Pomagam i wpłacam

PIT-37 wypełniony przez urząd skarbowy. Czego nie zrobi za ciebie fiskus?

6 lutego 2019

PIT 37

W tym roku po raz pierwszy fiskus rozliczy podatników automatycznie. Od 15 lutego na rządowym portalu czekać będzie gotowy PIT-37. Wypełniony od A do Z. Takiego komfortu nie było nigdy. Czy jednak wszystko będzie w nim ujęte? Sprawdź, czy na pewno nie musisz nic zrobić!

Stanem swoich PIT-ów wypełnionych przez automat aparatu skarbowego przede wszystkim zainteresować się muszą osoby samotnie wychowujące dzieci oraz małżeństwa, które chcą się rozliczyć wspólnie. Deklaracja podatkowa, dostępna od 15 lutego, w swojej wstępnej wersji nie przewiduje powyższych scenariuszy. Poza tym powiela informacje z ubiegłorocznego zeznania, takie jak np. ulgi na dzieci czy wybór OPP – organizacji pożytku publicznego – której przekazujemy jeden procent podatku.

Spokojnie, wszystko można zmienić

PIT-37 znajdujący się na portalu podatki.gov.pl nie jest ostateczną wersją. Gdy np. osobie samotnie wychowującej dzieci ogólna forma rozliczeń nie odpowiada, wcale nie musi składać PIT-a „po staremu”. Wystarczy, że się zaloguje i dokona zmiany.

Według zapowiedzi – na razie za wcześnie, aby mówić o doświadczeniach z tą materią – taka modyfikacja, podobnie jak u małżonków, którzy chcą rozliczyć się wspólnie, ma polegać na wykonaniu zaledwie kilku kliknięć i zaakceptowaniu wprowadzonych zmian. I po wszystkim.

Weryfikacja i modyfikacja ulg

Najistotniejszą, ponieważ najznaczniej obniżającą podatki, jest ulga na dzieci. Nawet jeśli w rodzinie w 2018 roku nic się nie zmieniło w porównaniu do roku 2017, to warto się zalogować i sprawdzić, czy na pewno ulga jest ujęta w deklaracji. Trzeba mieć na uwadze, że automat fiskusa debiutuje i nikt nie ma pewności, czy działa ze 100-procentową nieomylnością.

Bezwarunkowo zaingerować muszą rodzice dziecka, które przyszło na świat w trakcie 2018 roku. Tej ulgi skarbówka na pewno nie uwzględniła w PIT-37. Należy ją wpisać. Jeśli dziecko urodziło się w styczniu, to przysługuje cała ulga, gdy w listopadzie, to 2/12 – korzysta się z niej proporcjonalnie. Reszty – czyli skorygowania kwoty należnego podatku – powinien już dokonać automat.

1 procent, czyli co z OPP?

W tej rubryce nie trzeba niczego zmieniać pod warunkiem, że w roku ubiegłym, rozliczając się za 2017 rok, dokonaliśmy wyboru i wciąż jesteśmy z niego zadowoleni. Co jednak, gdy wtedy nie dokonaliśmy wyboru lub rozliczamy się po raz pierwszy? Po zalogowaniu na głównym ekranie powinna być widoczna informacja o OPP. Po kliknięciu można wybrać z listy numer KRS organizacji, którą chcemy wesprzeć oraz – jeśli chcemy – dopisać cel szczegółowy.

Podobna procedura jest przy zmianie OPP. Wybieramy opcję „zmieniam organizację” i dalej postępujemy tak samo, jak wyżej. Istnieje również możliwość zmiany tylko celu szczegółowego. Również wybieramy opcję „zmieniam organizację”, z tym że w kolejnym kroku nie zmieniamy numeru KRS, a jedynie wpisujemy inny cel szczegółowy.

O czym aparat skarbowy nie wie?

Istnieje grupa podatników, którym przysługują ulgi, jednak nawet najlepszy automat nie jest w stanie przewidzieć, które i komu naliczyć. Nie ma ich zbyt wielu, jednak te osoby, którym one przysługują, muszą same zadbać o swój interes i dopisać do zeznania, ile im się należy.

Pomniejszyć podatek mogą udokumentowane wydatki na rehabilitację. Odpisy mogą również robić krwiodawcy (w zależności od tego, ile krwi oddali). Osoby wspierające instytucje wyznaniowe, mogą odliczyć sobie darowizny na cele kultu religijnego. Natomiast ci, którzy myślą o swojej przyszłości: wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Kilka groszy odzyskają beniaminki globalnej sieci odliczając wydatki na internet.

Podsumowanie tego, czego nie zrobi za ciebie urząd skarbowy:

  • nie podejmie decyzji, czy chcesz się rozliczyć ze współmałżonkiem,
  • nie zdecyduje, czy chcesz się rozliczyć jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
  • nie zmodyfikuje przysługującej za 2017 rok ulgi na dzieci,
  • nie wybierze za ciebie OPP,
  • nie zmieni dokonanego wcześniej wyboru OPP,
  • nie naliczy ulgi: krwiodawcom, chorym wymagającym rehabilitacji, początkującym internautom, oszczędzającym na emeryturę oraz darczyńcom wspierającym kult religijny.