Pomagam i wpłacam

Na co idą pieniądze z 1% na rzecz OPP?

6 grudnia 2015

Każdy, kto otrzymuje dochód na terenie Polski lub za granicą, jest zobowiązany do corocznego rozliczenia z fiskusem. W tym roku po raz kolejny będziemy mogli przekazać 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Taka forma pomocy z roku na rok cieszy się wśród podatników coraz większą popularnością.

W rozliczeniu za 2014 rok za pomocą 1% przekazaliśmy na rzecz organizacji pożytku publicznego prawie 558 milionów złotych – podało Ministerstwo Finansów. Najczęściej pieniądze przekazywaliśmy na rzecz organizacji, które pomagają chorym dzieciom. Olbrzymia część pieniędzy z 1% trafiła także do organizacji wspierających osoby niepełnosprawne (niezależnie od wieku) oraz do tych zajmujących się szeroko pojętą przyrodą.

Dlaczego warto przekazać 1% na rzecz OPP

Przekazując 1% naszego podatku, to my decydujemy, na co faktycznie nasze pieniądze zostaną przeznaczone. Jeżeli nie zdecydujemy się na przekazanie 1%, on i tak nie trafi do naszej kieszeni. Powędruje do budżetu państwa i to rząd zadecyduje, na co zostanie on przeznaczony. A tymczasem przeznaczając 1% na OPP możemy pomóc komuś zmienić, a nawet uratować jego życie. Dla nas to parę złotych, ale np. dla dziecka chorującego na ciężką chorobę szansa na operację lub lek ratujący życie.

1% naszego podatku możemy przeznaczyć małej, lokalnej organizacji pozarządowej albo działającej ogólnopolsko dużej organizacji pożytku publicznego. Możemy wskazać szczegółowo, do której konkretnie osoby lub na jaki cel mają trafić nasze pieniądze. Możemy też po prostu wskazać organizację i jej pozostawić decyzję, w jaki sposób rozdysponuje powierzone środki.

To, na co zostaną przeznaczone nasze pieniądze zależy, do jakiej organizacji one trafią: czy będzie to organizacja zajmująca się chorymi dziećmi, pomocą ofiarom wypadków, pomocą zwierzętom, ratowaniem zabytków, upowszechnianiem kultury, pomocą najuboższym…a może na jeszcze inny cel?

Jest bardzo wiele organizacji, które wiedzą, w jaki sposób najlepiej wydać pieniądze z 1%, a od nas zależy, komu je przeznaczymy.

Warto przekazywać 1% podatku na rzecz OPP, gdyż to najprostszy sposób wspierania ważnych społecznie celów. Sami nie wyjmujemy z portfela ani złotówki, nie musimy w tym celu nawet wychodzić z domu. Wystarczy, że w rozliczeniu rocznym PIT wpiszemy numer KRS odpowiedniej OPP i wartość naszego 1%.

Sprawdzajmy, komu przekazujemy

Zanim zdecydujemy się wpisać KRS wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego, do której trafi 1% naszego podatku, sprawdźmy, czy ta organizacja zasługuje na nasze zaufanie. Przede wszystkim:

  • wejdźmy na stronę Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i sprawdźmy, czy dana organizacja widnieje w prowadzonym przez Resort spisie,
  • każda organizacja pożytku publicznego, która zbiera 1% ma obowiązek składania rocznych raportów do Ministra Pracy i publikowania ich na stronach internetowych. Można wyszukać i zobaczyć, czy ta organizacja ma raport roczny i na co przeznacza pieniądze. W ten sposób dowiemy się, ile przeznacza na działalność statutową, (czyli na pomaganie innym), a ile na zarządzanie. Pamiętajmy przy tym, że organizacje pozarządowe nie działają bezkosztowo i część pieniędzy przeznaczana jest na ich funkcjonowanie,
  • sprawdzajmy opinie o organizacji na forach internetowych, nie bójmy się zadawać pytań w sieci.

Przekazanie 1% to nasz przywilej

Nie traktujmy możliwości przekazania 1% na rzecz organizacji pożytku społecznego tylko jako obywatelski obowiązek. Poświęćmy chwilę na przeglądniecie spisu organizacji, które publikuje co roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Nie przekazujmy 1% na rzecz pierwszej z brzegu organizacji.

To nasze pieniądze i nasz przywilej. Dlatego poświęćmy trochę czasu i wybierzmy najlepiej jak umiemy. Nie pomożemy wprawdzie wszystkim, ale nasze pieniądze na pewno pomogą zmienić czyjeś życie. Część podatników uważa, że nie warto przekazywać 1 proc., jeśli kwota, jaka wyjdzie z obliczeń, jest niewielka. Nic bardziej błędnego. Pojedyncza wpłata od podatnika może wynieść kilka złotych, ale jeżeli taką kwotę przekaże kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób, to powstają z tego bardzo duże pieniądze, która mogą zrobić wiele dobrego.
Jeżeli nadal nie jesteśmy przekonani, czy 1% naszego podatku faktycznie ma szansę zrobić coś dobrego, wejdźmy na strony organizacji pożytku publicznego i sprawdźmy, na co przekazywane są pieniądze i jak wiele dobrego już zrobiły. Jeżeli przekażemy nasz 1% organizacji działającej lokalnie, być może okaże się, że sami z tego w przyszłości skorzystamy – pieniądze te mogą bowiem posłużyć np. na remont zabytku, który pójdziemy zwiedzić lub na rozwój zajęć pozalekcyjnych, na których uczęszczać będzie nasze dziecko. A może kiedyś na ulicy spotkamy kogoś, komu nasze pieniądze pomogły uratować życie.

Pomagam i wpłacam