Pomagam i wpłacam

Jak wybrać OPP, której przekażemy nasz 1% podatku?

14 grudnia 2015

Aktualną listę organizacji pożytku publicznego, której możemy przesłać nasz 1% znajdziemy na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Są to organizacje, które otrzymały status OPP i wywiązują się z obowiązków sprawozdawczych. Jeżeli więc wybraliśmy organizację, której chcemy pomóc poprzez przekazanie naszego 1%, sprawdźmy czy znajduje się ona na tej liście.

Warto także dodać, że od zeznania za 2016 r. zmianie uległy zasady promowania organizacji pożytku publicznego. Promocja prowadzona przez organizację pożytku publicznego, polegająca na publicznym zachęcaniu do przekazania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych (bez znaczenia, jeżeli chodzi o formę dotarcia do podatnika) musi zawierać w szczególności informację o jej finansowaniu lub współfinansowaniu ze środków finansowych pochodzących z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.

W sieci znajdziemy wiele programów, które pozwalają w szybki i łatwy sposób rozliczyć naszą deklarację podatkową, a następnie przesłać ją drogą elektroniczną do odpowiedniego urzędu skarbowego i otrzymać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Część z nich umożliwia darmowe rozliczenie pod warunkiem, że przekażemy 1% na rzecz automatycznie wskazanej przez program organizacji pożytku publicznego. Od tego roku już na samym początku pracy z takim programem, zostaniemy poinformowani:

  • czy istnieje w nim możliwości swobodnego wyboru i przekazania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych organizacji pożytku publicznego,
  • o braku swobodnego wyboru i przekazania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych organizacji pożytku publicznego.

Z roku na rok rośnie nie tylko liczba zeznań podatkowych przesyłanych drogą elektroniczną, ale także rośnie odsetek osób, które decydują się na przekazanie 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego. W rozliczeniu za 2014 rok zdecydowało się na to 12,5 mln osób, czyli 47 proc. ogólnej liczby podatników.

Pomagam i wpłacam