimi, że nie finansuje ich NFZ – albo operacja, której nie wykonuje się w Polsce. Fundacja pokrywa wtedy koszty nie tylko medyczne, ale również podróż i pobyt dziecka z rodzicem. Dzięki fundacji oraz między innymi podatnikom, którzy przekazują jej swój 1 procent, udało się już pomóc pięciu tysiącom dzieci. Na pomoc czekają kolejne.

 

Pozostałe wpisy

20 marca 2019

KRS – co to jest i po co on jest?

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) pełni kluczową rolę w funkcjonującym systemie OPP – Organizacji Pożytku Publicznego – i corocznej akcji 1 procent. Bez niego sytuacja przypominałaby wolną amerykankę. To właśnie sąd weryfikuje, kogo wpisać na listę organizacji, które mogą ubiegać się o nasz procent podatku. Może również z listy wykreślić instytucję, która przestaje realizować cele określane … Continued

27 lutego 2019

Jak długo trzeba czekać na zwrot podatku? Zależy, jak się rozliczasz

Czekasz na pieniądze z urzędu skarbowego? Zasada jest prosta – im szybciej złożysz PIT, tym szybciej otrzymasz zwrot nadpłaconego podatku. Kolejna sprawa: jeśli złożysz zeznanie na papierowym formularzu, czekać będziesz dwa razy dłużej. Obowiązują dwa terminy zwrotu podatku: 45 dni od dnia rozliczenia w przypadku e-deklaracji, 3 miesiące od dnia rozliczenia, gdy składamy papierową deklarację. … Continued

6 lutego 2019

PIT-37 wypełniony przez urząd skarbowy. Czego nie zrobi za ciebie fiskus?

W tym roku po raz pierwszy fiskus rozliczy podatników automatycznie. Od 15 lutego na rządowym portalu czekać będzie gotowy PIT-37. Wypełniony od A do Z. Takiego komfortu nie było nigdy. Czy jednak wszystko będzie w nim ujęte? Sprawdź, czy na pewno nie musisz nic zrobić! Stanem swoich PIT-ów wypełnionych przez automat aparatu skarbowego przede wszystkim … Continued