Jak wybrać OPP, której przekażemy nasz 1% podatku?

14 grudnia 2015

Aktualną listę organizacji pożytku publicznego, której możemy przesłać nasz 1% znajdziemy na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Są to organizacje, które otrzymały status OPP i wywiązują się z obowiązków sprawozdawczych. Jeżeli więc wybraliśmy organizację, której chcemy pomóc poprzez przekazanie naszego 1%, sprawdźmy czy znajduje się ona na tej liście.

Warto także dodać, że od zeznania za 2016 r. zmianie uległy zasady promowania organizacji pożytku publicznego. Promocja prowadzona przez organizację pożytku publicznego, polegająca na publicznym zachęcaniu do przekazania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych (bez znaczenia, jeżeli chodzi o formę dotarcia do podatnika) musi zawierać w szczególności informację o jej finansowaniu lub współfinansowaniu ze środków finansowych pochodzących z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.

W sieci znajdziemy wiele programów, które pozwalają w szybki i łatwy sposób rozliczyć naszą deklarację podatkową, a następnie przesłać ją drogą elektroniczną do odpowiedniego urzędu skarbowego i otrzymać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Część z nich umożliwia darmowe rozliczenie pod warunkiem, że przekażemy 1% na rzecz automatycznie wskazanej przez program organizacji pożytku publicznego. Od tego roku już na samym początku pracy z takim programem, zostaniemy poinformowani:

  • czy istnieje w nim możliwości swobodnego wyboru i przekazania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych organizacji pożytku publicznego,
  • o braku swobodnego wyboru i przekazania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych organizacji pożytku publicznego.

Z roku na rok rośnie nie tylko liczba zeznań podatkowych przesyłanych drogą elektroniczną, ale także rośnie odsetek osób, które decydują się na przekazanie 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego. W rozliczeniu za 2014 rok zdecydowało się na to 12,5 mln osób, czyli 47 proc. ogólnej liczby podatników.

Pozostałe wpisy

20 lutego 2020

1% podatku i nie tylko. Jak pomagać nie mając dużo pieniędzy?

1 procent to bezapelacyjnie najprostszy sposób na wsparcie potrzebujących. Przede wszystkim dlatego, że darczyńcy nic to nie kosztuje. Jednak jest więcej sposobów, aby pomagać, które wcale nie wymagają posiadania bajońskich kwot. Liczy się to, jak wiele osób udziela wsparcia.

13 lutego 2020

1 procent podatku od rolników? To możliwe i proste!

Wspierać organizacje pożytku publicznego mogą tylko te osoby, które składają deklaracje PIT. Rolnicy, którzy zajmują się tylko i wyłącznie produkcją rolną, są wyłączeni z możliwości przekazania 1%. Są jednak wyjątki. Przede wszystkim pomagać w ten sposób mogą byli rolnicy – emeryci i renciści. Otrzymując tylko i wyłącznie świadczenia z KRUS-u – Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego … Continued

6 lutego 2020

Niższy PIT i wyższe koszty uzyskania przychodu. Ile zyskamy rozliczając PIT za 2019 rok?

Kilkaset złotych rocznie zyskają podatnicy nie tylko na obniżeniu podatku dochodowego, ale również na zwiększeniu kosztów uzyskania przychodu. Nie pozostaje nic innego, jak tylko się cieszyć, choć takie zmiany w trakcie roku powodują nieco komplikacji. Zaczęły bowiem obowiązywać od 1 października 2019 roku. Tak więc teoretycznie za trzy kwartały rozliczamy się po staremu, a za … Continued