Pomagam i wpłacam

Dla kogo 1 procent podatku?

4 stycznia 2018

Wybór jest bardzo trudny. Wynika to z tego, że w Polsce jest ponad osiem tysięcy organizacji pożytku publicznego (OPP), które czekają na twoje pieniądze. Jak znaleźć tę, którą warto wesprzeć? Gdzie szukać?

Podstawowa zasada jest taka, że 1 procent można przekazać tylko i wyłącznie instytucjom, które znajdują się w „wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych”. Innym organizacjom urząd skarbowy nie przekaże pieniędzy.

Pomaganie w ramach akcji 1 procent jest proste i bezkosztowe. Przekazując taką część podatku na rzecz wybranej organizacji, nijako „zabieramy” te pieniądze państwu. Jeśli podatnik ma do zapłacenia tysiąc złotych podatku i nie wybierze OPP, wtedy cała kwota zasila krajowy budżet. Jeśli zadeklaruje, że chce przekazać 1 procent, to wtedy 990 złotych trafia do państwowej kasy, a 10 zł zasila konto wybranej OPP.

Nie należy się zniechęcać wysokością kwoty. Nawet jeśli jest ona niewielka, jak podane w powyższym przykładzie 10 zł, to myślenie: „szkoda zachodu, co komu po moich kilku złotych”, jest błędne. W 1 procencie najistotniejsza nie jest wysokość wpłaty, ale ich liczba – dla OPP liczy się efekt skali. Jeśli tysiące nawet niezbyt zamożnych podatników przekaże swój 1 procent danej organizacji, to ta uzyska całkiem sporo pieniędzy na swoja działalność. Jeśli dajmy na to 100 tys. osób przekaże 10 zł, to mamy już uzbierany milion. A jeśli jeszcze w tej grupie będzie kilka tysięcy osób z dużymi dochodami płacących wysokie kwoty podatków, to korzyść dla OPP będzie dużo większa. Tak więc niezależnie od tego, czy masz do zapłacenia sto, tysiąc, czy dziesięć tysięcy złotych podatku, przekaż od tej kwoty 1 procent na rzecz ludzi, którzy potrzebują każdej złotówki.

Jak działa efekt skali? W ubiegłym roku fundacja, która w ramach 1 procenta zebrała najwięcej, zyskała prawie… 149 mln zł! To oczywiście ewenement. Pozostałe organizacje z pierwszej trzydziestki najhojniej obdarowanych uzyskały jednak również niebagatelne kwoty: od 3 do 30 mln zł.

Czym się kierować przy wyborze OPP? To zależy od wielu czynników. Nikomu nie należy narzucać wyboru ani nie wypada krytykować podjętej decyzji. Niektórzy kierują się patriotyzmem lokalnym i wybierają instytucje podejmujące ciekawe inicjatywy na terenie gminy, czy nawet wsi, którą zamieszkują. Na liście OPP naliczyliśmy ponad sto, głównie stowarzyszeń, których celem działalności jest rozwój konkretnej wsi. Pieniądze z 1 procenta zbierają również modelarze. Na ministerialnym wykazie widnieją hobbyści z Zielonej Góry, Świdnicy i Świebodzina. Co ciekawe, na datki liczą również miłośnicy rybek akwariowych i gadów z Podbeskidzia (Towarzystwo Akwarystyczno-Terrarystyczne).

Tak więc wybór jest naprawdę szeroki, ale jednak dominują organizacje, których celem jest pomaganie ludziom w potrzebie. Dominują one na liście 30 OPP, które otrzymały najwyższe wsparcie. Najwięcej jest tych, których celem jest niesienie pomocy dzieciom.

Jak znaleźć „swoją” OPP? Istnieje lista organizacji, wśród których możesz wybrać tę, której przekażesz 1 procent podatku za 2020 rok. Prowadzi ją Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Natomiast na stronie Ministerstwa Finansów można skorzystać z wyszukiwarki, która pozwala znaleźć OPP po numerze KRS, nazwie, bądź adresie.

Jeśli masz potrzebę przekazania 1% podatku na chore dzieci, a nie znalazłeś jeszcze konkretnej organizacji, to wpisz w formularzu PIT numer 86210. Wtedy pieniądze trafią do Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”. Finansuje ona leczenie ciężko chorych młodych pacjentów, dla których jedynym ratunkiem jest terapia bardzo drogimi lekami – tak drogimi, że nie finansuje ich NFZ – albo operacja, której nie wykonuje się w Polsce. Fundacja pokrywa wtedy koszty nie tylko medyczne, ale również podróż i pobyt dziecka z rodzicem. Dzięki fundacji oraz między innymi podatnikom, którzy przekazują jej swój 1 procent, udało się już pomóc pięciu tysiącom dzieci. Na pomoc czekają kolejne.

 

Przekaż 1,5% podatku