Pomagam i wpłacam

Nie zmarnuj 1,5% podatku!

9 stycznia 2023

Przekazanie 1,5% podatku Organizacji Pożytku Publicznego to jedyna okazja, aby samemu zdecydować, na co konkretnie ma zostać przeznaczona część naszej daniny. 98,5% trafia do budżetu państwa i nie mamy bezpośredniego wpływu, na co jest wydawane. Dlatego nie warto rezygnować z prawa do decyzji, nawet jeśli dotyczy ona tylko 1,5%.

Dla jednych podatników 1,5% to np. 2 zł, dla innych może być 200 zł. To nie ma znaczenia, bowiem liczy się skala. 26 mln osób składających PIT to wielka liczba. Gdyby każdy z nich przekazał OPP swoje 1,5%, a odpis ten stanowiłby u każdego tylko jeden złoty, to OPP zebrałyby 26 mln zł! Dlatego, jeśli nie zarobiliśmy zbyt wiele, albo po skorzystaniu z ulg podatek wyszedł nam nieznaczny, nie możemy wychodzić z założenia „po co komu te moje kilka gorszy”. Każda złotówka się liczy.

W przypadku 1,5% nie ma obiektywnie dużej lub małej kwoty. Dla osiedlowego klubu, który z odpisów swoich członków i sympatyków uzbiera 100 zł, może to być spora suma, bo za nią kupi materiały plastyczne dla dzieci, które spędzają w nim wolny czas. Fundacja “Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” za 100 zł niewiele zdziała, bowiem niekiedy leczenie jednego dziecka kosztuje setki tysięcy złotych, a czasem tyleż euro lub dolarów. Na szczęście może liczyć na dużą liczbę osób o wielkim sercu i nieważne, że jedna z nich w ramach 1,5% przekaże jej złotówkę, a inna 15 zł, a kolejna 150 – ważne, że w sumie uskłada się kwota, która pozwoli pomóc dużej liczbie dzieci. Procentowo każdy przekazuje tyle samo i okazuje wielkie serce, poświęcając zaledwie krótką chwilę na wpisanie numeru KRS 0000086210. Dzieli się swoim podatkiem, który i tak musi zapłacić.

1,5% dla rządu

A jeśli nie poświęcimy tej chwili na żadną OPP? Te pieniądze wyda rząd. Nie bądźmy populistami i nie mówmy, że zmarnuje. Podatki – choć nikt ich nie lubi płacić – są potrzebne. Dzięki nim finansowana jest oświata, kultura, budowa dróg, pomoc społeczna, utrzymywane wojsko i policja oraz zapewnione finansowanie wielu innych celów, bez realizacji których żyłoby nam się ciężko. Oczywiście opłacana jest także działalność parlamentu, rządu i urzędników, ale w skali budżetu nie są to wcale olbrzymie kwoty, no i nie czarujmy się – nie da się takich wydatków uniknąć.

Nie wchodząc w dyskusję, czy podatki są zbyt wysokie czy zbyt niskie, czy pieniądze z nich pozyskane wydawane są dobrze czy niedobrze, płacić je musimy. Raz na cztery lata podejmujemy decyzję o tym, kto będzie nasze pieniądze wydawał, ale co roku, w okresie rozliczania PIT-ów, możemy zdecydować, czy politycy będą dysponować 100% naszych podatków, czy zostawimy im 88,5%, a sami zdecydujemy, na co przeznaczyć 1,5%.

1,5% – to nic trudnego

A zrealizowanie tej decyzji jest dziecinnie proste. Fiskus sam za nas wypełnia zeznanie podatkowe. Na stronie Podatki.gov.pl po zweryfikowaniu swojej tożsamości zobaczymy nasz PIT 2022. Mamy czas na modyfikację go od 15 lutego do 2 maja 2023. Jeśli przysługują nam ulgi, wpisujemy je, ale także mamy możliwość wpisania numeru KRS wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. Dzieci walczące z nowotworami otrzymają nasze wsparcie, jeśli wpiszemy numer 0000086210.

I to wszystko. Zatwierdzamy nasz PIT i czekamy na pieniądze do 45 dni, jeśli przysługuje nam zwrot. Jeśli okaże się, że musimy dopłacić podatek, zróbmy to do końca kwietnia – niezależnie od tego, kiedy rozliczamy PIT. Właśnie z tego względu należy zajrzeć na rozliczony przez urząd skarbowy PIT, aby dowiedzieć się, czy czasem nie musimy dopłacić (nawet paru złotych). Jeśli bowiem nic nie zrobimy, 2 maja fiskus automatycznie uzna nasz PIT 2022 za złożony. Gdy nie zapłaciliśmy brakującej kwoty podatku – bo nawet nie wiedzieliśmy, że mamy to zrobić – to od 3 maja fiskus zacznie doliczać odsetki. Nie sugerujmy się tym, że nigdy nie mieliśmy obowiązku dopłaty. Po Polskim Ładzie może się to zmienić.

Tak więc nawet, jeśli nie mamy żadnych ulg do odliczenia, koniecznie musimy sprawdzić swój PIT wypełniony przez administrację skarbową. A gdy już będziemy go przeglądać, wpiszmy numer KRS 0000086210, by pomóc dzieciom chorym na raka.

 

Pomóż dzieciom chorym na raka!

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową

Przekaż 1,5% podatku – KRS 0000086210

Przejdź do Twój e-PIT