Pomagam i wpłacam

Gdy mam zwrot podatku, to mogę przekazać 1,5 procent na OPP?

27 grudnia 2023

Gdy mam zwrot podatku, to mogę przekazać 1,5 procent na OPP?

Nie będę wskazywać OPP w PIT za 2023 rok, aby przekazać jej 1,5 procent podatku, bo i tak będę miał nadpłatę, więc ona nic nie otrzyma, albo ja dostanę niższy zwrot – sądzą niektórzy i nie wpisują w PIT 37 numeru KRS organizacji pożytku publicznego (OPP). To błąd! Nadpłata wcale nie oznacza, że podatku nie płacimy.

To, że z urzędu skarbowego otrzymujemy zwrot świadczy tylko o tym, że płacąc comiesięczne zaliczki na podatek PIT, wpłaciliśmy ich więcej niż powinniśmy. W większości przypadków zaliczki wpłaca nasz pracodawca i z reguły ich suma mniej więcej odpowiada należności, jaką jesteśmy zobowiązani zapłacić.

            1,5 procent na OPP a zwrot podatku

Inaczej jest w sytuacji, gdy korzystamy z ulg. Wtedy należność wobec państwa jest niższa. Duża różnica występuje szczególnie w sytuacji, gdy rozliczamy się jako samotny rodzic i korzystamy z ulgi na dzieci. Zdarza się, że podatnik może otrzymać zwrot wszystkich wpłaconych zaliczek.

Wiele bowiem zależy od tego, jak wypełniliśmy PIT-2 składany pracodawcy. Może on pobierać zaliczki na podatek PIT od osoby, która nie ukończyła 26. roku życia. Jeśli nie zaznaczyliśmy inaczej, może nie uwzględniać samotnego wychowywania dzieci.

            Zaliczki na podatek a PIT-2

PIT-2 powinniśmy zaktualizować, jeśli zmieniły się realia, ale niezależnie od niego, ostateczne roczne rozliczenie z fiskusem określa, ile podatku mamy zapłacić. Ta kwota może być niższa lub wyższa od sumy wpłaconych zaliczek.

Na tym polega rozliczenie podatku za miniony rok – na obliczeniu rzeczywistej należności wobec fiskusa i uregulowania jej, lub wykazaniu, ile pieniędzy musi nam oddać skarbówka, jeśli w ciągu roku za dużo wpłaciliśmy.

Comiesięczne zaliczki, to tylko zaliczki. Jeśli pracodawca podatnika przelał na konto urzędu skarbowego przez 12 miesięcy 2023 roku 10 tys. zł, a należny podatek wyniósł 8 tys. zł, to czekamy na zwrot 2 tys.

To nie oznacza, że nie płacimy podatku PIT. Płacimy 8 tys. zł. Wskazując OPP, której zostanie przelane 1,5 procent naszego podatku, otrzyma ona od nas 120 zł (1,5 proc. z 8 tys. zł). A my pełne 2 tys. zł zwrotu.

W szczególnej sytuacji, gdy wpłaciliśmy 10 tys., a należny zwrot to 10 tys., wtedy kwota naszego podatku wynosi 0 zł i OPP nie otrzyma nic. 1,5 procent na OPP oblicza się od należnej kwoty podatku.

Im lepiej dla podatników, tym gorzej dla OPP

Na OPP trafiają niższe kwoty, odkąd najmłodsi pracownicy nie muszą płacić podatku PIT, a pozostali płacą 12 (a nie 18) procent od swoich dochodów. Zależność jest taka, że im niższe podatki płacimy, tym gorzej dla organizacji pożytku publicznego. Dlatego – aby nieco zrekompensować OPP obniżenie podatków – można odpisywać 1,5%, a nie 1%, jak wcześniej.

Dlatego też tak ważne jest, aby każdy podatnik wskazywał OPP w swoim zeznaniu, nawet jeśli kwota jego podatku jest minimalna. Jeśli od jednego podatnika na konkretną OPP wpłynie 5 czy 10 zł, to niezbyt wiele ona za taka kwotę zdziała. Jednak jeśli po kilka złotych wpłynie od 10 tys. podatników, to OPP będzie mieć fundusze na działanie. To efekt skali.

Gdy na konto Fundacji „Na ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” wpłynie 50 lub 100 tys. zł od 10 tys. podatników przekazujących po kilka lub kilkanaście złotych, to będzie miała pieniądze na drogą operację i pomoc dla jednego ciężko chorego dziecka. Dlatego nie należy myśleć, że moje kilka złotych podatku jest bez znaczenia. W idealnym świecie wszyscy podatnicy przekazywaliby 1,5 proc. swojego podatku, a wtedy wiele organizacji miałyby więcej środków, aby czynić dobro.

Pomóż dzieciom chorym na raka!

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową

Przekaż 1,5% podatku – KRS 0000086210

Przejdź do Twój e-PIT